Фітотерапія, або лікування лікарськими засобами рослинного походження – один з важливих напрямів терапії, широко вживаний при лікуванні різних захворювань. Фітотерапію використовують і як самостійний вид лікування, і як допоміжний у комплексі з іншими лікарськими засобами. Особливе місце вона займає у комплексі лікувально-профілактичних заходів у гастроентерологічній практиці, зокрема, у відновлювальний період і для профілактики рецидивів при їх хронічному перебігу [1].
Сьогодні захворювання органів травлення за поширеністю займають друге місце серед найбільш серйозних проблем сучасної системи охорони здоров’я в цілому світі поруч з серцево-судинними та онкологічними хворобами та потребують особливої уваги у зв’язку зі збільшенням кількості гастроентерологічних хворих. Функціональні розлади шлунково-кишкового тракту – одна з розповсюджених патологій органів травлення [2].
У зв’язку з цим своєчасне і оптимальне забезпечення хворих ефективними лікарськими препаратами для лікування дисфункцій шлунково-кишкового тракту та вивчення сегменту лікарських засобів рослинного походження (ЛЗРП) даної фармакотерапевтичної групи на фармацевтичному ринку України є актуальним.
Проаналізувавши інформаційні джерела [3, 4, 5], вдалося сформувати асортиментну групу сегменту ЛЗРП для лікування функціональних розладів шлунково-кишкового тракту, які зареєстровані в Україні.
Вищезазначені лікарські засоби відрізняються між собою складом, лікарською формою, країною-виробником та ін. [6, 7].
Для оцінки ситуації на ринку були проведені маркетингові дослідження з використанням контент-аналізу даних реєстрації ЛЗРП, що застосовують у гастроентерології станом на січень 2023 року.
На теперішній час, на вітчизняному фармацевтичному ринку зареєстровано 43 торгових найменування ЛЗРП для лікування функціональних розладів шлунково-кишкового тракту. На монопрепарати рослинного походження припадає 70% всіх торгівельних назв, тоді, як комбіновані складають 30%.
В асортименті досліджуваних ЛЗРП представлені різні лікарські форми. Найбільша кількість представлена у вигляді лікарської рослинної сировини (28%). Другу позицію займають збори (16%). На третьому місці таблетки (14%). Краплі займають четверту позицію (12%).
Менш розповсюдженими є препарати у вигляді екстрактів – (7%). Супозиторії, капсули, настойки представлені в однакової кількості, що в відсотковому співвідношенні дорівнює 5% на кожну позицію. Далі йдуть гранули, кубики фруктові та олія - по 1 лікарському засобу (по 2%).
Аналіз зареєстрованих на фармацевтичному ринку України торговельних назв лікарських засобів за фірмами-виробниками показав, що 84% препаратів досліджуваної групи, виробляють на території України.
Досліджуючи компонентний склад, було визначено, що до їх складу входять 49 різноманітних лікарських рослин. Ромашка лікарська (Matricaria recutita, або Matricaria chamomilla, або Chamomilla recutita) виявилася найбільш поширеною лікарською рослинною сировиною досліджуваної фармакотерапевтичної групи (21% від загального об’єму). Другим за вживаністю є сенна (Senna alexandrina) – (14% від загальної кількості препаратів). Третє місце займають солодка гола (Glycyrrhiza glabra L.) та звіробій звичайний (Hypericum perforatum L.), їх ЛРС застосовують для виготовлення 5 асортиментних позицій, що у відсотковому співвідношенні становить 12% відповідно. Кропива дводомна (Urtica dioica L.) та беладона звичайна (Atropa belladonna), представлені у 4 лікарських засобах кожна (9%). Більша частина визначених лікарських рослин, а саме дягель лікарський (Angelica archangelica L.), календула лікарська (Calendula officinalis), чистотіл звичайний (Chelidonium majus L.), горобина (Sorbus) та багато інших використовуються лише в декількох препаратах досліджуваної фармакотерапевтичної групи і сумарно складають 9% від загальної кількості лікарських засобів.
Проведений аналіз дає можливість зробити наступні висновки: дослідження вітчизняного ринку лікарських засобів для лікування органів травлення дозволило встановити превалювання ліків рослинного походження, але спостерігається обмеженість асортименту препаратів на основі виділених з лікарської рослинної сировини рослинних субстанцій, що є підставою для пошуку перспективних рослинних об’єктів з метою одержання нових рослинних субстанцій і створення на їх основі нових лікарських засобів.
Список використаних джерел:
1.Захворювання органів травної системи [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://tkoz.sumy.ua/zahvorjuvannja-organiv-travnoi-sistemi/.
2.Степанов Ю. М., Скирда І. Ю., Петішко О. П. Хвороби органів травлення - актуальна проблема клінічної медицини // Епідеміологія хвороб органів травлення. – 2019. - № 1. – 6 с.
3.Компендіум [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://compendium.com.ua.
4.Державний реєстр лікарських засобів України [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.drlz.com.ua/.
5.База даних лікарських засобів, що зареєстровані в Україні [Електронний ресурс] – Режим доступу: http/:www.mozdocs.kiev.ua/.
6.Яковлєва Л. В., Закорко Д. В. Аналіз асортименту та показників доступності спазмолітичних лікарських засобів, що застосовуються в Україні при лікуванні функціональних розладів шлунково-кишкового тракту // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації, № 2 (54) 2018. – С. 61-67.
7.Саханда І. В. Маркетингові дослідження сучасного стану ринку лікарських засобів рослинного походження. Збірник наукових праць співробітників НМАПО імені П. Л. Шупика. 2016. Вип. 26. С. 250–254.
|