:: ECONOMY :: ТРАВМАТИЗМ ДОРОСЛОГО НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ :: ECONOMY :: ТРАВМАТИЗМ ДОРОСЛОГО НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
:: ECONOMY :: ТРАВМАТИЗМ ДОРОСЛОГО НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ТРАВМАТИЗМ ДОРОСЛОГО НАСЕЛЕННЯ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 
17.04.2023 00:12
Автор: Москаленко Микола Павлович, кандидат біологічних наук, доцент, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка; Приходько Максим Вадимович, студент, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка
[23. Біологічні науки;]

ORCID: 0000-0002-0580-9314 Микола Москаленко

Під час виконання роботи ми спиралися на статистичні та інші матеріали Головного управління статистики в Сумській області та обласних лікарняно-профілактичних закладів [1, 2].

Нами було проаналізовано чисельні статистичні матеріали щодо травм і отруєнь категорії «доросле населення» за 2017-2019 роки. Це особи 18 років і старші. Обраний часовий інтервал для дослідження обумовлений територіально-адміністративною реформою, яка відбулася в Україні у 2020 році. Саме в цей рік змінились межі районів, яких тепер 5 замість 18. Окрім цього було змінено звітні статистичні форми у всіх галузях суспільного та економічного життя регіонів. Тому коректне порівняння даних за прийняті мінімально необхідні три роки дослідження процесів і явищ, було можливим лише за останні перед реформою 2017-2019 роки. 

У відповідних статистичних матеріалах щодо травматизму населення представлені категорії «підлітки», «доросле населення», «дорослі та підлітки» і «все населення». Необхідно відмітити, що всі розрахунку травматизму – кількості випадків травмувань та отруєнь населення певної території за певний період часу здійснюється на 10 тис. населення певної категорії. Винятком категорія «підлітки» (15-17 років), для якої всі абсолютні дані відносяться до 1 тис. населення цього віку. Це може бути пов’язано з 

Травматизм – кількість випадків травмувань та отруєнь населення певної території за певний період часу в розрахунку на 10 тис. населення. Зауважимо, що для вікової категорії «підлітки» (вік 15-17 років) здійснюється перерахунок на 1 тис. населення даної вікової категорії. Очевидно такий підхід обумовлений відносно невеликою часткою підлітків серед всього населення певного регіону.

Ми проаналізували статистичні матеріали щодо категорії «доросле населення» (рис. 1). Віковий інтервал людей з цієї групи – 18 років і старші. Це категорія людей, яка об’єднує активне у економічному та соціальному плані населення старше 18 років і людей пенсійного віку.



Рис. 1 Травматизм дорослого (18 років і старші) населення Сумської області у 2017-2019 роках (випадків травм на 10 тис. населення) 


Ситуація із травматизмом дорослого населення Сумської області загалом повторювала загальну ситуацію із травматизмом всього населення Сумської області за 2017-2019 роки. Це є цілком природним, так як частка дорослого населення в структурі населення нашої області кожного року дослідження сягала 80% і вище. Тим не менше, для створення повної картини із травматизму населення області загалом, аналіз щодо даної вікової групи був необхідним.

Отже, травматизм дорослого населення Сумської області протягом 2017-2018 років залишався на рівні біля 460 випадків на 10 тис. осіб відповідної вікової групи. У 2019 році відбулося значне падіння даного показника до 341 випадки на 10 тис. населення даної викової категорії. Це зменшення на 27% (для всього населення нашої області зниження відбулося на 23%).

В м. Суми також було зафіксовано різке зниження травматизму дорослого населення - на 45% (для всього населення обласного центру зниження відбулося в межах 38%). І, нарешті, серед мешканців районів нашої області із вікової категорії дорослих встановлено відносно незначне зниження травматизму – на 10% (для всього населення районів – також на 10%). Можемо зробити проміжний висновок про те, що зниження травматизму для населення Сумської області загалом у 2019 році відбулося в першу чергу за рахунок дорослого населення обласного центру, де темпи падіння даного показника були вищими, ніж в середньому по області. В той же час темпи зниження рівня травматизму для дорослого населення в районах області були однаковими із загальнообласними показниками.

Аналіз травматизму дорослого (старші 18 років) населення Сумської області в районах області виглядає доцільним лише з точки зору виявлення найгірших та найкращих районів з точки зору даного показника та з’ясування, чи співпадають вони з даними щодо всього населення в цих районах. 

Ми проаналізували зміни рівня травматизму дорослого населення в кожному районі області за три роки дослідження. Встановлено, що для дорослого населення зміни травматизму по різних районах відбулося більш-менш пропорційне: у восьми районах - зниження його рівня, в решті – ріст. Таким чином ми отримали підтвердження того, що зменшення рівня травматизму дорослого населення на рівні області відбулося головним чином через аналогічні зміни даного показника саме в обласному центрі.

Найвищий рівень травматизму серед дорослого населення всіх районів у 2017 та 2019 роках був зафіксований у Кролевецькому та Шосткинському районах, причому відмінності по роках були мінімальними. Ці ж райони продемонстрували найгірші показники і для всього населення загалом, що було підкреслено вище. Найнижчий рівень травматизму дорослого населення був зафіксований у Великописарівському районі (для всього населення області загалом також фігурував даний район).

Для отримання повної картини травматизму дорослого населення  необхідно було порівняти ще і показники травматизму певних частин тіла або органів. До таких в статистичних матеріалах відносять:

- переломи кісток черепа та обличчя; 

- переломи верхніх кінцівок; 

- переломи нижніх кінцівок; 

- вивихи, розтягнення;

- рани, поверхневі пошкодження;

- внутрішньочерепні травми;

- наслідки проникнення стороннього тіла через природні отвори;

- термічні та хімічні опіки;

- розтрощення та ампутація травмованих ділянок;

- травми ока та очиці;

- токсична дія речовин немедичного призначення;

- наслідки травм та отруєнь.

Необхідно відзначити, що практично по всіх пунктах було зафіксовано зменшення травматизму дорослого населення області у 2019 році в порівнянні з 2017. Особливо значним воно було в категорії травм - «рани, поверхневі пошкодження» через найвищі значення показника для цієї групи травм. Лише у групі травм «вивихи, розтягнення» було зафіксовано збільшення рівня травматизму в 2019 році в порівнянні з 2017. Ця категорія була другою за рівнем травм в розрахунку на 10 тис. дорослого населення після «рани, поверхневі ушкодження». Треті за таким негативним рейтингом  переломи   верхніх кінцівок. 

Таким чином, зниження травматизму всього населення Сумської області загалом отримало своє підтвердження і під час дослідження травматизму дорослого населення нашої області (старші 18 років), зокрема травматизму різних частин тіла дорослих людей. 

Список використаних джерел:

1. Рейтингова оцінка стану здоров’я населення Сумщини. 

URL:   http://www.medycyna.sm.gov.ua/index.php/uk/1152-rc

(дата звернення: 16.03.2023).

2. Щорічна доповідь про стан здоров’я населення України та санітарно-епідеміологічну ситуацію. Український інститут стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України. Київ, 2019. 430 с.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.186 сек. / Mysql: 1599 (0.141 сек.)