:: ECONOMY :: ВИВЧЕННЯ  ЕТІОЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТА ЕПІЗООТОЛОГІЧНИХ  ОСОБЛИВОСТЕЙ  ЗА ЛЕПТОСПІРОЗУ СОБАК :: ECONOMY :: ВИВЧЕННЯ  ЕТІОЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТА ЕПІЗООТОЛОГІЧНИХ  ОСОБЛИВОСТЕЙ  ЗА ЛЕПТОСПІРОЗУ СОБАК
:: ECONOMY :: ВИВЧЕННЯ  ЕТІОЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТА ЕПІЗООТОЛОГІЧНИХ  ОСОБЛИВОСТЕЙ  ЗА ЛЕПТОСПІРОЗУ СОБАК
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВИВЧЕННЯ ЕТІОЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТА ЕПІЗООТОЛОГІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ЗА ЛЕПТОСПІРОЗУ СОБАК

 
04.04.2023 17:36
Автор: Карчевська Тетяна Миколаївна, кандидатка ветеринарних наук, доцент, Заклад вищої освіти «Подільський державний університет», м. Кам’янець-Подільський
[20. Ветеринарні науки;]


Актуальність. Лептоспіроз є зоонозним захворюванням, для якого характерні ендемічні спалахи. Останніми роками за даними міжнародного епізоотичного бюро  відмічається тенденція до зростання цього захворювання як серед тварин, так і серед людей (особливо серед міських жителів). Україна перебуває в групі країн із складною епізоотичною ситуацією щодо цього захворювання. Це пов`язано із збільшенням кількості антропургічних вогнищ, переважно серед різних видів тварин, а також із збільшенням безпритульних тварин,  хронічних або атипових форм захворювання [1,2].

В умовах сьогодення проблема лептоспірозу в Україні набуває все більшого значення. Ензоотичні та епізоотичні території з лептоспірозу розташовані практично в усіх областях. В останні роки спостерігаються зміни етіологічної структури лептоспірозу і також підвищується роль собак у розповсюдженні лептоспірозу як додаткового резервуару [3,4]. Тому постійний моніторинг етіологічного спектру лептоспір, що викликають захворювання собак та потенційно здатні спричиняти захворювання у людей, а також епізоотичної ситуації  щодо цієї хвороби  залишається  актуальним  питанням сучасності.

Мета: вивчити етіологічну структуру  а також сезонну, вікову та породну динаміку за лептоспірозу собак.

Матеріали і методи дослідження. В роботі використовували дані реєстраційного журналу та звітності за 2021 рік Нікопольської районної державної лікарні ветеринарної медицини Херсонської області. Дослідження проводились до повномасштабного військового російського вторгнення на територію України.

Результати досліджень. Згідно даних реєстраційних журналів  та документації ветеринарної звітності всього за 2021 рік було клінічно і серологічно досліджено 65 голів собак різних порід з підозрою на лептоспіроз. Було вивчено сезонну, вікову та породну динаміку лептоспірозу. Сезонну динаміку вивчали помісячно за реєстраційним журналом прийому тварин у 2021 році, враховуючи підтверджені діагнози на лептоспіроз.  При вивченні вікової динаміки  тварин розділили на 4 групи: І – собаки до одного року, ІІ – 1-3 роки, ІІІ - 4-10 років і ІV – старше 10 років. При цьому також використовували дані реєстраційного журналу прийому тварин в 2021 році, враховуючи підтверджені діагнози на лептоспіроз. 

В результаті проведеної роботи встановлено, що в 2021 році лептоспіроз лабораторно підтвердився у 27 собак із 65 обстежених. Як виявилось,  серед собак домінували серовари L. Icterohaemorrhagiae ( 33,33%) і L. Canicola (44,44%). В одному випадку було зареєстровано  серовар  L. Grippotyphosa (3,71%). Кількість змішаних сероварів склала 18,52% ( рис.1).





Рис 1. Етіологічна структура  лептоспірозу собак в 



м. Нікополь за 2021 р. (%)



Щодо сезонної динаміки хвороби, ми зробили висновок, що лептоспіроз собак частіше реєструється у весняно-літній період з переважаючою кількістю випадків в травні (9 (33,34%)) і червні (7 (25,94%)) місяці. Дещо менше випадків лептоспірозу було зареєстровано в липні (3 (11,12%)), серпні (2 (7,40%)) і листопаді (2 (7,40%)) місяці. Найнижчими показники були в березні, квітні, вересні і грудні місяці,  відповідно по 1 випадку ( 3,70%).  Жодного випадку лептоспірозу не було зареєстровано в січні, лютому і жовтні місяці.



При вивченні  вікової динаміки хвороби виявили, що  найбільше випадків лептоспірозу було зареєстровано у собак віку 1-3 роки (48,15%), дещо менше випадків лептоспірозу було зареєстровано у віковій групі 4-10 років (37,04%), у віковій групі тварин до 1 року було зареєстровано 3 випадки захворювання (11,11%). І лише один випадок (3,70%) був зареєстрований у віковій групі старше 10 років.



Щодо породної динаміки, найбільше випадків лептоспірозної інфекції було зареєстровано  у собак породи пекінес ( 18,54%), дещо менше (14,84 %) – у породи пудель, 3 випадки лептоспірозу ( 11,12%) було зареєстровано  серед метисів,   по  2 випадки  (7,40%) було  у азіатської вівчарки, ротвейлера і лабрадора-ретрівера.  І лише по одному випадку (3,70%) було зареєстровано у собак інших порід.



Висновки. Отже, лептоспіроз є досить поширеною інфекційною патологією серед собак різних порід та різного віку, в зв’язку з чим потребує постійної уваги як зі сторони власників тварин, так і фахівців ветеринарної медицини, а вивчення епізоотичної ситуації та етіологічної структури збудників дасть можливість розробляти карти поширення лептоспірозу собак з подальшим підбором ефективної вакцини щодо відповідної серогрупи лептоспір. 



Список використаних джерел:



1.Мельник О. А., Голубятников М. І., Доан С. І. та ін. Епізоотична ситуація з лептоспірозу та спільні етіологічні риси у людини і тварин у сучасний період.: Вісник морської медицини.  2019.  № 4.  С. 89-99.



2.Уховський В. В., Пискун А. В., Скалига М. Л. Серологічний моніторинг лептоспірозу у собак: Ветеринарна біотехнологія. 2014. № 24.  С. 266–272.



3.Білик С.А., Корнієнко Л.Є., Ярчук Б.М., Тирсін Р.В. та ін. Епізоотологія, діагностика, лікування та профілактика лептоспірозу собак у  приватній ветеринарній клініці  у м. Вінниця в 2015–2016 рр.: Науковий вісник ветеринарної медицини. 2018. № 1. С. 77-85. 



4.Турченко О.М., Зон Г.А. Лептоспіроз собак у м. Суми: Епізоотичний  моніторинг, діагностика та лікування: Ветеринарна біотехнологія. 2018.  Вип. 32(2).  С. 545–550. 



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.441 сек. / Mysql: 1570 (0.353 сек.)