Бойовий травматизм та його наслідки – є сучасною поширеною та складною проблемою системи реабілітації військовослужбовців. Особливостями сучасної бойової травми та її наслідків є одночасна дія на організм неоднорідними факторами, залучення у патологічний процес різних органів і систем. Такий стан значно знижує якість життя хворих, призводить до обмеження професійної діяльності та боєздатності. Впровадження сучасних принципів надання реабілітаційної допомоги учасникам бойових дій є невід’ємною складовою підвищення якості медичної допомоги. Тому, актуальним є визначення найкращих підходів щодо реабілітації військовослужбовців з наслідками бойового травмування для ефективного відновлення їх боєздатності та запобігання інвалідизації. Забезпечення скоординованості принципів проведення реабілітації можливе за умови впровадження принципів етапності, послідовності, індивідуального підходу. Неодмінною складовою в розробці системи надання реабілітаційної допомоги є регламентація правових, економічних, соціальних умов проведення реабілітації з урахуванням функціональних можливостей осіб з обмеженнями повсякденного функціонування, впровадження інтегративних міжнародних стандартів реабілітації та психологічної допомоги, заснованих на принципах доказовості.
Мета дослідження полягає у теоретико-методологічному обґрунтуванні та розробці ефективних практичних рекомендацій щодо вдосконалення реабілітаційної допомоги військовослужбовцям з наслідками сучасної бойової травми на різних етапах та рівнях. Розробка організаційно-методичних основ етапної реабілітації військовослужбовців. Розробка та впровадження диференційних стратегій з урахуванням реабілітаційного періоду, стану пацієнта, виду та тяжкості наслідків бойового поранення, тощо.
Методи дослідження: загальнонаукові: аналіз, синтез, класифікація, оглядово-аналітичний метод вивчення наукової спеціалізованої літератури щодо теми дослідження, аналіз нормативно-правової документації щодо організації реабілітаційної допомоги військовослужбовців, систематизація та узагальнення даних.
Розробка організаційно-методичних основ системи етапної реабілітації військовослужбовців з наслідками сучасних бойових травм в умовах мультидисциплінарного та індивідуального підходу буде сприяти підвищенню ефективності відновлювального лікування зазначеного контингенту хворих, покращенню якості життя та відновленню праце- та боєздатності.
Список використаних джерел:
1.Організація етапної реабілітації військовослужбовців з вогнепальними дефектами м’яких тканин на рівнях надання медичної допомоги. К.Д. Бабов, І.П. Хоменко, С.В. Тертишний, І.К. Бабова, Р.С. Вастьянов. Медичні перспективи. 2021. Т. 26, № 4. С. 188-195. https://doi.org/10.26641/2307-0404.2021.4.248228
2.Реабілітація військовослужбовців з травмами опорно-рухового апарту та черепно-мозковою травмою в умовах санаторно-курортних і реабілітаційних закладів: методичний посібник/за заг. ред. Заболотної І.Б., Бабової І.К. – Одеса: КП ОМД, 2022. – 57 с.
3.Реабілітація військовослужбовці з наслідками легкої черепно-мозкової травми в умовах санаторно-курортних і реабілітаційних закладів: методичні вказівки/за заг. ред. Балашової І.В., Футрук О.В. – Одеса: ДУ «Укр. НДІ МР та К МОЗ України», 2022. 22 с.
4.Крук І. М., Григус І. М. Фізична терапія військовослужбовців з наслідками вогнепальних поранень. Rehabilitation and Recreation. – 2022. – №12. – С. 44–51. https://doi.org/10.32782/2522-1795.2022.12.6
|