Потреба будь-якого виробничого підприємства у сировині актуалізує проблему якості сировинних ресурсів, які визначають якість, ціну готової продукції, а також результати його господарської діяльності. При цьому сировинна база України нині нараховує близько 20 тисяч різноманітних родовищ, які забезпечують сировиною підприємства, які виготовляють композитні матеріали.
Одним із поширених сировинних матеріалів виробництва композитних матеріалів є вапняк, який як осадова гірська порода утворюється за участі живих організмів у морських басейнах. Його видобуток відбувається переважно відкритим кар’єрним способом з подальшим випалом та утворенням вапна [1]. Останнє при змішуванні з портландцементом забезпечує високу міцність та низьку водопроникність будівельних сумішей. Водночас вапняк додають у бетонні суміші для підвищення їх пластичності у процесі виробництва та щільності, водостійкості у процесі експлуатації готових бетонних виробів. У металургії вапняк використовується в якості флюсів для ошлаковування пустої породи в ході виплавки металів, в харчовій промисловості його використовують для очищення води та цукру, а в нафтовій промисловості він дозволяє очищувати нафтопродукти [2]. При цьому родовища вапняку розроблені у багатьох регіонах України, що разом із його технологічними властивостями визначає економічну доцільність його використання у виробництвах композитних матеріалів.
Водночас доступність двадцяти родовищ глини обсягом 519 млн. тон, з яких в Україні нині використовуються лише 8, забезпечує сировинними ресурсами виробництво сучасних будівельних сумішей для внутрішніх робіт [3]. Широкий спектр можливостей використання глини як сировини дозволяє використовувати її у різноманітних виробництвах, починаючи від доволі крихкого фаянсового та порцелянового посуду до вогнетривких матеріалів, які витримують дуже високі температури у процесі їх експлуатації. Водночас, використання глин як сировинних матеріалів є економічно доцільним в будівельній галузі, дозволяючи виготовляти керамічну плитку, фарфорові та фаянсові вироби, керамзито- та легкі бетони, інші будівельні матеріали високої довговічності, тепло- та звукоізоляції [4].
Економічна вигода використання гіпсу у виробництві композитних матеріалів обумовлена значними запасами його в Україні. Так, 9 його родовищ загальним обсягом близько 457,6 млн. тон робить його доступним достатньо дешевим та вологостійким будівельним матеріалом для виробництва внутрішніх конструкцій, які більш легкі, екологічні, пожежостійкі та довговічні, ніж аналогічні вироби із пластику [5].
Таким чином, наявність та розробленість в регіонах України цінних ресурсних родовищ робить економічно вигідним розвиток виробництва сучасних композитних будівельних матеріалів, що дозволяє ефективно розв’язувати проблему будівництва сучасного та доступного житла.
Список використаних джерел:
1.Вапняк, що це таке, властивості, застосування [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://ekopalyvo.com/vapnjak-shho-ce-take-vlastivosti-i-zastosuvannja/
2.Вапно в будівництві [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.lvsp.com.ua/%D0%B2%D0%B0%D0%BF%D0%BD%D0%BE/%D0%B2-%D0%B1%D1%83%D0%B4%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%82%D0%B2%D1%96/
3.Глина [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0
4.Глина [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%93%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0
5.Гіпс [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B8%D0%BF%D1%81
6.Застосування гіпсу [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://bibliograph.com.ua/stroymaterialy-5/38.htm
|