:: ECONOMY :: ОСНОВНІ ДЕМОГРАФІЧНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТ. :: ECONOMY :: ОСНОВНІ ДЕМОГРАФІЧНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТ.
:: ECONOMY :: ОСНОВНІ ДЕМОГРАФІЧНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТ.
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОСНОВНІ ДЕМОГРАФІЧНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТ.

 
30.03.2023 20:12
Автор: Неля Михайлівна Жулканич, доктор історичних наук, професор, професор кафедри модерної історії України та зарубіжних країн ДВНЗ, “Ужгородський національний університет”, м. Ужгород
[6. Історичні науки;]


Демографічна ситуація впродовж усіх років української  незалежності визнається науковцями кризовою. Витоки демографічних проблем, на нашу думку, варто шукати в  радянському минулому. Саме дії, а скоріше бездіяльність влади у вирішенні демографічних проблем стала відправною точкою нинішньої складної ситуації в означеній сфері. В радянський період нашої історії мали місце скорочення тривалості життя і темпів народжуваності; зростання смертності та ознаки «старіння нації». Прослідковується й чіткий звʼязок між рівнем розвитку економіки й демографічними процесами. За наявності кризових явищ в радянській економіці загострювалася й демографічна криза, зростало безробіття, знижувалися доходи населення, особливо сільського.

Для збереження поселенської мережі та, так би мовити «утримання» населення в сільській місцевості важливе значення мало належне функціонування соціальної сфери – наявність шляхів сполучення між містом і селом, забезпеченість медичними, культурно-освітніми закладами та ін. В минулому соціальна сфера села розглядалася як затратна і фінансувалася виключно за залишковим принципом, в перебудовчий період відношення до неї практично не змінилося.

Всю територію України депопуляція сільського населення охопила ще з 1979 р. Тривалий час відносно благополучними, в демографічному відношенні, вважалися області Карпатського регіону, де природний приріст населення становив у середньому 7,4 особи на 1000 населення, тоді як по Україні цей показник становив всього 3,5.  Проте, за наступні 20 років ситуація значно змінилася. Щорічне зменшення чисельності сільських жителів впродовж 1980-1990-х рр. – становило 60,2 тис.осіб. [1,с.41-43; 2,с.329]

Ще однією проблемою українських сіл стало старіння населення. Сільське населення країни вважалося старим ще з 1974 р., відповідно зі шкалою ООН щодо вимірювання старіння населення. На кінець 80-х рр. майже у половині областей України частка селян похилого віку наблизилася до третини  [1,с.22; 2,с.28]. Зростала також кількість непрацездатних. Так, якщо в середньому на 1000 осіб працездатного віку в 1990 р. припадало 1026 непрацездатних, то у 1997 р. це співвідношення становило 1037 на 1000 працездатних [3,с.3].

Скорочення кількості сільського населення, зростання числа осіб похилого віку, міграція молоді у міста, приєднання сіл до міських поселень, переведення їх у селища міського типу призводили до значних змін у сільській поселенській мережі. В результаті впродовж 1970-2000 рр. сільська поселенська мережа України скоротилася на 2671 одиницю [4,с.31; 5,с.71].

Вирішити  вищезгадані проблеми  радянському керівництву не вдалося, вони «дісталися» незалежній Україні у спадок від тих  часів. Не змогла їх подолати й українська влада за роки незалежності. Кризовість сучасної демографічної ситуації визначається доповненням депопуляції не лише старінням нації, а й значним погіршенням здоровʼя як населення в цілому, так дітей і підлітків зокрема.  Для покращення ситуації важливо на державному рівні здійснити ряд важливих і затратних кроків, що за нинішніх умов залишається недосяжним.

Список використаних джерел:

1. Народне господарство Української РСР у 1990 р. Стат. щорічник. -К., 1991. – 496 с. 

2.  Статистичний щорічник України за 2000 р.- К.: Техніка, 2001. – 598 с.

3. Про стан соціального розвитку села (доповідна записка). – К., 1998. - 47 с.

4. Прокопишак К. В. Проблеми розвитку соціальної інфраструктури та відродження сіл Карпатського регіону. Монографія.– Львів, 1997. – 175 с.  

5. Розвиток сільських територій України. – К.,  2006. – 740 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.321 сек. / Mysql: 1570 (0.251 сек.)