Спорт і фізична активність має велике значення життєдіяльності особистості. Для когось це просто хобі, розвага, а для когось - сенс життя. Спорт і генетика це два поняття, які взаємопов’язані між собою: з одного боку схильність до певного типу навантажень визначені генетично, з іншого - спорт може змінити наші гени. Також за допомогою генетичних маркерів вчені намагаються відстежити ризики та схильності до травм та захворювань, які можуть стати причиною раптової смерті у спортсменів.
Спортивні досягнення в більшості залежать від генетики. Якщо проаналізувати дослідження доктора Роберта Петреллі, який припустив, що різниця в результатах при однаковому фізичному навантаженні залежить від кількості та ефективності клітин-сателітів - стовбурових клітин м’язової тканини. На початку експерименту учасники з найкращими показниками мали в середньому 21 клітину на 100 м’язових волокон, а після 16 тижнів тренувань кількість клітин-сателітів зросла до 30 клітин на 100 волокон. Учасники, м’язи яких не збільшилися в процесі експерименту, мали близько 10 клітин-сателітів на 100 м’язових волокон. Ця кількість не змінилася після тренування.
Залежність спортивних результатів від генетики підтвердило ще одне дослідження. В результаті однакових тренувань із 66 учасників 17 збільшили площу поперечного перерізу м’язів на 58%, 32 спортсмена – на 28%, а у 17 змін не відбулося.
Причини таких результатів:
• підвищення синтезу механічного чинника зростання;
• підвищення синтезу міогеніну;
• підвищення синтезу генів IGF-IEa із різновиду механічного фактору росту.
Окрім того, з високою експресією ключових генів гіпертрофії швидше адаптуються до силовим тренувань, ніж звичайні люди.
Насправді як встановлено дослідженнями, то спортивні досягнення залежать від генетики, але це не повністю так, тому що під час експериментів кожна людина не була індивідуально вивчена. І наприклад, до уваги не брались чинники, які впливають на генетику, а як ми знаємо кожна людина індивідуальна і чинники на кожну особистість діють по різному. Також деякі люди схильні до накопичення жиру, іншим складно збільшити м’язову масу. Навіть серед елітних спортсменів немає людей з ідеальною генетикою, але вони все ж таки працюють над недоліками і домагаються своїх цілей.
Отже, можна сказати, що спортивні досягнення залежать від генетики на 80%, а інші 20% залежать від нашого способу життя та мотивації. Знання генетичних закономірностей необхідні для правильної організації тренувального процесу у спорті, а й у заняттях масової фізичної культурою. Сучасний рівень знань про структуру та функції геному у поєднанні з ДНК – технологіями відкриває широкі можливості для тестування генетичної схильності людини до різних фізичних навантажень. Серед факторів, що визначають успішність тренування, важливе місце приділяється оптимальному вибору спортивної діяльності особистості.
_____________________
Науковий курівник: Деменко Марина Миколаївна, кандидат біологічних наук, старший викладач кафедри фізіології і патофізіології з курсом медичної біології, Навчально-науковий медичний інститут, Сумський державний університет, м. Суми, Україна ORCID: 0000-0003-0717-5922
|