Через умови щільної забудови міста й високу вартість нового будівництва ефективним способом розширити площу будівель є їх надбудова, прибудова та перепланування. Тому використання існуючих будівель є актуальним питанням на сьогоднішній день.
Збільшення корисної площі будівлі за рахунок надбудови підвищує цінність даної будівлі.
Однак при надбудові виникає потреба у перевірці несучих конструкції вже існуючої будівлі, а саме:
- фундаментів;
- стін та простінків;
- перекриття, що до реконструкції виконувало функції покриття.
При виконанні від надбудови збільшується навантаження від будівлі на фундаменти, що призводить до збільшення ризику виникнення нерівномірних деформацій ґрунтів, що залягають під підошвою фундаменту.
Важливим чинником для нормального існування будівлі після реконструкції пов’язаної з надбудовою є відсутність додаткових витрат на поточні ремонти стін та фундаментів в ході подальшої експлуатації. Цього можна досягти за рахунок прогнозування нерівномірних осідань будівлі та порівняння з існуючими даними.
Для виконання надбудови необхідно розуміти ті фактори які впливатимуть на роботу існуючого фундаменту будівлі від майбутньої надбудови.
За характером впливу навантажень їх можна розділити на позитивні (зменшують можливість розвитку нерівномірних деформацій) і ризику (ведуть до наднормових деформацій).
До позитивних факторів можна віднести:
- зростання показників міцності та деформації ґрунту в межах ущільненої зони фундаменту при тривалому обтисненні основи;
- збільшення загальної жорсткості та стійкості будівлі при надбудові.
До факторів ризику віднесено:
- зміну статичної роботи основи грунту під будівлею при реалізації проекту реконструкції та проведення будівельно-монтажних робіт;
- додаткові навантаження на основу від транспорту та роботи будівельних механізмів та обладнання на будівельному майданчику.
У зв’язку з тим, що при проведенні надбудови, необхідно враховувати випадки розвантаження основи фундаментів, можливе певне розущільнення масиву ґрунту та підняття основи фундаменту.
Список використаних джерел:
1. Механіка ґрунтів. Основи та фундаменти: підручник / В.Б. Швець, І.П. Бойко, Ю.Л. Виннников, М.Л. Зоценко, О.О. Петраков, В.Г. Шаповал, С.В. Біда. – Дніпропетровськ: Пороги, 2012. – 196 с.
2. Улицкий, В.М. Геотехническое сопровождение развития городов: практическое пособие по проектированию зданий и подземных сооружений в условиях плотной застройки / В.М. Улицкий, А.Г. Шашкин, К.Г. Шашкин. – СПб.: Стройиздат Северо-Запад, Группа компаний «Геореконструкция», 2010. – 551 с.
|