Сучасний підхід до проектування будівель та споруд з кожним роком стає все більш вимогливим у питанні конструктивних рішень будівель і споруд. Архітектурна виразність та функціональність змушує архітекторів збільшувати поверховість будинків пропорційно збільшуючи їхню масу. Від цього, вплив будівлі на грунт-основу збільшується. Особливо гостро стоїть це питання в міський або щільній забудові. Вибір конструктивного рішення фундаменту залежить від багатьох факторів основний з яких це склад грунтової основи, але не останнім аспектом є ї економічне обґрунтування використання того чи іншого типу фундаменту. Фундаменти мілкого закладання та спеціальні відрізняються не лише своїм конструктивним рішенням а й і характером роботи, технологією зведення та кошторисною вартістю. Наприклад, для будівлі що має змішану конструктивну схему, у якій при наявності несучого стінового огородження є внутрішня сітка з монолітних колон питання вибору типу фундаменту є доцільним. Для отримання оптимального конструктивного рішення фундаменту під такий тип будівлі необхідно на підставі геологічних умов будівельного майданчику провести розрахунок декількох типів конструктивних рішень фундаменту та провести їх економічне обґрунтування.
Для вище описаного конструктивного рішення будівлі для розгляду було взято три типи фундаментів: стрічковий монолітний залізобетонний, спеціальні - забивні палі та буронабивні палі зі стрічковим монолітним залізобетонним ростверком.
Розрахунок за деформацією основ відповідно до [1] згідно формули показав, що будівля з фундаментом у вигляді монолітної залізобетонної стрічки від діючих навантажень має осадку більшу за граничні показники. Умова S≤ Su не виконується. Тому розрахунку підлягали два інших типи фундаменту: забивна паля марки С60-30 та буронабивна паля Æ300 довжиною 6м. Розрахунок двох типів фундаментів глибокого закладання показав, що будівля отримала осадку в межах нормативу, при цьому, величина осадки будівлі з фундаментом із забивних паль більша за величиною ніж осадка фундаменту із буронабивних паль при однакових вихідних умовах. Проведені техніко-економічні порівняння варіантів фундаментів за показниками кошторисної вартості та трудомісткості виявили, що найменш економічним є фундамент з буронабивних паль. Таким чином, варіант фундаменту з буронабивних паль є найбільш ефективним за показниками найменшої деформації основи і одночасно найбільш вартісним за умови його зведення. Але, у випадку зведення будівлі у міській забудові, особливо у щільній забудови унеможливлює використання забивних паль. Саме в цьому випадку перед проектувальниками та замовниками постає питання вибору типу фундаменту. Враховуючі всі ці аспекти питання отримання нових конструктивних рішень фундаментів будівель є актуальним та потребує подальшого дослідження.
Список використаних джерел:
1. ДБН В.2.1-10:2018 Основи і фундаменти будівель та споруд
2. Крусь Ю. О. Основи та фундаменти : Практикум : навч. посібник. – Вид. 2-ге, перероб. та доп. – Рівне : НУВГП, 2019. – 247 с. ; Іл.: 59; табл.: 83; бібліогр.: 47
|