Питання енергоефективності житлових будівель є життєво необхідним на даному етапі розвитку України., саме зараз коли багато будівель зруйновано або пошкоджено. Зміна державних норм в галузі енергозаощадження та енергоефективності будівель та споруд показує актуальність цього питання. Якщо порівняти вимоги до розрахункових опорів огороджуючих конструкцій зараз та тих,які були декілька років тому стає зрозумілим, що переважна більшість існуючого житлового фонду не відповідає цим вимогам. На утримання будівель та споруд держава витрачає великі кошти, мешканці вимушені оплачувати достатньо великі рахунки за опалення, електричну енергія та газ у випадку опалення газовими котлами. Тому наразі постає питання необхідності проведення модернізації та провадження енергетичного аудиту, для зниження затрат на споживання енергоресурсів при експлуатації будівель. Для цього проводиться модернізація об’єктів з підвищеннями класу енергоефективності. Клас енергоефективності будівлі залежить від показника загального питомого енергоспоживання на опалення, гарячого водоспоживання, охолодження будівлі та ділиться на 7 класів від А до G, де клас "А" – високий рівень енергоефективності, а "G" – низький.
Енергоефективність будівлі-це характеристика, яка характеризується кількістю енергії, необхідної для створення належних умов для життя і роботи людей. Чим менше енергії використовується для підтримання належного мікроклімату в приміщенні, тим вищою є енергоефективність будівлі. Відповідно до ДБН В.2.6-31:2021 «Теплова ізоляція та енергоефективність будівель» енергоефективність будівель житлового призначення повинні відповідати класу не менше «С». Температура в приміщеннях житлових будівель відповідно до таблиці Б.2 ДБН В.2.6-31:2021 «Теплова ізоляція та енергоефективність будівель» повинна дорівнювати 20 0С. Для приведення енергоефективності існуючого об’єкту до стандартного класу необхідно проводити модернізацію будівлі в напрямку утеплення фасаду, утеплення перекриття підвалу та покриття, заміни вікон та дверей. Наприклад: опір теплопередачі перекриття підвалу згідно ДБН В.2.6-31:2016 Теплова ізоляція будівель складало а згідно з вимог ДБН В.2.6-31:2021 Теплова ізоляція та енергоефективність будівель розрахунковий опір теплопередачі перекриття підвалу повинен бути не менше Сучасне нормативне значення опору теплопередачі повинно складати а по факту стіна із силікатної цегли,яка дуже розповсюджена в будівлях 80х років побудови з внутрішнім шаром штукатурки має опір , що значно менше нормативного. Тому «Енергетичний сертифікат будівлі»- це одна з основних вимог для отримання дозволу на будівництво та подальшої експлуатації існуючої. Сертифікацію проводить енерго аудиторна замовлення забудовника. Енергетичними аудиторами можуть бути – особи з відповідною вищою освітою та досвідом роботи не менше трьох років у сфері енергетики, енергоефективності та енергозбереження, будівництва або житлово-комунального господарства, які мають кваліфікаційний сертифікат.
У сертифікаті зазначається клас енергоефективності будівлі та, після аналізу технічної мережі та конструктивних характеристик огороджувальних конструкцій, надаються рекомендації щодо підвищення класу енергоефективності.
Список використаних джерел:
1. ДБН В.2.6-31:2021 Теплова ізоляція та енергоефективність будівель
2. ДСТУ Б EN ISO 13790:2011 Енергетична ефективність будівель. Розрахунок енергоспоживання на опалення та охолодження.
|