Спроба математичного обґрунтування впливу воєнних витрат на економічний розвиток держави була здійснена багатьма як зарубіжними, так і вітчизняними вченими. Але, у жодному з вітчизняних досліджень не наведено математичної моделі, що була б призначена для визначення впливу воєнних витрат на зміну макроекономічних показників країн.
Таким чином, необхідно мати спеціальний методичний апарат, що дозволяє не тільки оцінювати вплив воєнних витрат на економічний розвиток, а й оптимізувати фінансування потреб Збройних Сил таким чином, щоб їх задоволення приносило максимальний макроекономічний ефект. Особливо інфляційно небезпечними є інвестиції, пов’язані з мілітаризацією економіки. Одночасно воєнні витрати створюють додатковий платоспроможний попит, що веде до збільшення грошової маси без відповідного товарного покриття; підвищення воєнних витрат є однією з головних причин хронічних дефіцитів державного бюджету і збільшення державного боргу в багатьох країнах, для покриття якого держава збільшує обсяг грошової маси. В нашому випадку проводився аналіз між обсягами витрат на воєнні потреби та такими макроекономічними показниками як рівень інфляції та обсяги ВВП.
Узагальнені результати визначення можливих зв’язків/залежностей між зміною обсягів витрат на потреби Міністерства Оборони та інфляційними процесами найближчих до України та провідних країн світу за допомогою коефіцієнтів Кендела, Фехнера та Спірмена наведене у таблиці 1.
Таблиця 1 – Результати розрахунків показників кореляції
Джерело: розрахунки автора
Отже, дослідження наявності можливого зв'язку між зміною обсягів витрат на потреби Міністерства Оборони та інфляційними процесами є також суто індивідуальною особливістю кожної держави. Країнами з найбільшими значеннями таких коефіцієнтів, як: Кендела (застосовується для виявлення взаємозв’язку між кількісними або якісними показниками, якщо їх можна ранжувати), Спірмена (ранговий коефіцієнт кореляції, що більше придатний в порівняння зі звичайним коефіцієнтом для характеристики кореляцій у випадках нелінійного зв’язку і для даних, розподіл даних, розподіл яких відрізняється від нормального) та Фехнера (ґрунтується на застосуванні перших степенів знаків у відхиленнях від середньої у різних пар значень ознак) є Великобританія, Литва, Румунія (особливість – зворотній зв'язок досліджуваних показників) та Молдова (особливість – зворотній зв'язок досліджуваних показників). Країнами у яких зв'язок між зміною обсягів воєнних витрат та інфляційними процесами не є статистично значущим є: США, Німеччина, Україна, Росія, Китай, Чехія, Угорщина та Польща.
|