:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ  ЕМПІРИЧНИХ МЕТОДІВ ДЛЯ АНАЛІЗУ МОДЕЛЕЙ ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ :: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ  ЕМПІРИЧНИХ МЕТОДІВ ДЛЯ АНАЛІЗУ МОДЕЛЕЙ ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ
:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ  ЕМПІРИЧНИХ МЕТОДІВ ДЛЯ АНАЛІЗУ МОДЕЛЕЙ ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВИКОРИСТАННЯ ЕМПІРИЧНИХ МЕТОДІВ ДЛЯ АНАЛІЗУ МОДЕЛЕЙ ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ

 
17.02.2023 18:41
Автор: Калініченко Зоя Дмитрівна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри аналітичної економіки та менеджменту Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, м. Дніпро
[1. Економічні науки;]

В науковій літературі досить часто звучить критика традиційних фінансових показників, джерелом яких є система обліку й фінансової звітності, як основи для прийняття управлінських рішень. Ця критика спрямована на ретроспективний характер цих показників, що значно зменшує їхню цінність для прийняття стратегічних управлінських рішень. На протязі 90- х років про це писали К. Мерчант,  Дж. Деарден, Р. С. Каплан і Д. П. Нортон [1]. Крім того, показники, сформовані в середовищі традиційного бухгалтерського обліку, в останні роки в значній мірі втратили цінність для менеджменту й зовнішніх інвесторів.

Оцінюючи переваги вартісно-орієнтованої оцінки  ефективності управління економікою, розглянемо методологічні засади аналізу показника економічної доданої вартості підприємства та  переваги його застосування.

На даний час показник EVA використовується більш ніж в 250 лідируючих компаній в світі, та претендує стати основним при оцінці діяльності компаній. Спробуємо систематизувати  методологічні засади аналізу економічної доданої вартості, основні положення вартісно-орієнтованого управління та формулювання системи показників, основних об’єктів, завдань та послідовності аналізу. Також важливо представити дослідження впливу глобальних ланцюгів доданої вартості на українську економіку. Завданням  саме і є аналіз перспектив входження в глобальні ланцюги доданої вартості вітчизняними підприємствами. При дослідженні використано емпіричні методи для аналізу моделей доданої вартості; метод синтезу та аналізу для уточнення сутності вартісної теорії та поняття доданої вартості; методи групування та узагальнення для систематизації показників доданої вартості [2].

На практиці розроблена низка показників, які відображають концептуальну сутність доданої вартості та варіюються залежно від кінцевого користувача, особливостей бізнесу тощо. Нижче наведено моделі доданої вартості та продемонстровано варіативність їх розрахунку.

Сутність моделі економічної доданої вартості характеризує величину вартості, яка додана підприємством протягом операційного періоду. Позитивне значення є індикатором збільшення вартості компанії, негативне – зменшення, EVA=0 – приріст вартості підприємства відсутній. Розрахунок:

EVA=NOPAT-WACC*IC

EVA=(ROIC-WACC)*IC

Супутні показники NOPAT (EBI) – чистий операційний прибуток, після сплати податку на прибуток, але до виплати відсотків;

NOPAT (EBI) = EBIT*(1-T)=NI+i*(1-T), 

де  EBIT – прибуток до сплати відсотків та податків 

Т – ставка податку на прибуток

NI – чистий прибуток організації i – витрати на відсотки.

ROIC – рентабельність інвестованого капіталу; ROIC = NOPAT/ IC

WACC – середньозважена вартість капіталу.

IC – інвестований капітал;

WACC *IC – капітальні витрати

Сутність моделі ринкової доданої вартості  визначає вартість компанії як її сумарну ринкову капіталізацію та ринкову вартість боргів. Центральним критерієм моделі є ринкова капіталізація як критерій добробуту акціонерів. Використовується лише для акціонерних товариств, які здійснюють торгівлю на фондовому ринку. Розрахунок:

MVA=MVD+MC-TC – у широкому розумінні

MVA=MV-IC – в обмеженому розумінні (лише як приріст власного капіталу)

Супутні показники MVD – ринкова вартість боргу; MC – ринкова капіталізація; TC – величина капіталу; MV – ринкова вартість підприємства.

Економічна додана вартість є показником своєрідної рентабельності підприємства, за допомогою розрахунку якої визначають, чи вдалося підприємству створити додаткову вартість. Це є однією з ключових умов для визнання підприємства ефективно функціонуючим. У такому випадку віддача від капіталу, як власного, так і позикового, повинна бути більшою за витрати на його залучення. Тільки за цієї умови виникає економічна додана вартість, а діяльність підприємства є результативною для власників. Прибуток, який заробляє підприємство, повинен перевищувати плату за використання капіталу (власного і позикового), за допомогою якого даний прибуток одержується. 

Головною перевагою показника EVA при управлінні підприємством є те, що при розрахунку він враховує вартість капіталу, у тому числі і власного капіталу підприємства. Та величина прибутку залежить від багатьох нестабільних чинників. Тому одним з головних завдань підприємства повинно бути створення стабільних джерел прибутків. Таке завдання можна вирішити при використанні інтелектуального капіталу та активізації інноваційної діяльності, стратегічного планування та раціонального управління персоналом. 

Розуміння природи вартості в економічних дослідженнях є неоднозначним, а безліч концепцій щодо її оцінювання та формування не дають системного розв’язання проблеми щодо її збільшення. Саме це визначає необхідність дослідження сучасного аналітичного інструментарію щодо оцінювання вартості з позицій забезпечення ефективності діяльності суб’єктів. 

Список використаних джерел:

1. Спільник І. Аналіз економічної доданої вартості підприємства Економічний аналіз : зб. наук. праць Терноп. нац. екон. ун-ту. Тернопіль, 2013.  Вип. 12, ч. 4.  С. 70-74.

2. Калініченко З.Д Використання показників EVA і MVA в управлінні вартістю інвестиційного проекту. Збірник наукових праць Дніпропетровського  національного  університету ім.  Олеся  Гончара, Дніпро, 2016 С.73-78.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
E-MOBILITY MANAGEMENT FOR CLIMATE CONSERVATION
30.01.2023 14:46
МОТИВАЦІЯ ПЕРСОНАЛУ В УМОВАХ ЕКОНОМІЧНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
20.01.2023 13:26
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТНИХ ПЕРЕВАГ ПІДПРИЄМСТВА ШЛЯХОМ ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ
20.01.2023 13:11
ПОЛІТИКА АВІАПІДПРИЄМСТВА В ОБЛАСТІ ЯКОСТІ
20.01.2023 11:48
DIGITALIZATION OF THE ECONOMY: WAY OF DIGITALIZATION, ADVANTAGES, DISADVANTAGES
17.02.2023 19:59
МОТИВАЦІЙНИЙ ПРОЦЕС ТА ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ
17.02.2023 16:23
PECULIARITIES AND CHARACTERISTIC FEATURES OF SPECIAL ECONOMIC ZONES FORMATION AND DEVELOPMENT IN UKRAINE
17.02.2023 11:40
ФУНДАМЕНТАЛЬНІ ЗМІНИ У НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТАХ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
16.02.2023 20:55
РОЗВИТОК ОПОДАТКУВАННЯ СПОЖИВАННЯ В НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ
16.02.2023 12:39
ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ БЕЗВІДХОДНОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ
16.01.2023 18:03




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.259 сек. / Mysql: 1599 (0.204 сек.)