Ботулізм не відноситься до числа інфекційних хвороб, які часто зустрічаються, проте його важкий перебіг, труднощі діагностики в перші дні захворювання і висока летальність не дозволяють ставитися до цієї проблеми як до другорядної. Випадки ботулізму в Україні реєструються щорічно. На всій території є регіони з чітко визначеними ландшафтними особливостями, де ймовірність виникнення спалахів дуже висока. Основними територіями ризику є південно-східний та західний регіони України і Черкаська область. У північних та південних регіонах України захворювання на ботулізм зустрічаються рідко. У групі ризику виділено наступні продукти харчування, з якими пов’язані випадки захворювання на ботулізм: консервовані м’ясні вироби та рибопродукти, консерви та пресерви, спеції, вироби з птиці, продукція, упакована під вакуумом, кулінарні вироби [1, 2, 3].
Ретроспективний аналіз захворюваності на ботулізм за 2002-2022 роки в Полтавській області показує, що захворюваність реєструвалася практично щорічно. За результатами аналізу оперативних повідомлень Держпродспоживслужби, відзначається погіршення санітарно-епідемічної ситуації щодо захворюваності на ботулізм. Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань, які пов’язані із вживанням рибної продукції, зокрема промислового виробництва, придбаної в місцях організованої торгівлі, супермаркетах та інших торгівельних об’єктах.
На Полтавщині існувала потужна рибопереробна галузь, і жодного випадку ботулізму, пов’язаного із промисловим виробництвом в'яленої та вудженої риби за ці роки зареєстровано не було. Держава ретельно перевіряла виробників. Існував потрійний контроль: виробничий, ветеринарної та державної санітарно-епідеміологічної служби. На сьогодні все це зруйновано, що породило безвідповідальність бізнесу і незахищеність інтересів споживачів. Переважна більшість випадків ботулізму по Полтавській області (71%) була пов’язана із вживанням в'яленої та копченої риби домашнього виготовлення; м'ясних консервів домашнього виготовлення – 20%; м’ясопродуктів, виготовлених в домашніх умова – 8%, а також були поодинокі випадки харчових отруєнь на ботулізм при домашньому консервуванні грибів (1 %).
Основна причина загострення ситуації із захворюваністю на ботулізм коїться в недотриманні технології виробництва, зберігання і реалізації харчових продуктів, втрата культури виробництва, коли інтереси бізнесу затьмарюють гарантії безпеки споживачів, нехтування правилами санітарії та гігієни. Інша причина - накладений частковий мораторій на перевірку об’єктів виробництва, коли супермаркети й інші реалізатори харчових продуктів могли перевірятися лише 1 раз на 5 років, а підприємства з переробки рибної продукції тільки раз на 3 роки. Через російську військову агресію, масові руйнування інфраструктури, припинення проведення планових заходів державного нагляду (контролю) операторів ринку, особливо з настанням літнього сезону збільшує ризик ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації щодо гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь.
Список використаних джерел:
1. Кравцова О. Л., Яненко У. М., Марчук О. О., Сорокіна Н. Г., Кос’янчук Н. І. (2020). Вивчення епідеміологічної ситуації в Україні щодо ботулізму. Український часопис ветеринарних наук, 11(2): 63–71, https://doi.org/10.31548/ujvs2020.02.006
2. Tryhlib, V. I., Palatna, L. O., Vygovska, O. V., Trohimovych, L. P. & Arseneva, N. V. (2016). Botulizm: osoblyvos perebihu. Vypadky z praktyky [Botulism: features of the course. Case studies]. Novos medycyny i farmacii, 12:588. (in Ukrainian)
3. Яненко У. М., Кос’янчук Н. І., Сорокіна Н. Г. Ботулізм – небезпечна токсикоінфекція // Збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції «Освітньо-наукові аспекти контролю інфекційних хвороб тварин в Україні», 28 листопада 2019 року, Науково-методичний центр ВФПО. Київ, 2019. С. 79-82.
|