:: ECONOMY :: ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ БЕЗВІДХОДНОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ :: ECONOMY :: ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ БЕЗВІДХОДНОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ
:: ECONOMY :: ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ БЕЗВІДХОДНОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ БЕЗВІДХОДНОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ

 
16.01.2023 18:03
Автор: Макалюк Ірина Віталіївна, кандидат економічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Рурак Катерина Миколаївна, студентка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
[1. Економічні науки;]

Україна зараз переживає складну сторінку своєї історії, оскільки вже майже рік на її теренах точиться повномасштабна війна. Безумовно, це впливає на всі аспекти життя в державі: погіршилися економічні показники, стан екології, значно зменшується кількість наявного населення через відтік біженців. Проблем є дуже багато, а отже вже зараз потрібно шукати раціональні шляхи їх вирішення. Одним із рушійних чинників стабілізації і процвітання нашої держави є перехід до концепції безвідходного виробництва в АПК. Довоєнне провадження сільськогосподарського виробництва часто не враховувало важливі соціальні і екологічні аспекти, що є основою сталого розвитку будь-якої країни.

На сьогодні, принцип безвідходно виробництва є не тільки світовим трендом, а й дієвим механізмом збереження навколишнього середовища та зростання економіки. Головна ідея такого виробництва полягає у перетворенні сировини та її залишків, які надійшли на підприємство, і обов’язково відходів, що утворюються в процесі виробництва, у готову продукцію, що здатна приносити дохід [4].

Україна суттєво відстає в сфері управління відходами від розвинених країн світу, а обсяги наявних генерованих відходів, стан звалищ і полігонів вказують на надзвичайні ризики для населення, навколишнього середовища та й країни в цілому. Існуючі способи управління відходами в нашій державі не є успішними. Так, в деяких місцевостях підприємства надають перевагу захороненню відходів на полігонах, що, в свою чергу, забруднює грунт та водойми. Крім цього, практикується спалення відходів на полях, що створює загальні незручності та небезпеку для людей, які живуть неподалік, а також забруднює екосистему відповідного регіону. 

Визначимо ряд перспектив впровадження концепції безвідходного виробництва в АПК:

- збереження екосистеми країни;

- безвідходний технологічний підхід забезпечує аграрну сферу ресурсами для подальшого виробництва;

- отримання додаткового прибутку через використання вторинної сировини чи її перепродажу;

- підвищення громадської відповідальності через впровадження практики поводження з відходами; 

- перехід на європейські стандарти раціонального поводження з відходами позитивно впливатимуть на імідж країни на міжнародній арені;

- припинення використання значної частки земель під сміттєзвалища чи захоронення відходів, натомість використання її для розвитку громад, ведення сільського господарства, будівництва чи покращення екосистеми країни;

- використання відходів в якості джерел теплової енергії є передумовою для підвищення рівня енергетичної незалежності нашої держави. 

В Україні концепція безвідходного виробництва тільки починає впроваджуватися. Так, наприклад, компанія «T. B. Fruit», яка виготовляє соки, однією із перших запровадила безвідходне та екологічно чисте виробництво. Усі ароматичні речовини, що випаровуються під час виготовлення соку, конденсують у натуральні ароматизатори, а із жмиху виробляють пектин. Інші ж фруктові відходи та дерев’яну щепу використовують в якості біопалива для виробничих потужностей, оскільки компанія не користується природним газом із 2007 року [3]. Інший приклад, деревообробне підприємство «ВІВАД 09» відходи від виготовлення ламелей і паркету перетворює у паливні брикети. Раціональність використання ресурсів допомогли підприємству вийти на нульовий рівень відходів, завдяки чому не витрачаються кошти на утилізацію, розширюється товарний асортимент та надходить додатковий прибуток [2]. 

Якщо ж звернутися до міжнародної практики, то українським підприємствам є що з неї почерпнути. Наприклад, у Чехії та США кров забійних тварин використовується для виготовлення пудингів, кров’яних ковбас, консервів тощо. Відходи молочної промисловості, зокрема знежирене молоко, використовують для виготовлення кисломолочної продукції, молочних згущених консерв, козеїну, сухого молока тощо. Відходи птахівництва в США та Англії використовують як паливо для обігріву будівель й отримання електроенергії. Крім того, пташиний послід обробляють і використовують для годування молодих бичків. Солому у Великобританії використовують для роботи однієї із найпотужніших електростанцій світу [1]. Польща взагалі ввела заборону на захоронення органічних та сортованих відходів ще у 2013 році [5].  Всі вони підлягають переробці або енергетичній утилізації. 

Отже, запровадження концепції безвідходного виробництва в АПК допоможе досягти ряду позитивних наслідків: підвищення ефективності агропромислового комплексу, покращення стану екології, збереження життя та здоров’я людей, підвищення громадської відповідальності за довкілля, вивільнення частини земель та підвищення іміджу країни на міжнародній арені. 

Список використаних джерел:

1. Андрейченко А. В. Практика застосування безвідходних технологій в АПК на шляху до виконання глобальної програми сталого розвитку. Агросвіт. 2018. № 6. С. 40-45.

2. Компанія «ВІВАД 09»: веб-сайт. URL: https://vivad09.com/uk/.

3. Компанія «T. B. Fruit»: веб-сайт. URL: https://tbfruit.com/.

4. Горбаль Н. І., Крохмальна Я. О. Безвідходне виробництво в Україні: досвід ЄС. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. 2021. № 2 (6). С. 149-156.

5. Марченко В. М., Кавтиш О. П., Макалюк І. В. Енергетичний потенціал відходів в ЄС та Україні. Сучасні проблеми менеджменту : матеріали XVIII Міжнародної науково-практичної конференції 28 жовтня 2022 року. Київ : НАУ, 2022. С. 54-55.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
E-MOBILITY MANAGEMENT FOR CLIMATE CONSERVATION
30.01.2023 14:46
МОТИВАЦІЯ ПЕРСОНАЛУ В УМОВАХ ЕКОНОМІЧНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
20.01.2023 13:26
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТНИХ ПЕРЕВАГ ПІДПРИЄМСТВА ШЛЯХОМ ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ
20.01.2023 13:11
ПОЛІТИКА АВІАПІДПРИЄМСТВА В ОБЛАСТІ ЯКОСТІ
20.01.2023 11:48
DIGITALIZATION OF THE ECONOMY: WAY OF DIGITALIZATION, ADVANTAGES, DISADVANTAGES
17.02.2023 19:59
ВИКОРИСТАННЯ ЕМПІРИЧНИХ МЕТОДІВ ДЛЯ АНАЛІЗУ МОДЕЛЕЙ ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ
17.02.2023 18:41
МОТИВАЦІЙНИЙ ПРОЦЕС ТА ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ
17.02.2023 16:23
PECULIARITIES AND CHARACTERISTIC FEATURES OF SPECIAL ECONOMIC ZONES FORMATION AND DEVELOPMENT IN UKRAINE
17.02.2023 11:40
ФУНДАМЕНТАЛЬНІ ЗМІНИ У НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТАХ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
16.02.2023 20:55
РОЗВИТОК ОПОДАТКУВАННЯ СПОЖИВАННЯ В НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ
16.02.2023 12:39




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.248 сек. / Mysql: 1630 (0.194 сек.)