Взаємозв’язок кіно та архітектури є одним з найбільш наочних прикладів цього процесу. Його можна не лише легко уявити, але й досить просто знайти наочні приклади синтезу цих двох індустрій. Все стає зрозумілим одразу після порівняння понять “кіно” та “архітектура”, а також пошуку спільних рис. Так, наприклад, ключовою подібністю є їхня візуальність. Ні для кого не буде секретом те, що як у кіно, так і у архітектурі візуальна складова є однією з головних. У більшості випадків саме естетика того чи іншого об’єкту окреслює і визначає те, як працюватимуть та діятимуть решта фонових процесів.
Говорячи ж конкретно про взаємозв’язок цих двох індустрій, неможливо не зробити ряд висновків, кожен з яких настільки простий і очевидний, що їх можна констатувати завчасно:
1. Кіно та архітектура провокують взаєморекламу одне одного. Іншими ж словами, він дають змогу популяризувати одну індустрію за рахунок іншої.
Очевидно, що такі масові і візуальні приклади мистецтва не можуть не спонукати поціновувачів до подальшого вивчення тієї чи іншої теми. Втім, справедливим було б визнати, що конкретно у цьому випадку саме кіно відіграє визначальну роль. Так, наприклад, фанати різних масових фільмів та серіалів неодноразово вирушали в пошуках культових місць з улюблених картин. У цього явища існує навіть власний термін - кінотуризм. Подібний феномен проявляється у різних кутках світу, куди кінопаломники вирушають аби побачити ці легендарні місця особисто, тим самим отримавши персональний і доволі унікальний естетичний досвід.
2. Взаємозв’язок кіномистецтва та архітектури не лише стимулює естетичне сприйняття, але й слугує відображенням тих чи інших процесів та явищ. Більше того, є нічим іншим, як метафоричністю і осмисленням навколишнього середовища.
Очевидно, що в усіх кінострічках, серіалах, мультфільмах, тощо, завжди є фон. Більшість з нас його ігнорує, хоча насправді саме він відіграє ледь не основну роль в усіх візуальних творах. Більше того, в більшості сучасних фільмів саме місто виступає фоном.
3. Врешті-решт, взаємозв’язок кіномистецтва та архітектури провокує взаємозапозичення. Ці дві індустрії, нерозривно пов’язані своєю естетичністю та масовістю, не можуть існувати, ігнорюючи одна одну. Вони є джерелом натхнення одна для одної.
Відверто кажучи, факти запозичення візуальних ідей з кіно в архітектурі є очевидним явищем, яке, втім, практично неможливо довести. Проблема полягає у всюдисущістю кіно. Оператори, сценаристи, режисери та багато інших дотичних до зйомки людей запозичують архітектурні елементи з реальності і, видозмінюючи їх, творять нові. Втім, очевидно, реалістичністю споруд нерідко нехтують на користь їхньої візуальності. Тим не менш, саме ці переосмислення і переробки старого вкупі з популярністю і всюдисущістю кіно створюють нові візуальні образи та надихають дизайнерів та архітекторів на (не)свідоме формування та втілення, побаченого на екрані, у реальність. Втім, це несвідоме започення дуже важко прослідкувати в силу купи різних обставин, про нього можна лише здогадуватись.
Підсумовуючи усе вищесказане, можна сказати, що синтез кіно та архітектури може проявлятись у різний спосіб. Загалом, подібна тема є невичерпною. Втім, можна сказати, що взаємозв’язок цих двох дисциплін є нічим іншим як безперервним вирієм творчості, повторів, взаємопозичень та своєрідним “кривим дзеркалом”, яке завше відображає об’єкт, який перед ним, але робить це у дещо спотвореному (в позитивному значенні) вигляді.
Список використаних джерел:
1. Трошкіна О. А. Синтез візуальних видів мистецтва: архітектура, фотографія, кіноматограф / О. А. Трошкіна // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2016. - Вип. 43(1). - С. 325-331. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spam_2016_43%281%29__48
2. Achkasova, V. (2019). Кінотуризм - інноваційний напрямок розвитку туризму в Україні. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія: Міжнародні відносини. Економіка. Країнознавство. Туризм, (9), 164-172. https://doi.org/10.26565/2310-9513-2019-9-20
3. Туризм та креативні індустрії: сучасні виклики : зб. наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф., 15–16 квіт. 2021 р. – Дніпро : Біла К. О., 2021. – 183 с.
4. Шульгіна А. Архітектура й український кінематограф 1920-х років [Електронний ресурс] / Ася Шульгіна // Mistosite. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: https://mistosite.org.ua/ru/articles/arkhitektura-i-ukrainskyi-kinematohraf-1920-kh-rokiv.
|