:: ECONOMY :: АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ УКРАЇНИ :: ECONOMY :: АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ УКРАЇНИ
:: ECONOMY :: АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ УКРАЇНИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ УКРАЇНИ

 
25.11.2022 13:10
Автор: Ковальов Михайло Сергійович, студент, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
[1. Економічні науки;]

У системі організації суспільного виробництва будь-якої ринкової країни велике значення відіграють комерційні банки. Вони співпрацюють з підприємницькими структурами, домогосподарствами, державними формуваннями та, виконуючи притаманні їм функції, забезпечують ефективність руху фінансових потоків у межах національної економіки. Комерційні банки (КБ) з самого початку їхнього створення залежать від досконалості регулятивної діяльності центрального банку країни, організації дійового контролю з його боку за виконанням КБ встановлених нормативних вимог. Особливе значення у здійсненні збалансованої діяльності банків має забезпечення їх власними ресурсами, іншими словами, власним капіталом банку.

Власний капітал є грошовими коштами та вираженою у грошовій формі частиною майна, яка є в наявності у власників, забезпечує фінансову стійкість банківської установи та її самостійність в економічному плані [1]. Власний капітал банку формується завдяки емісії власних акцій, які утворюють статутний капітал, відрахуванням від прибутку для створення резервних фондів та нерозподіленого прибутку, як джерела внутрішнього походження, що утворюється внаслідок розподілу прибутку як нерозподілена частина.

Варто зазначити, що частка власного капіталу у структурі всього сукупного банківського капіталу, як свідчить практика,  незначна. Причиною цього є той факт, що банк виконує функцію фінансового посередника. Банківська установа залучає з грошового ринку тимчасово вільні кошти, які і є основним джерелом фінансових ресурсів для функціонування банку, забезпечення його оперативної діяльності. 

Комерційним банкам вельми необхідно мати достатню кількість власного капіталу для захисту себе від ряду ризиків. Національним банком України впроваджені ряд нормативів достатності капіталу, серед яких є і мінімально допустимий обсяг основного капіталу (H3) у 7% від загальних активів банку. Особливо проблема забезпечення стабільності банківської системи України актуальна у ситуації розгортання повномасштабної війни, спровокованою Росією. Тому для оцінки стабільності банківської системи та можливості покривати наявні збитки банків доцільно проаналізувати структуру їх власного капіталу.

Станом на 01.10.2022 р. в Україні функціонує 67 комерційних банків, серед них 30 з іноземним капіталом. Причому у 22 банків частка іноземного капіталу складає 100%. Інформація про структуру власного капіталу комерційних банків України станом на 01.09.2022 року, наведена у таблиці 1.

Таблиця 1

Структура власного капіталу банків України на 01.09.2022 р.





       Джерело: розроблено автором на основі [2];

Наведені в табл. 1 “Структура власного капіталу банків України на 01.09.2022 р.” дані показують, що найбільшу вагому частину, серед показників загальних ресурсів комерційних банків, має статутний капітал, котрий перевищує підсумковий показник власного капіталу на 162,97 млрд. грн., тобто майже на 70%, оскільки за встановленими методиками розрахунку до нього відносять непокриті збитки. Таким чином, обсяг власного капіталу було розраховується як сума всіх його складових за мінусом непокритого збитку (226,8 млрд. грн.). Наявність останнього збитку загострює проблему пошуку  отримання додаткових грошових коштів для покращення фінансових результатів діяльності комерційних банківських установ.

Складова обсягу власного капіталу у обсязі 5,97% (14,5 млрд. грн.) приходиться на емісійні різниці. Це свідчить про наявність перевищення доходів, отриманих підприємством від первинної емісії власних акцій або інших корпоративних прав. Резервні та інші фонди банків складають 15,15% (36,8 млрд. грн.) від загального обсягу власного капіталу. Це показує певну наявність коштів на покриття непередбачених збитків по всіх статтях активів та позабалансових зобов'язаннях. Також 5,02% (12,2 млрд. грн.) припадає на резерви переоцінки, утворення яких було пов’язано зі зміною ринкової вартості своїх фіксованих активів.

Підводячи підсумок, необхідно відмітити, що з 2014 року, з метою подолання кризових явищ у фінансовій сфері, НБУ постійно посилює контроль за усіма показниками діяльності комерційних банків, вдосконалює нормативні вимоги. Наприклад була встановлена нова норма мінімального розміру статутного капіталу. Проте, за сучасних складних умов воєнного періоду, стагнації суспільного виробництва на тлі інфляції перед кожним комерційним банком стоїть проблема пошуку рішень по збільшенню власних капіталів та ліквідації значних обсягів непокритих збитків. 

Список використаних джерел:

1. Про банки і банківську діяльність [Електронний ресурс]: Закон України від 07.12.2000 № 2121-III. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2121-14#Text (дата звернення: 17.11.2022).

2. Офіційний сайт НБУ: Згруповані балансові залишки. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/files/stat/aggregation_2022-09-01.xlsx (дата звернення: 17.11.2022).


__________________


Науковий керівник: Ульянова Людмила Петрівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародної економіки та світових фінансів, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара




Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ДОСЛІДЖЕННЯ СВІТОВОГО ДОСВІДУ ФОРМУВАННЯ КОНКУРЕНТНИХ ПЕРЕВАГ В СФЕРІ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ
26.11.2022 12:39
МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО УПРАВЛІННЯ ЦІНАМИ ПІДПРИЄМСТВА
26.11.2022 12:21
ВЕКСЕЛЬ – ВАЖЛИВИЙ ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДИНАМІЧНОГО РОЗВИТКУ ФІНАНСОВИХ ВІДНОСИН
25.11.2022 13:02
РЕГУЛЯТИВНИЙ КАПІТАЛ – ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК ЕФЕКТИВНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
25.11.2022 12:48
ІННОВАЦІЙНІ ВАУЧЕРИ – ЯК СПОСІБ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ
25.11.2022 11:41
ІНСТРУМЕНТАРІЙ УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ
25.11.2022 11:37
СУТНІСТЬ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ В СИСТЕМІ МЕНЕДЖМЕНТУ ПІДПРИЄМСТВА
25.11.2022 11:20
СУТНІСТЬ КАДРОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ В СИСТЕМІ МЕНЕДЖМЕНТУ
25.11.2022 11:10
ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В ЛОГІСТИЦІ: ДОСВІД КОМПАНІЙ
25.11.2022 10:58
ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ
25.11.2022 02:51




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.211 сек. / Mysql: 1599 (0.168 сек.)