Одним із невід’ємних аспектів ведення фінансових відносин між суб’єктами національної економіки є здійснення вексельного обігу. Вексель - цінний папір, який є свідченням безумовного грошового зобов’язання векселедавця сплатити установлену грошову суму власнику паперу в визначені терміни. Завдяки ньому можливо здійснювати підтримку ліквідності підприємства, що його видало, здійснювати розрахунки за власними фінансовими зобов’язаннями. Також векселем можливо скористатися у якості засобу застави для отримання кредиту. За Законом України «Про обіг векселів в Україні» [1] установлені основні аспекти відносин з вексельними цінними паперами, також згідно з цим законом встановлено, що вексель може бути простим та переказним. Основною відмінністю переказного векселя є те, що завдяки ньому гроші може отримувати як перший векселеотримувач, так і наступний, кому буде передано цей папір.
Необхідною складовою досліджуваної проблеми є аналіз статистичних даних щодо обсягу випуску векселів емітентами у розрізі секторів економіки, які представлені у таблиці 1.
Із статистичних показників таблиці 1 видно, що депозитні корпорації, до яких відносяться НБУ, державні, приватні, з іноземним контролем банки, протягом аналізованих трьох років здійснювали щорічно емісію векселів загальною вартістю в 2 млн. грн. Це є незначним результатом, який свідчить про мале використання депозитними корпораціями можливості забезпечувати свої грошові зобов’язання цінними паперами у вигляді векселів.
Таблиця 1
Вартість випущених векселів емітентами у розрізі секторів економіки за 2019-2021 рр.
Джерело: розроблено автором на основі [2];
До інших фінансових корпорацій відносяться страхові корпорації, пенсійні фонди та інші фінансові посередники. Якісно відрізняється ситуація із вартістю емітованих векселів інших фінансових корпорацій, показники вартості яких за весь період перевищували аналогічні показники депозитних корпорацій. У 2020 році відбулося різке значне скорочення вартості випущених векселів на 90,49%. У наступному році вартість випущених за рік векселів підвищилася майже у два рази, і темп зростання склав 187,85%. Більш високі показники вартості випущених векселів інших фінансових корпорацій можливо пояснити їх більшою кількістю та обсягами діяльності.
До нефінансових корпорацій відносяться приватні підприємства та всі суб’єкти основною діяльністю яких є виробництво ринкових товарів чи надання нефінансових послуг. Векселі нефінансових корпорацій продемонстрували найбільші показники своєї вартості у порівнянні із іншими емітентами. За 2020 рік показник вартості емітованих векселів зріс на 20,27% у порівнянні із минулим роком, а в 2021 році на 11,24% у порівнянні із 2020 роком. Це є позитивною тенденцією, яка свідчить про щорічне збільшення кількості вироблених векселів.
Причиною більших обсягів застосування векселів та їх вартості серед нефінансових корпорацій є їх більша кількість у порівнянні із суб’єктами інших секторів економіки та більший обсяг грошових відносин.
Аналіз показав, що вексельні операції за аналізовані роки були найбільш поширеними саме серед приватних підприємств. Це є вигідно для них оскільки вони є гарантом повноти та своєчасності оплати наявних зобов’язань за ними. Зростання обсягів операцій з векселями є позитивною тенденцією, оскільки відкривається можливість залучити на внутрішньому ринку відносно дешеві фінансові ресурси, фінансувати короткострокові зобов’язання. Також пожвавлення вексельного обігу дозволяє оживити національну економіку, оскільки вексель є достатньо ефективним засобом платежу і інструментом здійснення кредитування в обхід обмеженої ліквідності, високих цін на деякі фінансові ресурси та дефіциту оборотних коштів.
Список використаних джерел:
1. Про обіг векселів в Україні: Закон України від 05.04.2001р. № 2374 – 111 зі змінами та доповненнями. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2374- 14
2. Офіційний сайт НБУ: Цінні папери, крім акцій, випущені резидентами [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/files/4-Financial_markets.xlsx
________________________
Науковий керівник: Ульянова Людмила Петрівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародної економіки та світових фінансів, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
|