:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ КТАН-ів В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ  КОТЕЛЬНІ :: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ КТАН-ів В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ  КОТЕЛЬНІ
:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ КТАН-ів В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ  КОТЕЛЬНІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВИКОРИСТАННЯ КТАН-ів В СИСТЕМІ УТИЛІЗАЦІЇ ТЕПЛОТИ ДИМОВИХ ГАЗІВ КОТЕЛЬНІ

 
14.11.2022 15:37
Автор: Боженко Михайло Федорович, кандидат технічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м. Київ, Україна; Гула Степан Васильович, студент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м. Київ, Україна
[26. Технічні науки;]

ORCID: 0000-0003-2649-0901 (Mykhailo Bozhenko)

В Україні сьогодні в експлуатації знаходяться багато водогрійних котелень систем централізованого та помірно-централізованого теплопостачання з котлами типу КВ-ГМ, в яких температура відхідних газів при спалюванні природного газу складає 140 – 190 о С, а коєфіцієнт корисної дії (ККД) коливається від 90, 5 до 92,5 % [1].

Зниження температури відхідних газів та підвищення ККД котлів можливе при використанні поверхневих чи контактних утилізаторів теплоти, в яких за рахунок охолодження димових газів можна нагрівати, наприклад, воду власних потреб котельні (сиру чи хімічно підготовлену) тощо.

Одним з ефективних теплоутилізаторів є контактний теплообмінний апарат з активною насадкою (КТАН – утилізатор), який відноситься до теплообмінників рекуперативно – змішувального типу. Сам  апарат складається із корпуса, камери зрошення, активної насадки  і сепараційного пристрою. В складі утилізаційної установки також є бак, фільтр і насос зрошувальної води [2]. В блоці активної насадки можуть нагріватися два або більше потоків води зовнішніх споживачів. Температура димових газів на виході з утилізатора може бути меншою за температуру точки роси димових газів, тобто від димових газів відводяться потоки так званої «явної» і «прихованої» теплоти.  Для виключення конденсації водяних парів з охолоджених димових газів в газовому тракті котла і димовій трубі частина продуктів згоряння обводиться поза утилізатором, яка потім підмішується до охолоджених димових газів, в результаті температура суміші повинна бути не меншою за 60 о С.

Як приклад, розглянемо водогрійну котельню в м. Львові тепловою потужністю 25 МВт, в якій встановлено чотири котли КВ-ГМ-6,5. Витрата хімічно підготовленої води для підживлення теплової мережі складає Gхво = 3 кг/с, а сирої на водопідготовку – Gс.в = 3,6 кг/с.

Для нагрівання сирої і хімічно підготовленої води замість теплообмінників, в яких нагрівальним середовищем є вода після котлів, пропонується встановити КТАНи-утилізатори, які ефективно працюють за паровими та водогрійними котлами при спалюванні в них природного газу.

За технічними характеристиками одного з водогрійних котлів  КВ-ГМ-6,5 обрані витрата природного газу  (Bк = 830 м3/год) і температура відхідних димових газів ( tг`153 о С) [1].

За заданим складом природного газу визначені теоретичний об’єм повітря на його спалювання (Vºпов = 9,91 м33) та теоретичні об’єми утворених димових газів, м33: (трьохатомних газів VºRO2 = 1,06; азоту  VºN2 = 7,84; водяних парів  VºH2O = 2,2) [3].

В подальших розрахунках брали коефіцієнт надлишку повітря за котлами (αвідх  = 1,15),  вологовміст  повітря  (dпов  = 0,01 кг/кг с.п), вологовміст  палива 

(dпл = 0,01 кг/кг с.пл), і за методикою [3] визначили: дійсний об’єм водяної пари в димових газах ( VH2O = 2,22 м33), дійсний об’єм димових газів (Vг = 12,6  м33), масу сухих димових газів ( Gгc = 13,79 кг / м3), вологовміст димових газів на виході з котла – на вході в теплоутилізатор ( dг` = 0,129 кг/кг с.г).

Ентальпію димових газів на виході з котлів – на вході в утилізатори, кДж/кг, визначали за формулою [3]





де cс.г і cп – теплоємність сухих димових газів і водяної пари в димових газах відповідно, кДж/(кг∙К).





В розрахунках  брали cс.г  =  1 кДж / (кг∙К),  а  cп  =  1,97 кДж / (кг∙К),  тоді 





величина hг`= 514,4 кДж/кг.

Масову витрату сухих димових газів на виході з котла, кг/с, визначали за формулою [3]









З урахуванням наведених вище величин  Bк  і  Gгc, величина   Lгc= 3,18 кг/с. 

Згідно з рекомендаціями,  за котлом  КВ-ГМ-6,5 можливе встановлення утилізатора КТАН-0,8 УГ номінальною теплопродуктивністю Qк.т = 0,8 МВт, а при їх встановленні за всіма котлами в котельні можлива номінальна теплопродуктивність КТАНів становитиме ΣQк.т = 3,2 МВт.





Необхідне навантаження споживачів власних потреб котельні, МВт, визначали за формулою [3]










де св – теплоємність води, кДж / (кг∙К);  t'с.в  і t''с.в – температури сирої води на вході в насадку утилізатора і виході з неї відповідно, о С; t'хво  і  t'хво – температури хімічно підготовленої води на вході в насадку утилізатора і виході з неї відповідно, о С.




Беремо св = 4,19 кДж / (кг∙К), а температури потоків води, що нагрівається в насадці, за рекомендаціями розробників утилізаторів: t'с.в  = 5 о С, t''с.в  = 20 о С, t'хво  = 20 о С, t''хво = 50 о С, тоді величина Qсп  = 0,68 МВт.




З порівняння величин ΣQкт  і Qсп видно, що для нагрівання води власних потреб котельні достатньо КТАН-утилізатор встановити за одним з водогрійних котлів.




Порівняння величин Qсп  і Qк.т  для одного котла показує, що Qкт < Qсп, тому беремо дійсну теплопродуктивність встановленого за котлом КТАНа (Qке) такою, що дорівнює тепловому навантаженню споживачів, тобто  Qк.е  = Qсп




Методом послідовних наближень визначили температуру димових газів за утилізаторам t''г = 45 о С, а за  [3] для цієї температури обчислюємо ентальпію  h''г= 189,92 кДж/кг та вологовміст  d''г=  0,056 кг/кг с.г, і визначаємо коефіцієнт обвода (характеризує частку витрати димових газів, які пропускаються через утилізатор)





Величина цього коефіцієнта становить ηоб  = 0,645.




Основні технічні характеристики обраного КТАНа-0,8УГ: дійсна площа поверхні теплообміну насадки F = 31,2 м2; площа поперечного перерізу утилізатора за напрямком руху димових газів sпрг= 0,39 м2; площа поперечного перерізу трубок насадки для руху води, що нагрівається   sпрв= 0,0055 м2.

Об’ємну витрату димових газів в активній насадці, м3/с, визначали за формулою








де  - середня температура димових газів в активній насадці, о С.



Згідно з рекомендаціями [2]  = 70 о С, тоді величина V = 2,36 м3/с. 

За методикою [3] визначали еквівалентну витрату води, що нагрівається в насадці (Gекв = 3,53 кг/с); швидкість продуктів згоряння в активній насадці (vг = 6,05 м/с); швидкість води в трубках насадки (ωв = 0,64 м/с); коефіцієнт тепловіддачі від димових газів до зовнішньої поверхні трубок насадки (αг = 424,6 Вт/(м2∙К)); коефіцієнт тепловіддачі від трубок насадки до води, що нагрівається, при середній температурі води   = 27, 5 о С і внутрішньому діаметрі трубок насадки для обраного утилізатора dвн = 21 мм, (αв = 2954,7 Вт/(м2∙К)); дійсний коефіцієнт теплопередачі при коефіцієнту використання поверхні нагрівання φ = 0,9, товщині стінкок трубок насадки δст = 2 мм і теплопровідності матеріалу трубок λст = 45 Вт/(м∙К), (kд = 328,7 Вт/(м2∙К)); середній  температурний  напір  для   протитечійної  схеми  руху  теплоносіїв ( = 66,7 о С).

З рівняння теплопередачі визначили необхідну площу теплопередавальної поверхні насадки (Fк.е = 31 м2), а розбіжність дійсної і необхідної площі поверхні нагрівання складає 0,6 %, що задовольняє умовам вибору за кінцевою температурою димових газів після теплоутилізатора.



Кількість утилізованої теплоти димових газів за опалювальний сезон при встановленні КТАНа за одним з котлів КВ-ГМ-6,5, ГДж/рік, визначали за формулою [3]  







де tвн  –  температура  внутрішнього  повітря опалюваних приміщень, о С; 


tср.о  - середня температура зовнішнього повітря за опалювальний період, о С;  


tр.о - розрахункова температура зовнішнього повітря на опалення, о С; nо – тривалість опалювального періоду, діб. 


В розрахунках брали tвн = 20 о С, а за кліматологічними даними для м. Львова визначили tср.о  = 0,4 о С, tр.о = - 19 о С, nо = 179 діб, тоді величина енергетичного ефекту становитиме Qут.оп = 5286 ГДж/сезон. З урахуванням вартості одиниці теплоти за даними Львівтеплоенерго 2089,83 грн/ГКал (498,77 грн/ГДж) економічна ефективність утилізації димових газів за одним водогрійним котлом КВ-ГМ-6,5 складе 2636498 грн/сезон.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ


1. Алабовський О.М. Проектування котелень промислових підприємств: курсове проектування з елементами САПР : навч. посібник для студентів вузів із спец. «Промислова теплоенергетика» / О.М. Алабовський, М.Ф. Боженко, Ю.В. Хоренженко. – Київ : Вища школа, 1992. – 207 с.


2. Аронов И.З. Контактный нагрев воды продуктами сгорания природного газа / И.З. Аронов. – 2-е изд., перераб. и доп .– Л. : Недра, 1990. – 280 с.


3. Боженко М.Ф. Енергозбереження  в теплопостачанні : навч. посіб./ М.Ф.Боженко, В.П. Сало. -  Київ. : НТУУ «КПІ», 2008. – 268 с.  









Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
INVESTIGATION OF THE CLOSED DIE FORGING WITH FLASH OF COMPLEX FORGINGS AND TOOL GEOMETRY CONSIDERATION
25.11.2022 02:10
TYPES OF DRONES IN THE COMPARATIVE ASPECT
23.11.2022 22:43
МОДЕЛЮВАННЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ВИРУБКИ-ПРОБИВКИ ПЕРЕДАВАЛЬНИМИ СЕРЕДОВИЩАМИ
14.11.2022 14:33




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.647 сек. / Mysql: 1599 (0.558 сек.)