У наукових працях [1-3] обґрунтовано використання гумотросових канатів як тягового органа піднімальних машин великої вантажопідйомності для глибоких шахт і кар'єрів. Доведено, що доцільність та ефективність нових підйомних машин з ГТК для глибин більше 600 м і кар'єрних підйомників великої вантажопідйомності обумовлені високою тяговою здатністю гумотросового каната. Обґрунтувано конструктивні параметри бобінних підйомних машин з ГТК, призначених для транспортування великих вантажів в кар’єрах. Але ГТК має істотний недолік: наявність гумової оболонки значно зменшує міцну довжину каната на 30-50%, а це відповідно обмежує його можливості використання для великих глибин підйому. У роботі [4] розглянена конструкція ГТК, ширина якого змінюється по довжині відповідно до закону зміни перерізу бруса рівного опору. Однак при визначенні коефіцієнта запасу міцності каната вага каната приймається такою ж, як для каната постійної ширини, тим самим завищується значення мінімального запасу міцності, що веде до необґрунтованого збільшення маси каната. Так, наприклад, для каната 2ГТК-6000 при зміні глибини підйому від 600 м до 2000 м запас міцності завищується від 1,33 до 3,22 разів. Крім того, в роботі не було показано, як змінний по довжині переріз каната може вплинути на потужність приводу підйомної установки і як у цьому випадку доцільно вибирати раціональні параметри бобінної підйомної машини.
Автори визначитли параметри рівноміцного ГТК та перспективи його застосування для піднімання великих вантажів бобінною піднімальною машиною з глибин 600-2000 м. Такий канат буде мати мінімальну масу і відповідно меншу вартость, що суттєво зменшує капітальні витрати на піднімальну установку. Конструкція рівноміцного ГТК дозволить повністю використати механічні властивості каната, що призведе до підвищення його довговічності, тоді як в канаті постійної ширини механічні напруги не постійні вздовж каната, одні ділянки виявляються більш навантаженими ніж інші, що зумовлює зношування каната й передчасну його заміну.
На прикладі використання рівноміцного гумотросового каната 2ГТК-6000 показано, що при диференційованій шкалі запасу міцності маса рівноміцного гумотросового канату для бобінної піднімальної машини в залежності від глибини підйому зменшується від 17% до 140%. В свою чергу зменшення ваги канату призводить до зменшення потужності приводу піднімальної машини.
Список використаних джерел
1. Колосов Л.В. Научные основы разработки и применения резинотросовых канатов подъемных установок глубоких рудников [Текст]: автореф. дис. … д-ра техн. наук: 05.05.06. / Л.В. Колосов; [Днепр. горн. ин-т]. – Д., 1987. – 20 с.
2. Заболотный К.С. Исследование особенностей механики и выбор рациональных параметров бобинных подъемных машин с резинотросовым канатом [Текст]: дис. … канд. техн. наук / К.С. Заболотный. – Д., 1979. – 248 с.
3. Полушина М.В. Исследование и обоснование рациональных параметров бобинной подъемной машины с ведущими шкивами трения и резинотросовым тяговым органом [Текст]: автореф. дис. … канд. техн. наук: 05.05.06. / М.В. Полушина; [Днепр. горн. ин-т]. – Д., 1990. – 20 с.
4. Колосов Д.Л. Дослідження розподілу напружень в плоскому гумотросовому канаті ступінчастої конструкції при його багатошаровому намотуванні// Збірник наукових праць НГУ.– 2010. – №35. – Том1. – С. 182-188.
|