Триває сьомий місяць російсько-української війни: й увесь цей час ворог атакує цивільну інфраструктуру, комунікації, нищить продовольчі та енергетичні запаси, вбиває мирних жителів. Ці фактори військової російської агресії суттєво вплинули на економічну ситуацію та фінансування важливих статей Державного бюджету України, що забезпечують життєзабезпечення країни.
Метою дослідження є аналіз фінансових показників доходів та витрат державного бюджету України та виявлення факторів впливу. Державний бюджет — головний загальнодержавний фонд централізованих коштів, завдяки якому держава концентрує певну частку валового внутрішнього продукту та централізовано розподіляє її на розвиток національної економіки, для соціального захисту населення, утримання органів державної влади та управління, оборони країни. Державний бюджет на кожний фінансовий рік розглядається Верховною Радою України і затверджується як закон [1].
Аналіз показників державного бюджету України за січень-серпень 2021-2022 р.р. показав тренд до зростання (табл.1). Збільшення доходів держави відбувається не за рахунок надходжень податків від бізнесу, а за рахунок кредитів, грантів від держав, що підтримують нашу державу в цей час. Найбільше збільшення доходної частини спостерігається в серпні 2022 року. Видатки 2022 року значно більші за показники 2021 року. Вже з лютого місяця відбувся значний стрибок в показниках. Всі видатки зараз спрямовані на потреби військового забезпечення країни та захисту українців. Соціальні, економічні, промислові сфери частково чи взагалі не фінансуються. Таке становище речей призводить до занепаду країни, зниження критичних показників доходу Держбюджету країни.
Таблиця 1
Динаміка показників державного бюджету за січень-серпень 2021-2022 рр.
Джерело: [2]
З даних таблиці можна побачити, що з березня 2022 року, в порівнянні з 2021 роком, процент видатків над доходами у бюджеті значно зріс. Так, у березні 2022 року відхилення становило 6,71%, у квітні - 27,7% в червні процент відхилення був найбільшим і становив майже 60% (рис 1).
Рис. 1. Динаміка відсоткового відхилення видатків над доходами державного бюджету у січні – серпні 2022 р. до 2021 р.
Джерело: [Складено самостійно]
Лінія тренду збільшення (рис.1) видатків має сталу тенденцію до зростання. Фактори, що впливають на ріст видатків – потреби, що визначаються потребами воєнної економіки, а саме, фінансуванням Збройних Сил України, фінансуванням Територіальної оборони в містах України, виплати допомоги переселенцям з тимчасово окупованих територій, відбудова зруйнованої інфраструктури, тощо.
Війна в Україні продовжує вносити свої негативні корективи в життя людей та компаній, які змушені релокувати чи мігрувати. Більшість компаній почали пристосування до нових реалій, а деяким організаціям, на жаль, довелось відправити своїх працівників у простій: до 85% українського бізнесу вдалися до режиму часткової роботи або взагалі до припинення функціонування через війну.
Отже, реалії сьогодення ставлять нові завдання забезпечення економічної безпеки країни. І в цьому контексті важливо розуміти, що від кожної компанії залежить як швидко вона відновлюватиметься, щоб поповнювати доходи державного бюджету України. Водночас, наголосимо, що COVID-криза у попередньому році принципово вплинула на інноваційний розвиток компаній адже інноваційні перетворення потребують не лише фінансової підтримки, а й людських ресурсів [3].
Регулювання видатків повинно базуватись на створенні дієвої стратегії державних органів, які повинні направлятись на підтримку воєнного сектору та, при цьому вивчати шляхи лібералізації бізнесу для створення позитивних рішень щодо поповнення бюджету. Україна як ніколи потребує допомоги з зовнішніх джерел – це інвестори, які готові працювати в теперішніх реаліях в Україні, отримання грантів від іноземних партнерів та фінансової допомоги, які також забезпечать функціонування державного сектору на достатньому рівні.
Список використаних джерел:
1. Доходи державного бюджету України та його видатки [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://index.minfin.com.ua/ua/finance/budget/gov/income/.
2. Надходження податків до бюджету України [Електронний ресурс]. - Режим доступу: - https://tax.gov.ua.
3. Piatnytska G., Zhukovska V., Hryhorenko, O. (2021). COVID-crisis: opportunities vs challenges for innovative transformations and self-development. Business and Regional Development”, Sixth International Scientific Conference 2021 SHS Web Conf. Vol. 120/DOI:https://doi.org/10.1051/shsconf/202112002003.
|