Відомо, що операція препарування зубів, особливо під металокерамічні конструкції, викликає з боку пульпи виражену запальну реакцію. З метою зниження синдрому постодонтопрепарування, лікарями ортопедами застосовуються різноманітні прийоми, такі, як нанесення ізолюючих лаків, виготовлення тимчасових коронок та інші. Водночас проблема залишається достатньо актуальною і як показують сучасні дані, існує виражена залежність між станом пульпи та періодонту. Під час препарування зуб та прилеглі м'які тканини протезного ложа піддаються багатофакторної травми, обумовленої фізичним, хімічним та механічним впливам, а також бактеріальної інвазії. З метою запобігання місцевим ускладненням при одонтопрепаруванні проводиться комплекс профілактичних заходів, що попереджають їх.
Метою нашого дослідження стало вивчення процесів запалення пульпи зубів у щурів під дією препаратів гіалуронової кислоти та біофлаваноідів на тлі одонтопрепарування.
Матеріали та методи досліджень
Моделювання травматичного ушкодження пульпи проводили шляхом одонтопрепарування молярів статевозрілих щурів-самців лінії Вістар, масою 220-270 г, віком 6-7 місяців. Усього в експерименті використали 32 самців Вістар стадного розведення. Тварини були розподілені на 3 групи: І – контрольна група; ІІ – травматичне ушкодження; ІІІ – тварини з травматичним ушкодженням, що отримували аплікацію гелю «Квертгіал» (НПА «Одеська біотехнологія»). Тварини утримувались у стандартних умовах та на стандартному раціоні віварію ДДМУ, усі дослідження проведено відповідно до сучасних міжнародних вимог і норм гуманного відношення до тварин (Конвенція Ради Європи від 18.03.1986 р. (Страсбург); Гельсінська декларація 1975 р., переглянута і доповнена у 2000 р., Закон України від 21.02.2006 р. №3447-ІV По закінченні експерименту проводили евтаназію щурів під рауш-наркозом методом тотального кровопускання із серця. Для досліджень використовувалась плазма крові тварин.
Результати та їх обговорення
При проведенні досліджень з використанням експериментальних моделей на щурах, в крові усіх груп тварин визначені рівні параметрів, а саме: лужної фосфатази та аланінамінотрансферази. Ці показники, за класифікацію Rechenberg et al. є маркерами запалення пульпи та віднесені за їх функціональною активністю до різних груп [1]. Аналіз маркерів запалення пульпи зі збереженням її цілісності на сьогодні є однією з цілей експериментальних досліджень. Крім того, за результатами норвезьких вчених, запалення пульпи призводить до збільшення її об'єму та тиску, що ініціює посилення лімфотоку та всмоктування рідини в сусідній незапаленій тканині та транспорту рідини з ураженої ділянки в кровообіг [2]. Отже показники запалення в кровообігу також можуть змінюватися, а запальний процес може розповсюджуватися на найближчі тканини, особливо лімфатичну. Виходячи з цих даних нами було поставлено завдання дослідження рівню перерахованих вище параметрів в плазмі/сироватці крові, в інтактних групах, в групах щурів, що отримували травматичне ушкодження та в групах з травматичним ушкодженням та послідуючою обробкою гелем «Квертгіал» (НПА «Одеська біотехнологія») на 7 та 21 добу дослідження.
Дослідження активності лужної фосфатази та аланінамінотрансферази в інтактних групах, які були взяті для аналізу на 7-му та 21-добу показали, що ці показники знаходились в межах норми та відповідали даним в крові щурів, що представлені в літературних джерелах [3].
При травматичному ушкодженні показник активності ЛФ достовірно (р<0,01) зростав майже в два рази на сьому добу і залишався таким же підвищеним на 21 добу дослідження (табл. 1).
Таблиця 1. Вплив гелю «Квертгіал» на протеїназну систему сироватки крові щурів (M±m, n=8)
Примітка: р – порівняно до інтактного контролю; р1 – порівняно до негативного контролю (травматичне ушкодження)
Значення активності аланінамінотрансферази майже не відрізнялося від контрольних показників на 7-му добу, однак зростало в 2,33 рази (р<0,01) на 21 добу дослідження (див. табл. 1). Рівень активності АЛТ досліджувався за умов пульпіту тимчасових та постійних зубів. Так, в роботі Ostarovskaya I.G. показано, що в постійних зубах активність АЛТ знижується при гострому та хронічному пульпиті, а за пульпарним полипом – зростає, в свою чергу, в тимчасових зубах за хронічним пульпитом активність АЛТ зростає в 2,77 разів [5].
За отриманими результатами рівні активностей обох ензимів знижались в групах щурів, в яких після травматичного ушкодження наносили гель «Квертгіал», особливо на 21 добу. Причому, рівень активності лужної фосфатази достовірно не відрізнявся від значень в інтактній групі, а активність АЛТ була підвищена лише на 15% відносно контролю.
Висновки:
Використання гелю «Квертгіал» було ефективним по відношенню до активності АЛТ та лужної фосфатази у пульпі , за рахунок цих механізмів, на наш погляд, комплексне застосування гіалуронової кислоти та біофлавоноїдів здійснює спрямовану протизапальну дію.
Список використаних джерел:
1. Rechenberg D.K., Galicia J.C, Peters O.A. Biological markers for pulpal inflammation: a systematic review. PLOS One. 2016. No29(11).
2. Brahmleen Kaur, Yoshifumi Kobayashi, Carla Cugini and Emi ShimizuA Mini Review: The Potential Biomarkers for Non-invasive Diagnosis of Pulpal InflammationFront. Dent. Med, 20 December 2021 https://doi.org/ 10.3389/fdmed.2021.718445
3. K. Heyeraas, E. Berggreen Interstitial fluid pressure in normal and inflamed pulp. Biology, Medicine, Engineering DOI: 10.1177/10454411990100030501 Corpus ID: 27829667
4. A. V. Sorokina S. V. Alekseeva Summary of Clinical Laboratory Studies Performed During Preclinical Safety Evaluation of Medicinal Products (Part I: Haematological Studies) The Bulletin of the Scientific Centre for Expert Evaluation of Medicinal Products 9(3):197-206 DOI:10.30895/1991-2919-2019-9-3-197-206.
5. Ostarovskaya I.G.The role of regulatory proteins and peptides in ensuring the resistance of tissues of the pulp-periodontium complex under the influence of various factors: Dr of medical sciences dissertation. 03.01.04. Ostrovskaya Irina Gennadevna. M., 2017. P. 238.
|