:: ECONOMY :: МЕТРИКИ ВИМІРЮВАННЯ НАДІЙНОСТІ ВЕБСАЙТІВ :: ECONOMY :: МЕТРИКИ ВИМІРЮВАННЯ НАДІЙНОСТІ ВЕБСАЙТІВ
:: ECONOMY :: МЕТРИКИ ВИМІРЮВАННЯ НАДІЙНОСТІ ВЕБСАЙТІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

МЕТРИКИ ВИМІРЮВАННЯ НАДІЙНОСТІ ВЕБСАЙТІВ

 
24.10.2022 21:30
Автор: Гладій Григорій Михайлович, кандидат економічних наук, доцент кафедри інформаційно-обчислювальних систем і управління, Західноукраїнський національний університет; Могильська Марія Богданівна, студентка магістратури, Західноукраїнський національний університет
[2. Інформаційні системи і технології;]

Надійність є однією з ключових характеристик якості програмних систем (ПС), до яких належать вебсайти. Тому доречно попередньо проаналізувати вимоги та рекомендації стандартів як основи для формування вимог щодо якості (у т.ч. і надійності) ПС, а також вимірювання надійності, що зменшить ризики при розробленні, впровадженні та супроводі вебсайтів.

Практика розробки вебсайтів свідчить про пріоритет завдання забезпечення надійності над завданням її оцінювання. Складається парадоксальна ситуація, оскільки, перш ніж забезпечувати надійність, варто навчитися її вимірювати (оцінювати). Але для цього потрібно мати практично прийнятну одиницю вимірювання надійності та модель її розрахунку.

Для визначення надійності та розроблення заходів щодо її забезпечення та оптимізації використовують як якісні, так і кількісні показники. Метрики виступають кількісною мірою, яка дає змогу отримати числове значення певних субхарактеристик надійності вебсайту.

У стандарті ІСО 25023 [1] описана процедура вимірювання якості ПС. Адаптуємо її для вимірювання надійності, як базової характеристики якості вебсайту. На рис.1 представлено схема для показника надійності «Середній час між відмовами».

В системі якості вебсайту спочатку мають справу з елементом вимірювання (measure element), котрий визначається кількісно, включаючи перетворення математичною функцією, з використанням певного методу вимірювання. А далі отримують показник (measure) надійності, який визначається як функція вимірювання двох або більше значень елементів вимірювання.





Рисунок 1 – Взаємозв’язок між моделлю якості, показником надійності та її елементами (адаптовано з [1])

Показники надійності використовуються для оцінювання ступеня, в якому вебсайт виконує певні функції за заданих умов протягом встановленого періоду часу. Внутрішні показники надійності використовуються для прогнозування того, чи задовольнить даний сайт певним потребам надійності при його розробленні. Зовнішні показники надійності використовуються для оцінювання атрибутів, пов’язаних з поведінкою вебсайту для визначення ступеня його надійності під час функціонування. 

Поняття «широкої» надійності вебсайту включає крім традиційної «вузької» надійності ще й складові його захищеності та конфіденційності. Показники, пов’язані з безпекою та конфіденційністю, використовуються для оцінювання ступеня захисту інформації та даних вебсайтом, щоб особи чи інші системи мали ступінь доступу до даних, що відповідає їхнім типам і рівням авторизації.

На наш погляд, для оцінювання надійності вебсайту можна виокремити наступні її атрибути, кожне з яких охоплює групу метрик:

1. Стабільність – для оцінювання ступеня задоволення вебсайтом вимогам надійності за нормального функціонування. Приклади метрик: кількість усунених помилок, напрацювання на відмову, частота відмов.

2. Готовність до роботи – для оцінювання ступеня готовності вебсайту до експлуатації. Додатково готовність до роботи може бути оцінена через сумарний проміжок часу, коли вебсайт був доступним. Готовність до роботи загалом є комбінацією стабільності (яка визначає частоту збоїв), відмовостійкості та відновлюваності (яка визначає тривалість часу недоступності після кожного зі збоїв). Приклади метрик: доступність вебсайту, середній час недоступності.

3. Стійкість до відмов – для оцінювання того, в якій мірі вебсайт працює за призначенням, незважаючи на наявність несправностей. Внутрішня або зовнішня міра може бути пов’язана з можливостями вебсайту підтримувати заявлений рівень функціонування у випадках дефектів функціонування чи порушення інтерфейсу. Приклади метрик: запобігання збоям, надмірність компонентів, середній час сповіщення про відмову.

4. Відновлюваність – для оцінювання ступеня, за якого у випадку переривання чи збою вебсайт може відновити безпосередньо порушені дані та досягти необхідного стану. Приклад метрик: середній час відновлення, повнота резервної копії даних.

5. Конфіденційність – для оцінювання ступеня гарантування вебсайтом доступності даних лише для зареєстрованих користувачів. Приклади метрик: контроль доступу, коректність шифрування даних, складність криптографічних алгоритмів.

6. Цілісність – для оцінювання ступеня запобігання вебсайтом несанкціонованому доступу до програм і даних. Приклади метрик: цілісність даних, захист від пошкодження даних.

Розглянуті метрики вимірювання надійності в процесі ефективного управління проєктом під назвою «вебсайт» доцільно використовувати для:

- вчасного інформування про поточний стан і виникнення проблем; 

- передбачення різноманітних моментів у процесі функціонування;

- діагностування проблем, їх локалізації та виправлення;

- розуміння того, що саме потрібно вдосконалювати;

- оптимізації структури та процесів;

- ухвалення правильних рішень.

Список використаних джерел:

1. ДСТУ ISO/IEC 25023:2019 (ISO/IEC 25023:2016, IDT) Інженерія систем і програмних засобів. Вимоги до якості систем програмних засобів та їхнього оцінювання (SQuaRE). Вимірювання якості систем та програмних продуктів. [Чинний від 2019-11-01]. Київ: УкрНДНЦ, 2019.




Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЗАСТОСУВАННЯ МНОГОЗНАЧНИХ КОДІВ БЧХ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЗАВАДОСТІЙКОСТІ БАГАТОКОЛІРНИХ ШТРИХОВИХ КОДІВ
30.10.2022 21:37
КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ЮЗАБІЛІТІ УНІВЕРСИТЕТСЬКИХ ВЕБСАЙТІВ
26.10.2022 21:04
ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДІВ СТАТИСТИЧНОЇ ОБРОБКИ ЕКСПЕРТНИХ ОЦІНОК НА ЕТАПІ КОНЦЕПТУАЛЬНОГО ПРОЕКТУВАННЯ БАГАТОСТУПІНЧАСТИХ АВІАЦІЙНИХ СИСТЕМ
25.10.2022 11:47
ЕКОСИСТЕМИ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: СУТНІСТЬ ТА ТИПИ
24.10.2022 22:06
СУЧАСНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЕЛЕКТРОННИМ ДОКУМЕНТООБІГОМ
22.10.2022 18:36




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.222 сек. / Mysql: 1599 (0.172 сек.)