Діти, народжені матерями, хворими на цукровий діабет, під час антенатального періоду знаходяться в умовах, відмінних від фізіологічних, що позначається на розвитку плода, формуванні та мінералізації молочних зубів [1,2]. Водночас порушення фосфорно-кальцієвого обміну, обміну вітаміну D, дисгармонійний фізичний розвиток, який спостерігається у даного контингенту дітей, після народження можуть передбачати неадекватний розвиток і мінералізацію постійних зубів [3].
Одним із маркерів наведених порушень у майбутньому може бути ураженість молочних та постійних зубів каріозним процесом у даного контингенту дітей, особливо з урахуванням важкості перебігу ендокринної патології підчас вагітності.
Мета дослідження. Вивчення ураженості молочних та постійних зубів карієсом у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет, в залежності від важкості перебігу ендокринної патології під час вагітності.
Матеріал і методи дослідження. Нами проведено обстеження 30 дітей 3-х років та 32 дітей 9 років, народжених матерями, хворими на цукровий діабет, які склали основну групу. Контрольну групу склали 30 та 34 їх однолітків, народжених здоровими матерями.Оцінювали ураженість молочних та постійних зубів каріозним процесом за допомогою показників поширеності та інтенсивності карієсу. Інтенсивність карієсу молочних зубів визначали за допомогою індексу кп , а постійних зубів індексу КПВ . Ураженість зубів карієсом визначали з урахуванням важкості перебігу ендокринної патології у матері під час вагітності.
Результати дослідження. Результати вивчення показника поширеності карієсу молочних та постійних зубів у обстежених дітей наведені у таблиці 1.
Поширеність карієсу зубів у обстежених дітей в залежності від перебігу цукрового діабету у матері під час вагітності (0/0))
Наведені дані свідчать, що серед дітей 3 та 9 років, народжених матерями, хворими на цукровий діабет, значно більше обстежених з карієссом молочних та постійних зубів — 78,14+-3,21%, у порівнянні з однолітками, народженими здоровими матерями — 65,05 +- 0,93% (р<0,05). Ця перевага спостерігається при усіх формах цукрового діабету у матері, але найбільша різниця визначається при важкій формі ендокринної патології — 81,64+- 2,63% у той час, як у дітей контрольної групи — 65,05+- 0,93% (р3<0,01).
Результати вивчення інтенсивності карієсу молочних та постійних зубів у обстежених нами дітей наведені у таблиці 2.
Інтенсивність карієсу зубів у обстежених дітей в залежності від перебігу цукрового діабету у матері під час вагітності (кп+КПВ)
Аналіз наведених у таблиці 2 результатів свідчить, що інтенсивність ураження карієсом молочних та постійних зубів у дітей основної групи значно перевищує аналогічні з контрольної 4,1+-0,24 і 2,82+-0,38 зубів відповідно (р<0,05). Водночас привертає увагу особлива розбіжність у значеннях показника у дітей, народжених матерями з важкою формою цукрового діабету та однолітками від здорових матерів - 4,73+- 1,42 зуба і 2,82+- 0,38 зуба відповідно (р3>0,05).
Результати проведеного дослідження можуть свідчити про можливий негативний вплив ендокринної патології у вагітної на процеси формування зубних зачатків і їх мінералізацію. Наслідком цього впливу є висока ураженість карієсом молочних та постійних зубів у дітей. Крім цього, ураженість зубів каріозним процесом у дітей залежить від важкості цукрового діабету у матері під час вагітності.
Список використаних джерел:
1. Noreeаn J. Микроскопическое изучение эмалевых дефектов в молочных зубах детей от матерей, больных діабетом. Acta Odontological Scandinavica.1984.3:153-156.
2. Thalasinos N. Ротовая полость у больного сахарным діабетом. Диабетик.1996.7:9-10.
3. Строй ОА. Особливості стану здоров’я і корекція його порушень у дітей, які народилися у жінок, хворих на цукровий діабет: Автореф. Дис.: канд.мед.наук: - К.,1997:22.
|