:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ ТЕПЛОТИ ВИТЯЖНОГО ПОВІТРЯ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ПРИПЛИВНОГО В СИСТЕМАХ ВЕНТИЛЯЦІЇ :: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ ТЕПЛОТИ ВИТЯЖНОГО ПОВІТРЯ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ПРИПЛИВНОГО В СИСТЕМАХ ВЕНТИЛЯЦІЇ
:: ECONOMY :: ВИКОРИСТАННЯ ТЕПЛОТИ ВИТЯЖНОГО ПОВІТРЯ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ПРИПЛИВНОГО В СИСТЕМАХ ВЕНТИЛЯЦІЇ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВИКОРИСТАННЯ ТЕПЛОТИ ВИТЯЖНОГО ПОВІТРЯ ДЛЯ НАГРІВАННЯ ПРИПЛИВНОГО В СИСТЕМАХ ВЕНТИЛЯЦІЇ

 
18.10.2022 20:55
Автор: Боженко Михайло Федорович, кандидат технічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м. Київ, Україна; Камишний Богдан Михайлович, студент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м. Київ, Україна
[26. Технічні науки;]

ORCID: 0000-0003-2649-0901 (Боженко М.Ф.)

Відомо, що системи вентиляції призначені для створення у приміщеннях повітряного середовища, яке повинно задовольняти санітарно-гігієнічним вимогам та умовам виробництва. Це досягається шляхом видалення із приміщень забрудненого повітря та подаванням до них свіжого зовнішнього.

За допомогою систем вентиляції повітря очищується від пилу і інших шкідливих речовин та  підігрівається  в холодний період року [1].

Найпоширенішими для громадських та промислових будівель є системи припливно-витяжної механічної вентиляції, основними елементами яких є: повітрозабірні пристрої, фільтри, калорифери, припливні та витяжні вентилятори,  повітророзподільні та витяжні пристрої, повітропроводи. Обладнання для очищення повітря від пилу, нагрівання та переміщення повітря розташовується в припливних камерах, які можуть бути моноблочними або набірними. 

Необхідною умовою в сучасних системах вентиляції є використання теплоти вентиляційних викидів для нагрівання припливного повітря в рекуператорах або регенераторах.

Як приклад,  в роботі виконані розрахунки повітрообміну для промислового цеху, розташованого в м. Тернопіль, з надходженням потоків теплоти від технологічного обладнання  Qт = 300 кВт і вологи Wт = 0,1 кг/с.

За методиками [1] визначені надходження потоків теплоти та вологи від 

людей і теплоти від сонячної радіації, а сумарні потоки теплоти і вологи складають відповідно Qпр = 318 кВт і Wпр = 0,102 кг/с.

За [2] визначені кліматологічні дані для м. Тернопіль:

• теплий період: 

- розрахункова температура зовнішнього повітря для проєктування вентиляції - tнл  = 22 оС;  

- відносна вологість φнл = 74 %;

• холодний період:  

- розрахункова температура зовнішнього повітря на опалення tр.о = - 20 оС;

- відносна вологість φнз = 85 %;  

- середня температура за опалювальний період tср.о  = - 0,2 оС; 

- тривалість опалювального періоду nо = 184 доби.

За h-d – діаграмою (рис. 1) побудований процес ПВ зміни стану повітря у теплий період року і за методикою [1] визначена необхідна масова витрата припливного повітря для  приміщення, яка  складає Lпр = 16,5 кг/с (об’ємна витрата Vпр  = 49500 м3/год).





Рисунок  1.  Процеси зміни стану зовнішнього (припливного) повітря:




Н1 – зовнішнє до теплоутилізатора; Н2 – зовнішнє після теплоутилізатора;




П – припливне після калорифера; В – внутрішнє (видаляєме) повітря




Для холодного періоду року побудовані процеси зміни стану повітря в приміщенні (ПВ) та нагрівння повітря в калорифері (Н1П) (див. рис. 1) і визначений потік теплоти на нагрівання повітря в калорифері, який становить Qк = 619,5 кВт. 




Річну кількість теплоти для нагрівання вентиляційного повітря, ГДж/рік, визначали за формулою [3]  









де zв – кількість годин роботи вентиляції за добу, брали zв = 16 год/добу як для вентиляції з обмеженням.




Тоді при температурі внутрішнього повітря для холодного періоду року 




tвн  = 19 оС величина Qв.річ  становить 3232,35 ГДж/рік.




Для утилізації теплоти витяжного повітря і використання її для попереднього  підігріву  припливного  у  холодний  період  року, що загалом спричиняє   зменшення   витрат   теплоти   на  вентиляцію,  використовуються теплоутилізатори, найпоширенішими серед яких є пластинчасті рекуператори, роторні регенеративні  і рекуператори  з проміжним теплоносієм [3].

В роботі [4] при порівнянні енергетичних показників зазначених вище теплоутилізаторів встановлено, що з енергетичної точки зору найбільш ефективними є регенеративні обертові теплоутилізатори. Вони характеризуються найбільшим коефіцієнтом температурної ефективності та найбільшою кількістю утилізованої теплоти вентиляційних викидів. Тому в даній роботі для утилізації теплоти були обрані регенеративні утилізатори.




За параметрами  повітря, що видаляється з приміщень ( температура tв1 = 22 оС і  відносна вологість φв1 = 60 %), за h-d- діаграмою додатково визначали вологовміст та ентальпію витяжного повітря, які відповідно склали dв1 = 9, 9 г/кг с.п  і hв1 = 47 кДж/кг с.п.




На розраховану повітропродуктивність за довідковими даними [3] обрані два  регенеративних теплоутилізатори ТП-25 з наступними характеристиками одного  з  них:   номінальна повітропродуктивність  Vн  = 25000  м3/год; площа фронтального перетину (за кожним  потоком повітря ) fн  = fв  = 2,28 м2; площа теплопередавальної поверхні (загальна) Fз = 4550 м2.

Через систему загальнообмінної вентиляції з приміщень цеха видаляється 80 % від загальної витрати видаляємого повітря.




За методикою [3] визначили густини зовнішнього (Pз = 1,395 кг/м3) і внутрішнього (Pв = 1,196 кг/м3) повітря в холодний період року, відповідні витрати повітря (Lз = 19,18 кг/с і  Lв = 13,156 кг/с), а також відношення водяних еквівалентів припливного та видаляємого повітря   = 1,46.




При масовій  швидкості видаляємого  повітря  у  фронтальному перерізі одного з утилізаторів  (Pvф)в = 2,885 кг/(с∙м2) визначили число одиниць переносу теплоти за потоком видаляємого повітря,  яке становить Nв = 6,8.

За величинами  Nв  і   визначили коефіцієнт температурної ефективності утилізатора за потоком припливного повітря, що нагрівається, який становить η = 0,62.

Кінцеву температуру припливного повітря після регенеративних теплоутилізаторів (див. точку Н2 на рис. 1) визначали за формулою









Величина tн2 становить 6 оС, а визначена за h–d – діаграмою ентальпія повітря в точці Н2  - hн2  = 7 кДж/кг с.п.




Потік утилізованої теплоти вентиляційних викидів, кВт, визначали за формулою









де hн1 – ентальпія зовнішнього повітря при температурі -20 оС, яка дорівнює – 20,5 кДж/кг.



Тоді величина Qут складе 453,75 кВт.



Річна кількість утилізованої теплоти вентиляційних викидів  Qут. річ визначається за формулою вигляду (1), в яку замість величини Qк підставляється величина Qут, тоді  Qут. річ = 2367,5 ГДж/рік.



З урахуванням вартості одиниці теплоти 1654,41 грн/ГКал (394,85 грн/ГДж) ефективність утилізації складе 934807 грн/рік.



ВИСНОВКИ



1. Для промислового цеху, розташованого в м. Тернопіль, за заданими надходженнями потоків теплоти та вологи, а також обчисленими додатково надходженнями потоків теплоти і вологи від людей і теплоти від сонячної радіації, визначена необхідна витрата припливного повітря, яка становить 49500 м3/год.



2. Для утилізації теплоти вентиляційних викидів в холодний період року обрані регенеративні обертові регенератори, в яких припливне повітря попередньо нагрівається до 6 оС, що дозволяє в цілому зменшити витрати теплоти на нагрівання повітря в калориферах на 73 %.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ



1. Боженко М. Ф. Системи опалення, вентиляції і кондиціювання повітря будівель : навч. посіб. - Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2019. - 380 с. URL: https://ela.kpi.ua/handle/123456789/30248 (дата звернення: 05.10.2022). 



2. ДСТУ - Н Б В.1.1-27:2010. Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія. [Чинний від 2011-11-01] - Київ, 2011. - 123 с. (Інформація та документація).



3. Боженко М.Ф. Енергозбереження  в теплопостачанні : навч. посіб./ М.Ф.Боженко, В.П.Сало. -  Київ. : НТУУ «КПІ», 2008. – 268 с.  



4. Боженко М.Ф. Порівняльні характеристики утилізаторів теплоти вентиляційних викидів громадських та виробничих будівель / М.Ф.Боженко, Т.Л.Іжевська // Международный научно-практический журнал ENDLESS LIGHT in SCIENCE. – 2020 - № 2 (1). – С. 172 – 177, г. Алматы, Казахстан, 12 – 13 ноября 2020 г. – ОФ “Международный научно-исследовательский центр “Endless Light in Science”. ISSN 2709-1201.


Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ РІВНОМІЦНОГО ГУМОТРОСОВОГО КАНАТА БОБІННОЇ ПІДНІМАЛЬНОЇ МАШИНИ
27.10.2022 04:00
АНАЛІЗ НАПРЯМКІВ МОДЕРНІЗАЦІЇ ТА ТЕХНІЧНОГО ПЕРЕОСНАЩЕННЯ ТРАНСФОРМАТОРНИХ ПІДСТАНЦІЙ
26.10.2022 18:44
CALCULATION OF MODERNIZED SCREEN DESIGN IN THE SOLIDWORKS
24.10.2022 21:01
ІНФОРМАЦІЙНО ХВИЛЬОВА ТЕРАПІЯ ТА МОЖЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ЇЇ В МЕДИЦИНІ ТА БІОЛОГІЇ
24.10.2022 20:24
БЕЗПІЛОТНИКИ НАШОГО ЧАСУ
24.10.2022 19:54
ПОНЯТТЯ WEB – ДОДАТКУ
24.10.2022 18:25
INNOVATIVE TEACHING METHODS IN ENGINEERING
21.10.2022 19:25
ANALYSIS OF TECHNICAL PARAMETERS FOR THE UT62 TUBBING ERECTOR
19.10.2022 15:15
TECHNOLOGIES FOR IMPROVING THE TECHNICAL CONDITION OF REGULATING BASINS AND MAIN CHANNELS
13.10.2022 17:33




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.199 сек. / Mysql: 1599 (0.155 сек.)