:: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ :: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ
:: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ

 
30.09.2022 23:41
Автор: Патрикей Анастасія Василівна, здобувач освіти першого (бакалаврського) рівня, Державний податковий університет
[1. Економічні науки;]

Позитивна динаміка збільшення інтернет-аудиторії, розвиток і зростання темпів інтерактивної торгівлі зумовлюють появу нових можливостей для ведення господарської діяльності, для оплати поставлених товарів, виконаних робіт та послуги, що надаються електронними грошима.

Електронні гроші — це сучасний засіб платежу, який використовується для оплати різноманітних послуг і товарів в мережі Інтернет і має таку ж вартість, як і реальні гроші. У сучасній економічній літературі електронні гроші визначаються як грошова одиниця, яка зберігається на електронному платіжному інструменті, забезпечує миттєве переведення в готівку або переказ користувача в межах встановлених законом норм. Мета банків полягає у створенні системи електронних грошей та наданні клієнтам (власникам) електронних грошей зручних засобів оплати придбаної продукції, робіт чи послуг у будь-якого продавця.

Електронні гроші зазвичай розділяють на два типи: на базі смарт-карт та на базі мереж. І перша, і друга група підрозділяються на анонімні (неперсоніфіковані) системи, в яких дозволяється проводити операції без ідентифікації користувача, й неанонімні (персоніфіковані) системи, що вимагають обов'язкової ідентифікації користувача [1].

Вчені виділяють такі переваги використання електронних грошей, зокрема:

- зручність розрахунків;

- забезпечення цілісності інформації та захист від її несанкціонованого відтворення;

- можливість роботи в режимі on-line для платника та одержувача коштів;

- можливість конвертації в законний платіжний засіб, емітований центральним банком.

Однак існують деякі проблемні питання обліку електронних грошей, які пов'язані з їх класифікацією для цілей бухгалтерського обліку, з удосконаленням система рахунків для їх обліку.

С. Легенчук відносить до проблемних моментів використання електронних грошей той факт, що в Україні продовжують працювати небанківські емітенти електронних грошей, деякі з яких позиціонують себе не як операторів електронних платежів, а як онлайн-платіжні  системи - облік і переуступка майнових прав без перерахування грошей. Це може викликати проблеми в обліку електронних грошей, випущених небанківськими емітентами [3].

Відповідно останніх змін до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкції про його застосування, введено субрахунок 335 «Електронні гроші, номіновані в національній валюті», на якому відображаються операції з електронними грошима.

В бухгалтерському обліку поповнення платіжної або мобільної старт-картки (електронного гаманця) з поточного рахунку відображається записом: Дебет 335 «Електронні гроші, номіновані в національній валюті» Кредит 311 «Поточні рахунки в національній валюті». За поповнення платіжної картки стягується комісія: Дебет 92 «Адміністративні витрати» Кредит 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті». 

Оплата товарів за допомогою електронного гаманця з платіжної картки здійснюється підзвітною особою: Дебет 372 «Розрахунки з підзвітними особами» Кредит 335 «Електронні гроші, номіновані в національній валюті». 

При безпосередньому придбанні товару карткою з використанням електронних грошей застосовується субрахунок 372 «Розрахунки з підзвітними особами», а використання субрахунку 335 «Електронні гроші, номіновані в національній валюті» суттєво обмежена, оскільки згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків рахунки 30 «Готівка», 31 «Рахунки в банках», 33 «Інші кошти» не кореспондують з рахунками класу 2 «Запаси», а рахунок 33 «Інші кошти» не кореспондує з рахунком 64 «Розрахунки за податками і платежами», щоб відобразити ПДВ чи сплату податків [2].

Сьогодні українці можуть продавати та купувати товари, переказувати кошти за допомогою таких систем, як WebMoney, RBK Money, E-Gold, LiqPay, Z-Payment, Paypal, Liberty Reserve, Moneybookers тощо [3]. Такий розвиток ринку електронних грошей є свідченням еволюції вітчизняного бізнесу, його поступового наближення до світових стандартів. Але широкому застосуванню електронних платіжних засобів в Україні перешкоджають певні труднощі. 

По-перше, це правове регулювання, яке не встигає за стрімким розвитком відносин у цій сфер, та законність обігу електронних платіжних засобів в Україні.

Особливістю податкового обліку з використанням електронних грошей є те, що в ситуації якщо першою подією є отримання передоплати, виникають податкові зобов'язання продавця на дату зарахування гривні на поточний рахунок банку в обмін на електронні гроші.

Можна з впевненістю стверджувати, що з позиції бухгалтерського обліку електронні гроші є новим об’єктом дослідження. Існує кілька специфічних властивостей досліджуваного нами об’єкта, які безпосередньо впливають на порядок його відображення в бухгалтерському обліку. Серед них такі: 

– електронні гроші генеруються та перераховуються не банківськими установами, а операторами платіжних систем (до них відносять: розробника, власника, адміністратора електронної системи; організації, що приймають кошти до зарахування для подальшої трансформації у електронні гроші), тобто групою осіб, які в більшості випадків є або фізичними особами, або суб’єктами господарювання, що не належать до фінансово-кредитних установ; 

– електронні гроші у зв’язку з наявністю різноманітних платіжних систем мають безліч варіантів умовних валют, які застосовуються окремими суб’єктами електронної комерції.

Отже, сьогодні електронні гроші відіграють важливу роль у сучасних електронних системах. Тому вважаємо, що для обліку електронних грошей доцільно удосконалити як нормативні, так і методичні аспекти обліку операцій на їх рух.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Подолянчук О., Коваль Н. Грошові кошти як поняття в бухгалтерському обліку. Словацький міжнародний науковий журнал. 2020. Вип. №40, С.48-54. 

2. Національний Банк України. URL:https://bank.gov.ua/ (дата звернення: 09.09.2022).

3. Легенчук С.Ф. Облік операцій з електронними грошима: методологічний аспект. Науковий вісник Херсонського державного університету, 2017. Вип. №23(3), С. 144–147.

__________________

Науковий керівник:

Гуріна Наталія Валеріївна,  кандидат економічних наук, доцент, 

доцент кафедри обліку та консалтингу, Державний податковий університет



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
МАТЕМАТИЧНА ЗАДАЧА ОПТИМІЗАЦІЇ СТРУКТУРИ ПОРТФЕЛЯ АКЦІЙ
30.09.2022 22:26
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СПИСКІВ FATF
30.09.2022 10:11
ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА РЕАГУВАННЯ, ЯК ОДИН ІЗ МЕТОДІВ ЗАПОБІГАННЯ БАНКРУТСТВА
30.08.2022 11:54
РОЗВИТОК РИНКУ ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ УКРАЇНИ : РИЗИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
29.09.2022 23:04
СУТНІСТЬ ТА РОЛЬ КРЕАТИВНОГО ОБЛІКУ
29.09.2022 22:42
ОСОБЛИВОСТІ КОНТИНЕНТАЛЬНОЇ МОДЕЛІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ. ПЕРСПЕКТИВИ ЗАСТОСУВАННЯ ЇЇ ПРИНЦИПІВ В УКРАЇНІ
29.09.2022 22:29
МІСЦЕ І РОЛЬ АУДИТУ В СИСТЕМІ ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ
29.09.2022 22:14
АНАЛІЗ РИНКУ ЖИТЛОВОЇ НЕРУХОМОСТІ В УКРАЇНІ
29.09.2022 21:59
НАСЛІДКИ ФІНАНСОВОЇ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
27.09.2022 13:56
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ЯК ІНСТРУМЕНТ ВПОРЯДКУВАННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
26.09.2022 18:25




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.205 сек. / Mysql: 1599 (0.162 сек.)