Важливими суб’єктом боротьби з відмиванням коштів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму, є FATF. Щороку в лютому, червні та жовтні в секретаріаті FATF проходить пленарне засідання, під час якого обговорюються ключові питання ПВК/ФТ, а також визначаються країни, які мають недоліки в режимі ВК/ФТ. Результатом кожного пленарного засідання є публікування двох заяв, у яких міститься короткий підсумок останніх заходів, вжитих відповідно до плану дій кожної юрисдикції, а також перелік стратегічних недоліків, які ще потрібно усунути. Ці два твердження відображають різні рівні ризику, пов’язані з недоліками в перевірених юрисдикціях у будь-який момент часу. Таким чином, FATF визначає країни зі слабким режимом ПВК/ФТ як юрисдикції під посиленим моніторингом, а країни зі значними стратегічними недоліками як юрисдикції високого ризику, які підпадають під дію заклику до дій. Список країн, визначених як високоризикові, часто називають «чорним списком».
Чорний список FATF це список країн, які, на думку внутрішньодержавної організації, не співпрацюють у глобальних зусиллях з боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. Опублікувавши список, група сподівається заохотити країни вдосконалити свої регуляторні режими та встановити глобальний набір стандартів і норм ПВК/ФТ.
Чорний список є динамічним інструментом, представлений у вигляді документу, що періодично публікується й оновлюється в офіційних звітах FATF. Вперше цей документ був виданий у 2000 р. та нараховував 15 країн, зокрема до нього потрапили росія, Ізраїль, Багами, Панама. Оскільки країни не належать до такого списку на постійній основі і їхня присутність може бути переглянута, то перелік країн постійно оновлюється.
Станом на червень 2022 р. до чорного списку FATF віднесено дві держави: Корейська Народна Демократична Республіка та Ісламська Республіка Іран. Дані країни не дотримуються рекомендацій щодо ПВК/ФК. У зв’язку з цим FATF рекомендує іншим державам у відповідь вживати заходи протидії проти даних країн з метою захисту фінансової системи від ризиків відмивання грошей та фінансування тероризму.
Крім чорного списку, FATF видає так званий сірий список, офіційна назва якого юрисдикції під посиленим моніторингом. Країни з даного списку офіційно взяли на себе зобов’язання співпрацювати з FATF для розробки планів дій для швидкого усунення виявлених стратегічних недоліків в узгоджені строки.
Оцінку прогресу, який юрисдикції, які перебувають під посиленим контролем, досягають у досягненні своїх цілей ПВК/ФТ, FATF може здійснювати безпосередньо або використовувати регіональні органи. За результатами оцінювання вносяться зміни до сірого списку, які за останні роки мають такий вигляд:
в 2021 р. до сірого списку FATF додано Йорданія, Малі та Туреччину, в 2022 р. Об’єднані Арабські Емірати та Гібралтар.
у 2021 р. із сірого списку FATF було виключено Маврикій, Ботсвану; Гану та Зімбабве, в 2022 р. Мальту.
Таким чином, протягом останніх років зміни, які відбуваються в сірому списку FATF, є досить динамічними. Незважаючи на те, що наслідки для країн, яких включено до даного списку, не є такими критичними порівняно з віднесенням до чорного списку, але все ж вони мають свій прояв в різних сферах країни та є передвісником чорного списку. Це означатиме, що країни можуть також зіштовхнутися з економічними санкціями з боку Міжнародного валютного фонду і Світового банку, і зазнати негативного впливу на торгівлю.
|