В умовах світової соціально-економічної кризи та війни в Україні, коли загострюються внутрішні суперечності між основними цілями господарської діяльності – отриманням прибутку та підвищенням рівня соціальної відповідальності, зростає роль бухгалтерського обліку як інструменту розуміння, впорядкування та об’єктивного відображення господарських процесів життя підприємства. Бухгалтерський облік є або виступає важливим інструментом бізнесу, що характеризується специфічною діяльністю, який стосується всіх видів господарювання, містить свій категоріальний апарат, організований у теорію, методи та прийоми формування інформаційних потоків для прийняття управлінських економічних рішень [2, c. 84].
Проблема бухгалтерського обліку та фінансової звітності є досить актуальною в Україні, оскільки зростаюча роль інтеграції економіки та економічного простору, що потребує прозорості принципів формування, обчислення прибутку, основ оподаткування, інвестування та капіталізації активів, а також методології та організації на підприємствах.
Дослідженням проблем бухгалтерського обліку як інструменту впорядкування господарської діяльності підприємства займалися наступні науковці: Болдовська К.П., Гай О.А., Голов С.Ф., Лоханова Н.О., Ловінська Л. Г., Кононенко, Л.М,, Озеран А. В., Юрченко, О.М, Яценко В.Ф. та інші.
Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім і внутрішнім користувачам для прийняття рішень [3].
Основна мета та завдання бухгалтерського обліку – сформувати та забезпечити якісну та корисну господарську інформацію при прийнятті стратегічно важливих управлінських рішень та задовольнити інформаційні потреби потенційних зацікавлених сторін. Саме це сприятиме розвитку економічного середовища суб’єкта господарювання та країни в цілому, що суттєво мінімізує ризики прийняття помилкових, невірних рішень на основі недостовірної інформації, сформованої системою бухгалтерського обліку з кінцевою метою складання та представлення фінансової звітності, яка є основою для прийняття важливих бізнес-рішень щодо подальших стратегічних планів розвитку підприємства [5, c. 72].
Для прийняття рішень керівникам підприємства необхідно мати достовірну та об'єктивну інформацію про майно, фінансове становище, результати праці, а також про процеси їх формування на підприємстві, таку інформацію надає система бухгалтерського обліку, що є частиною інформаційного забезпечення підприємства. Кожен рівень організації облікової інформації відповідає за різні функції:
- первинний облік включає збирання, реєстрацію та обробку інформації;
- бухгалтер фінансового обліку відповідає за формування бухгалтерських проводок, регістрів бухгалтерського обліку, складання бухгалтерської фінансової звітності з використанням методів бухгалтерського обліку;
- податковий облік відповідає за формування податкових регістрів, отримання інформації з метою податкового планування;
- управлінський облік відповідає за отримання підсумкової достовірної інформації в будь-яких показниках для прийняття управлінських рішень, планування та аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства. [4].
На будь-якому підприємстві бухгалтерський облік впорядковує за допомогою елементів факти господарського життя підприємства, а підтвердженням вступають первинні документами, вони є основою для побудови всієї системи бухгалтерського обліку, а частина даних обробляється в системі бухгалтерського обліку для формування інформації на виході через: фінансову, податкову та внутрішню звітність. Бухгалтерський облік є відкритою системою, в якій кількість елементів і зв’язків між ними змінюється залежно від її входів і виходів, здатних адаптуватися до впливу зовнішнього середовища [1, c. 74].
Отже, бухгалтерський облік, як інструмент організації та впорядкування господарської діяльності підприємства є механізмом підготовки та відображення інформації про майновий та фінансовий стан підприємства. Завдяки бухгалтерській інформації внутрішні та зовнішні користувачі можуть зрозуміти справжню картину бізнесу. Бухгалтерський облік є частиною інформаційної системи підприємства, тому що він побудований на єдиній методологічній основі, яка повністю відображає діяльність підприємства та аналіз фінансово-господарської діяльності для прийняття управлінських рішень та постійний моніторинг її показників.
Список використаних джерел:
1. Болдовська К.П. Значення, функції та перспективи розвитку бухгалтерського обліку як інструменту впорядкування господарської діяльності. Харківський національний автомобільно-дорожній університет. 2021. с.73-75.
2. Кононенко, Л., Юрченко, О., Гай, О. Теорія бухгалтерського обліку в умовах становлення глобальної економіки та інформатизації суспільства. Економічний простір, (170), 2021. с. 83-87.
3. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 р. № 996-XIV. URL: https://zakon.help/law/996-XIV/edition16.11.2018#o36 (дата звернення: 07.09.2022).
4. Ратинський, В.В. Бухгалтерський облік і аналіз: перспективи для малого бізнесу. Економіка та суспільство. 2021.(25). https://doi.org/10.32782/2524-0072/2021-25-18 (дата звернення: 07.09.2022).
5. Яценко В.Ф. Вплив еволюційної трансформації соціально-економічної системи на теорію бухгалтерського обліку. Економіка харчової промисловості. 2019. Т. 11. Вип. 4. с. 71–79.
_________________
Науковий керівник: Гуріна Наталія Валеріївна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри обліку та консалтингу, Державний податковий університет
|