Щодня будь-яке підприємство зустрічається з безліччю дій та рішень, які в майбутньому матимуть позитивний або негативний вплив на організацію. Тому для того, щоб робота підприємства була результативною та успішною потрібно постійно та точно вести бухгалтерський облік. У кожній країні світу система бухгалтерського обліку відрізняється, адже на це впливає багато факторів. Наприклад це може бути економічна модель країни, культурні надбання, правова система тощо. Відомо, що у світі існує 4 моделі бухгалтерського обліку: Континентальна, Англо-американська, Південноамериканська та Ісламська. Використання кожної із моделей має свої переваги та недоліки, оскільки кожна із них формується та розвивається в унікальних соціально-економічних умовах, а також у певному часовому проміжку.
Україна обрала для себе континентальну модель, для якої характерна висока залежність від банківської системи та держави. Характерними рисами так само є: орієнтованість на банки, або на державні фінансові структури і податкові правила, регламентована основа, регулювання ґрунтується на засадах консерватизму в обліковій політиці, наявність макроекономічного планування тощо.
А для США характерні основні принципи англо-американської моделі. В її основі лежить нежорстка регламентація обліку. А також орієнтація на потреби інвесторів та кредиторів, наявність розвиненого ринку цінних паперів, високий рівень бухгалтерської підготовки та кваліфікації спеціалістів, наявність великої кількості транснаціональних корпорацій в цих країнах [1].
В Україні діють МСФЗ (Міжнародні стандарти фінансової звітності). Основні нормативи та вимоги для здійснення обліку містяться у Законі «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Загальне керування бухгалтерським обліком в Україні здійснює Кабінет Міністрів України. Контроль з питань методики фінансового обліку втілює Міністерство Фінансів України [2]. МСФЗ - це сукупність міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, в яких зазначено, як ті чи інші види операцій та події повинні повідомлятися у фінансовій звітності. З їх допомогою можна точно бачити, що відбувається з компанією, а підприємствам та індивідуальним інвесторам МСФЗ дозволяє приймати обґрунтовані фінансові рішення.
У США фінансова звітність регулюється GAAP (Generally accepted accounting principles). GAAP - це загальний набір прийнятих принципів, стандартів та процедур бухгалтерського обліку, яких компанії та їх бухгалтери повинні дотримуватися при складанні своєї фінансової звітності. Правила GAAP вимагають, щоб заходи, не пов'язані з GAAP, були ідентифіковані у фінансовій звітності та інших публічних розкриттях інформації, таких як прес-релізи [3].
МСФЗ та GAAP мають багато відмінностей, основні наведені в таблиці 1 [4].
Таблиця 1
Основні відмінності між МСФЗ та GAAP
Варто зазначити також те, що в США та Україні існують різні спеціалізації бухгалтера. В Україні існує 3 рівні: рядовий бухгалтер, головний бухгалтер, аудитор. У США можна виділити 4 рівні:
1. Bookkeeper (відповідає за балансування всіх транзакцій у загальній книзі своєї компанії, не вимагає вищої освіти);
2. Full charge bookkeeper (відповідає за всю бухгалтерську діяльність на малому або середньому підприємстві, вимагає вищої освіти);
3. Accоuntant(відповідають за балансування фінансових рахунків, сфера їх роботи ширше, ніж у (Bookkeeper));
4. CPA (Certified Public Accountant) (керує системою збору і обробки даних, слідкує за їх належним обліком, має у своєму підпорядкуванні групу бухгалтерів) [5].
Отже, між українською та американською системою бухгалтерського обліку є багато відмінностей на різних рівнях. Основними відмінностями є те, що український облік базується на принципах, а американський – на правилах. Процес звітності за GAAP більш детальний і вимагає менше розуміння у самій звітності, а також надає більш детальних вказівок щодо обліку. Але МСФЗ забезпечує більш логічне обґрунтування та чіткіше розуміння, що відбувається у процесі функціонування підприємства.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Ярмолюк О.Ф., Дмитренко О.М., Вітер С.А. Тенденції та закономірності розвитку бухгалтерського обліку в Україні з урахуванням зарубіжного досвіду. Облік і фінанси. 2021. № 1 (91). С. 45-49.
2. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 19.07.1999 р. № 996-XIV: станом на 01 лип. 2021 р. URL: https://www.firmofthefuture.com/content/top-10-differences-between-ifrs-and-gaap-accounting/ (дата звернення: 07.11.2021)
3. Sean Ross. GAAP vs. IFRS: What's the Difference? 27.04.2021. URL: https://www.firmofthefuture.com/content/top-10-differences-between-ifrs-and-gaap-accounting/ (дата звернення: 28.10.2021).
4. Top 10 differences between IFRS and GAAP accounting. URL: https://www.firmofthefuture.com/content/top-10-differences-between-ifrs-and-gaap-accounting/ (дата звернення: 29.09.2021).
5. Bookkeeper vs Accountant vs CPA – What’s the Difference? URL: https://cpacredits.com/resources/bookkeeper-vs-accountant-vs-cpa-whats-the-difference/(дата звернення: 02.12.2021).
_____________________
Науковий керівник: Гуріна Наталія Валеріївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку та консалтингу, Державний податковий університет
|