Україна стала асоційованим членом програми технологічного співробітництва збройних сил країн НАТО, що дозволить їй брати участь у розробленні нових стандартів Альянсу. Про це заявив Президент України 12 липня 2022 р. під час відеозвернення [1]. Він наголосив: «Сьогодні хочу відзначити одне рішення, яке виглядає ніби технічним, але за ним — багато і символізму, і дуже змістовної політичної роботи. Україна стала асоційованим членом спеціальної багатосторонньої програми НАТО щодо технологічної взаємосумісності. Якщо казати простіше — це про стандарти Альянсу. Україна тепер не лише впроваджує в себе стандарти НАТО, а й може брати участь у розробці нових стандартів». Стандарти НАТО – це внутрішні нормативні документи зі стандартизації призначені для безпосереднього застосування органами військового управління країн-учасниць НАТО [2].
За словами Президента України, наша держава має що запропонувати своїм західним союзникам також він підкреслив, що «Досвід наших військових, можливості українських інституцій, IT-потенціал нашої країни — все це тепер буде українським внеском у розвиток колективної безпеки в Європі».
Україну вже повідомили про набуття членства офіційними дипломатичними каналами. Також прапор України буде включений в шаблон оформлення всіх документів МІР. На щорічному засіданні MIP Steering Group Україну прийнято до багатосторонньої програми взаємосумісності MIP, яка реалізовує технологічне співробітництво армій держав-членів НАТО. За інформацією Міністерства оборони України для України надання статусу члена МІР – це знакове рішення. Багатостороння програма взаємосумісності MIP є програмою технологічного співробітництва збройних сил держав-членів НАТО. Вона створена на рівні національних розробників інформаційних систем бойового управління та прагне досягти взаємосумісності національних систем категорії C2IS. «Тепер Україна може посилювати співпрацю з Альянсом та країнами поза НАТО. Це рішення показує успіхи та прогрес у розвитку спроможності України до ситуаційної обізнаності у світі», на цьому наголосив очільник Центру інновацій та розвитку оборонних технологій [3].
Міністр оборони України прокоментував, що «Україна має потужний ІТ потенціал і є гідним союзником НАТО. Певен, ми привнесемо свою експертизу у розвиток колективної безпеки» [4].
У своєму листі представники NATO Headquarters Consultation, Command and Control (C3) Staff зазначають, що ця подія є «гарним прикладом співпраці України з НАТО та країнами-членами Альянсу, зокрема в рамках проєкту NATO-Ukraine C4 Knowledge Sharing Project».
Багатостороння програма інтероперабельності MIP є програмою технологічного співробітництва збройних сил держав-членів НАТО. Вона створена на рівні національних розробників інформаційних систем бойового управління та має на меті досягти інтероперабельності національних систем категорії C2IS.
Одним із продуктів MIP є специфікація MIP4-IES — протокол та модель даних для обміну інформацією про обстановку між системами бойового управління. Взаємодія МІР та українських розробників системи ситуаційної обізнаності «Дельта» здійснюється з 2019 року.
ВИСНОВКИ
Україна має опрацьовувати та впроваджувати стандарти ad hoc внаслідок спільних навчань з Альянсом або науково-дослідних робіт. Першочерговість опрацювання стандартів НАТО для держав-партнерів визначається пакетом «Цілей партнерства Україна — НАТО», в якому прописана певна кількість стандартів, які Україна зобов’язується опрацювати протягом певного періоду. Передбачено опрацювання 219 стандартів, і Україна опрацювала близько 90% цих документів. Більшість оперативних та адміністративних стандартів НАТО призначені для запровадження в Збройних Силах України.
Впровадження стандартів НАТО Україною свідчитиме, що наша держава виконує взяті на себе зобов’язання в конкретні терміни.
Список використаних джерел
1. Режим доступу: https://24tv.ua/poperedu-spravdi-vazhkiy-shlyah-zelenskiy-zvernuvsya-do-ukrayintsiv_n2095044
2. Щур, М. «Червоні – більше не свої». Як Україна впроваджує стандарти НАТО. Радіо Свобода. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/yak-ukrayina-vprovadzhuye-standarty-nato/31190593.html
3. Режим доступу: https://www.mil.gov.ua/news/2022/07/12/ukraina-stala-asoczijovanim-chlenom-programi-tehnologichnogo-spivrobitnicztva-zbrojnih-sil-krain-nato-oleksij-reznikov/
4. Режим доступу: https://suspilne.media/259887-ukraina-dolucitsa-do-rozrobki-novih-standartiv-nato-zelenskij/
|