:: ECONOMY :: СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ УКРАЇНИ ТА США: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АСПЕКТ :: ECONOMY :: СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ УКРАЇНИ ТА США: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АСПЕКТ
:: ECONOMY :: СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ УКРАЇНИ ТА США: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АСПЕКТ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ УКРАЇНИ ТА США: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АСПЕКТ

 
24.08.2022 13:05
Автор: Георгієва Карина Русланівна, студентка, Одеській національний економічний університет
[1. Економічні науки;]

Бухгалтерський облік у кожній країні має свої специфічні особливості, які  формуються під впливом культурних, історичних, економічних, політичних та інших факторів життя країни. В процесі розвитку економіки та господарських взаємовідносин в кожній країні створюються певні особливості ведення бухгалтерського обліку. Проте, серед різних країн світу простежуються спільні особливості побудови системи бухгалтерського обліку та звітності. 

У світі існують декілька моделей побудови системи бухгалтерського обліку: англо-американська, континентальна, південно-американська, а останнім часом виділяють ще й ісламську модель бухгалтерського обліку.

Так, англо-американська модель властива таким країнам як США, Великобританія, Канада, Нідерланди, Австралія. За англо-американської моделі обліку добре розвинуті ринки цінних паперів, а спеціалісти з обліку мають високий рівень професійної підготовки. 

Більшість країн Європи користуються континентальною моделлю побудови системи бухгалтерського обліку. За континентальною моделлю бізнесові процеси господарських одиниць тісно пов’язані із банківськими установами, а бухгалтерській облік жорстко регламентується законодавством, облікові правила сформовані відповідно до вимог уряду до нього. На практиці не існує у різних країн однакової системи бухгалтерського обліку, проте є спільні риси. 

Значимість порівняння систем обліку пов’язана із тим, що методологічні засади бухгалтерського обліку України знаходяться на стадії адаптації до міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) та загальноприйнятих принципів обліку США - Generally Accepted Accounting Principles (GAAP). В цілому, склад бухгалтерської звітності США та України досить схожий, а відмітні особливості помітні в методиці її складання [1].

Система бухгалтерського обліку США відрізняється, з одного боку, більшою простотою: законодавчою базою для загального регулювання обліку та звітності є буквально кілька законів, насамперед, закони про цінні папери і фондові біржі. У кожному звіті аудитора присутня згадка про те, що надана звітність відповідає GAAP – Generally Accepted Accounting Principles – загальноприйнятим принципам обліку [2].

Методика GAAP вважається заснованою на правилах, а правила складаються для конкретних випадків і не обов’язково представляють відповідають певному принципу. В Україні система бухгалтерського обліку заснована на принципах та орієнтована на МСФЗ.

Спільною характеристикою систем обліку є те, що за МСФЗ має бути складений та опублікований баланс, звіт про прибутки та збитки, звіт про зміни у власному капіталі, звіт про рух грошових коштів та примітки до звітності.

Рада зі стандартів фінансового обліку (FASB) також вимагає всіх цих вимог і додає у звітах додаткову пояснювальну інформацію. Система бухгалтерського обліку США та України має відмінності в обліку запасів. За GAAP дозволено оцінювати запаси за методом LIFO, тоді як в Україні цей метод не використовується. А також в Україні для запасів однієї групи має бути застосований один метод їх обліку.

Згідно з GAAP запаси оцінюються за нижчою собівартістю або за ринковою вартістю. В Україні запаси відображаються за нижчою оцінкою: або за собівартістю, або за чистою вартістю реалізації. 

До того ж в США не проводиться переоцінка активів. В Україні у відповідності до вимог МСФЗ допускається проведення переоцінки на основі справедливої вартості [3]. Згідно з GAAP досить не часто нараховується знос необоротних активів. В Україні знос необоротних  активів нараховується у кожному звітному періоді різними методами в залежності від групи необоротного активу. 

У США довгострокові інвестиційні активи окремо обліковуються за нормами IASB (Ради міжнародних стандартів бухгалтерського обліку) і, як правило, на основі історичних витрат. У США не має окремого визначення власності, що використовується лише як інвестиція. Власність утримується лише для використання або для продажу. В Україні відповідно до МСФЗ такі активи розраховуються як сума активу, що перевищує “відновлювану вартість”, або вищий показник між справедливою вартістю за мінусом витрат на продаж або вартістю у використанні; і обліковуються окремо від власності. 

Отже, підводячи підсумки, можна сказати, що жодна із систем не є досконалою та має певні особливості через різні умови ринку, вимоги до обліку та звітності та специфіку розуміння схожих систем облікової діяльності. 

Список використаних джерел:

1. Панасюк Т. П. Маленко М. В., Лободзинська Т. П.. Порівняльний аналіз фінансових звітів країн світу за міжнародними та національними стандартами. Економічний вісник НТУУ «Київський політехнічний інститут», 2017. №14. URL : http://ev.fmm.kpi.ua/issue/view/6460

2. Ладиченко Л. С. Порівняльна характеристика систем бухгалтерського обліку США та України. Економіка розвитку. 2013. URL : http://repository. hneu.edu.ua/bitstream/123456789/3785/1/Ладиченко%20Л.С.%20Порівняльна%20характеристика%20систем%20бухгалтерського%20обліку% 20США%20та%20України.pdf

3. Ануріна К. О., Леженко Л. І. Системи обліку країн світу та особливості їх класифікації: матеріали ІХ міжнар. наук.-практ. конференції, 2013. № 6. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/ 43281895.pdf

______________________

Науковий керівник: Артюх Оксана Валентинівна, доктор економічних наук, професор, Одеський національний економічний університет



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ
30.09.2022 23:41
МАТЕМАТИЧНА ЗАДАЧА ОПТИМІЗАЦІЇ СТРУКТУРИ ПОРТФЕЛЯ АКЦІЙ
30.09.2022 22:26
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СПИСКІВ FATF
30.09.2022 10:11
ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА РЕАГУВАННЯ, ЯК ОДИН ІЗ МЕТОДІВ ЗАПОБІГАННЯ БАНКРУТСТВА
30.08.2022 11:54
РОЗВИТОК РИНКУ ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ УКРАЇНИ : РИЗИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
29.09.2022 23:04
СУТНІСТЬ ТА РОЛЬ КРЕАТИВНОГО ОБЛІКУ
29.09.2022 22:42
ОСОБЛИВОСТІ КОНТИНЕНТАЛЬНОЇ МОДЕЛІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ. ПЕРСПЕКТИВИ ЗАСТОСУВАННЯ ЇЇ ПРИНЦИПІВ В УКРАЇНІ
29.09.2022 22:29
МІСЦЕ І РОЛЬ АУДИТУ В СИСТЕМІ ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ
29.09.2022 22:14
АНАЛІЗ РИНКУ ЖИТЛОВОЇ НЕРУХОМОСТІ В УКРАЇНІ
29.09.2022 21:59
НАСЛІДКИ ФІНАНСОВОЇ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
27.09.2022 13:56




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.241 сек. / Mysql: 1630 (0.189 сек.)