Бухгалтерський облік у кожній країні має свої специфічні особливості, які формуються під впливом культурних, історичних, економічних, політичних та інших факторів життя країни. В процесі розвитку економіки та господарських взаємовідносин в кожній країні створюються певні особливості ведення бухгалтерського обліку. Проте, серед різних країн світу простежуються спільні особливості побудови системи бухгалтерського обліку та звітності.
У світі існують декілька моделей побудови системи бухгалтерського обліку: англо-американська, континентальна, південно-американська, а останнім часом виділяють ще й ісламську модель бухгалтерського обліку.
Так, англо-американська модель властива таким країнам як США, Великобританія, Канада, Нідерланди, Австралія. За англо-американської моделі обліку добре розвинуті ринки цінних паперів, а спеціалісти з обліку мають високий рівень професійної підготовки.
Більшість країн Європи користуються континентальною моделлю побудови системи бухгалтерського обліку. За континентальною моделлю бізнесові процеси господарських одиниць тісно пов’язані із банківськими установами, а бухгалтерській облік жорстко регламентується законодавством, облікові правила сформовані відповідно до вимог уряду до нього. На практиці не існує у різних країн однакової системи бухгалтерського обліку, проте є спільні риси.
Значимість порівняння систем обліку пов’язана із тим, що методологічні засади бухгалтерського обліку України знаходяться на стадії адаптації до міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) та загальноприйнятих принципів обліку США - Generally Accepted Accounting Principles (GAAP). В цілому, склад бухгалтерської звітності США та України досить схожий, а відмітні особливості помітні в методиці її складання [1].
Система бухгалтерського обліку США відрізняється, з одного боку, більшою простотою: законодавчою базою для загального регулювання обліку та звітності є буквально кілька законів, насамперед, закони про цінні папери і фондові біржі. У кожному звіті аудитора присутня згадка про те, що надана звітність відповідає GAAP – Generally Accepted Accounting Principles – загальноприйнятим принципам обліку [2].
Методика GAAP вважається заснованою на правилах, а правила складаються для конкретних випадків і не обов’язково представляють відповідають певному принципу. В Україні система бухгалтерського обліку заснована на принципах та орієнтована на МСФЗ.
Спільною характеристикою систем обліку є те, що за МСФЗ має бути складений та опублікований баланс, звіт про прибутки та збитки, звіт про зміни у власному капіталі, звіт про рух грошових коштів та примітки до звітності.
Рада зі стандартів фінансового обліку (FASB) також вимагає всіх цих вимог і додає у звітах додаткову пояснювальну інформацію. Система бухгалтерського обліку США та України має відмінності в обліку запасів. За GAAP дозволено оцінювати запаси за методом LIFO, тоді як в Україні цей метод не використовується. А також в Україні для запасів однієї групи має бути застосований один метод їх обліку.
Згідно з GAAP запаси оцінюються за нижчою собівартістю або за ринковою вартістю. В Україні запаси відображаються за нижчою оцінкою: або за собівартістю, або за чистою вартістю реалізації.
До того ж в США не проводиться переоцінка активів. В Україні у відповідності до вимог МСФЗ допускається проведення переоцінки на основі справедливої вартості [3]. Згідно з GAAP досить не часто нараховується знос необоротних активів. В Україні знос необоротних активів нараховується у кожному звітному періоді різними методами в залежності від групи необоротного активу.
У США довгострокові інвестиційні активи окремо обліковуються за нормами IASB (Ради міжнародних стандартів бухгалтерського обліку) і, як правило, на основі історичних витрат. У США не має окремого визначення власності, що використовується лише як інвестиція. Власність утримується лише для використання або для продажу. В Україні відповідно до МСФЗ такі активи розраховуються як сума активу, що перевищує “відновлювану вартість”, або вищий показник між справедливою вартістю за мінусом витрат на продаж або вартістю у використанні; і обліковуються окремо від власності.
Отже, підводячи підсумки, можна сказати, що жодна із систем не є досконалою та має певні особливості через різні умови ринку, вимоги до обліку та звітності та специфіку розуміння схожих систем облікової діяльності.
Список використаних джерел:
1. Панасюк Т. П. Маленко М. В., Лободзинська Т. П.. Порівняльний аналіз фінансових звітів країн світу за міжнародними та національними стандартами. Економічний вісник НТУУ «Київський політехнічний інститут», 2017. №14. URL : http://ev.fmm.kpi.ua/issue/view/6460
2. Ладиченко Л. С. Порівняльна характеристика систем бухгалтерського обліку США та України. Економіка розвитку. 2013. URL : http://repository. hneu.edu.ua/bitstream/123456789/3785/1/Ладиченко%20Л.С.%20Порівняльна%20характеристика%20систем%20бухгалтерського%20обліку% 20США%20та%20України.pdf
3. Ануріна К. О., Леженко Л. І. Системи обліку країн світу та особливості їх класифікації: матеріали ІХ міжнар. наук.-практ. конференції, 2013. № 6. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/ 43281895.pdf
______________________
Науковий керівник: Артюх Оксана Валентинівна, доктор економічних наук, професор, Одеський національний економічний університет
|