Відкритість діяльності органів влади полягає у проведенні діалогу з громадянами, відтак набувають значення засоби інформування населення про діяльність та наміри владних структур. Таким важливим засобом інформування жителів про діяльність місцевих рад є офіційні веб-сторінки органів публічної влади. За результатами моніторингу інформаційного наповнення офіційних веб-сайтів центральних та місцевих органів виконавчої влади., проведеного Державним комітетом телебачення і радіомовлення у І півріччі 2019 року, визначено, що найкращими є офіційні веб-сайти Міністерства аграрної політики, Міністерства інфраструктури, Міністерства інформаційної політики, Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державної служби з питань праці, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Адміністрації Державної прикордонної служби України. Серед місцевих органів виконавчої влади лідерами рейтингу стали офіційні веб-сайти Хмельницької, Волинської, Полтавської, Запорізької, Дніпропетровської, Харківської, Житомирської, Івано-Франківської, Закарпатської, Рівненської, Херсонської та Чернігівської облдержадміністрацій. Загалом проаналізовано 65 веб-сайтів центральних органів виконавчої влади (19 міністерств і 46 інших), а також 25 офіційних веб-сайтів місцевих органів виконавчої влади (24 обласних та Київської міської державних адміністрацій). Також важливим є забезпечення законодавчо закріплених норм права доступу до публічної інформації, тому розглянемо рівень цього забезпечення на основі даних у таблиці (див. табл. 1).
Таблиця 1. Рівень імплементації законодавчих норм забезпечення доступу до публічної інформації
Джерело: побудовано авторами на основі [1, С. 4]
Отже, відповідно до даних наведених у таблиці можна спостерігати покращення даного рівня майже у всіх містах України, проте є і такі міста, де даний рівень залишився без змін: Миколаїв, Чернівці, Кропивницький та Харків.
Наступним розглянемо рівень надання публічної інформації у відповідь на запити, яке показує те, чи втілюють дані законодавчі норми доступу до публічної інформації відповідні органи влади, проаналізувавши дані наведені в таблиці (див. табл. 2).
Таблиця 2. Рейтинг у наданні публічної інформації у відповідь на запити
Джерело: побудовано авторами на основі [1, С. 4]
Відповідно до даних спостерігаємо високий рівень відкритості у наданні публічної інформації у відповідь на запити мають 9 міських рад серед 24. Покращення демонструє міська рада Сум, Рівного, Полтави та Харкова, а погіршення ситуації – Сєверодонецька, Херсонська, Одеська.
Діяльність органів влади у праві надання публічної інформації на запити та рівень забезпечення та втілення відповідних норм дають змогу забезпечити громадянам доступ до відповідної інформації та дотримуватись законодавчо закріплених принципів відкритості та прозорості у діяльності цих органів державної влади та місцевого самоврядування.
В Україні громадянами створена велика кількість інститутів громадянського суспільства (громадські організації, благодійні організації, профспілки і організації роботодавців, друковані засоби масової інформації тощо). Через динаміку кількості утворених і легалізованих об'єднань громадян, інших громадських формувань можна оцінити стан формування громадянського суспільства в Україні (див. табл. 3).
Таблиця 3. Кількість громадських об’єднань станом на кінець 2018-2020 рр.
Джерело: побудовано авторами на основі [2]
Ми бачимо сталу тенденцію до зростання громадських організацій, що відповідно є позитивною тенденцією для забезпечення розвитку демократичного суспільства, діалогу з органами влади та контролю за їх діяльністю. Міжнародні організації надають їм суттєву підтримку і збільшують фінансування, водночас фінансування з державного і місцевого бюджету для цих організацій зменшилося, тому фінансова спроможність залишається сталою.
В Україні надання доступу до інформації у відповідь на запити показує доволі високий рівень відкритості діяльності органів влади, а кількість громадських організацій – забезпечення інтересів населення та рівень розвитку громадянського суспільства.
Список використаних джерел:
1. Антонова С. Є., Корбутяк В. І. Моніторинг дотримання принципів прозорості та відкритості у діяльності органів влади в Україні. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2020. № 10. – URL: http://www.dy.nayka.com.ua/pdf/10_2020/36.pdf (дата звернення: 02.04.2022).
2. Індекс сталості організацій громадянського суспільства СSOSI – 2017–2021 – URL: http://www.ucipr.org.ua/ua/holovna/proiekty/ndeks-stalost-organ-zac-y-gromadyanskogo-susp-lstva (дата звернення: 12.04.2022).
|