:: ECONOMY :: СУБ’ЄКТИ ТА НАПРЯМИ СПЕЦІАЛЬНО-КРИМІНОЛОГІЧНОГО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗЛОЧИННОСТІ ПЕРСОНАЛУ ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ :: ECONOMY :: СУБ’ЄКТИ ТА НАПРЯМИ СПЕЦІАЛЬНО-КРИМІНОЛОГІЧНОГО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗЛОЧИННОСТІ ПЕРСОНАЛУ ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
:: ECONOMY :: СУБ’ЄКТИ ТА НАПРЯМИ СПЕЦІАЛЬНО-КРИМІНОЛОГІЧНОГО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗЛОЧИННОСТІ ПЕРСОНАЛУ ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

СУБ’ЄКТИ ТА НАПРЯМИ СПЕЦІАЛЬНО-КРИМІНОЛОГІЧНОГО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗЛОЧИННОСТІ ПЕРСОНАЛУ ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

 
19.07.2022 17:50
Автор: Серажим Ігор Русланович, аспірант кафедри кримінального процесу, детективної та оперативно-розшукової діяльності Національного університету «Одеська юридична академія»
[5. Юридичні науки;]

Заходи спеціально-кримінологічного попередження злочинності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України реалізуються у попереджувальній діяльності органів прокуратури України, оперативних підрозділів органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, підрозділів Управління внутрішньої безпеки і органів юстиції Державної кримінально-виконавчої служби України, Державного бюро розслідувань, із залученням громадськості та засобів масової інформації.

Важливу роль у спеціально-кримінологічному попередженні кримінальних правопорушень серед цієї категорії осіб продовжують відігравати саме органи прокуратури України, які відповідно до п. 9 Перехідних положень Конституції України продовжують виконувати функцію нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях – до набрання чинності законом про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій [1].

Згідно зі ст. 26 Закону України «Про прокуратуру», прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, вправі: відвідувати місця попереднього ув’язнення і установи виконання покарань; опитувати засуджених (ув’язнених); знайомитися з документацією, матеріалами, перевіряти законність наказів, розпоряджень, інших актів службових осіб органів та установ виконання покарань; у разі їх невідповідності закону вимагати їх скасування та усунення порушень закону; скасовувати акти індивідуальної дії; вимагати від службових чи посадових осіб пояснень щодо допущених порушень закону [2].

Важливе значення для попереджувальної діяльності мають повноваження прокурора вимагати усунення порушень закону та причин і умов, що їм сприяли, притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності (п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про прокуратуру»).

Нагляд прокурора здійснюється шляхом проведення регулярних перевірок, а також у зв’язку з необхідністю належного реагування на відомості про можливі порушення законодавства, що містяться у скаргах, зверненнях чи будь-яких інших джерелах.

При виконанні наглядової функції органи прокуратури реагують на різноманітні за змістом, значущістю, формами прояву та механізмами дії криміногенні фактори, що у тій чи іншій мірі обумовлюють вчинення кримінальних правопорушень персоналом органів та установ виконання покарань. Під час проведення перевірок криміногенні фактори нейтралізуються, права громадян та інтереси держави поновлюються, винні особи притягуються до відповідальності (насамперед, дисциплінарної та адміністративної).

Важливим напрямом попередження злочинної поведінки представників персоналу кримінально-виконавчої служби є діяльність підрозділів Державної кримінально-виконавчої служби України, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність.

Переважна частина попереджувальних оперативно-розшукових заходів здійснюється співробітниками оперативних підрозділів стосовно саме засуджених та ув’язнених у слідчих ізоляторах, однак ці заходи проводяться і стосовно персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Попереджувальна діяльність оперативних підрозділів Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюються у достатньо складних умовах, що пояснюється обізнаністю багатьох потенційних правопорушників з числа персоналу органів та установ виконання покарань з прийомами та методами роботи оперативних підрозділів, наявністю у таких осіб професійних знань, умінь та навичок, які дозволяють ретельно приховувати і маскувати власні протиправні наміри й дії, традиційно високою латентністю злочинності цієї категорії.

З урахуванням нерідко високої кваліфікації потенційних правопорушників з числа представників кримінально-виконавчої сфери, використання сил, прийомів та методів оперативно-розшукової діяльності є у багатьох випадках по суті єдиною можливістю попередження, виявлення, відвернення та розкриття кримінальних правопорушень, вчинюваних такими особами.

З метою запобігання, виявлення та припинення кримінальних та інших правопорушень у всіх сферах діяльності органів та установ виконання покарань, установ і організацій, утворених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України, у структурі Міністерства юстиції України утворено Управління внутрішньої безпеки Державної кримінально-виконавчої служби України і органів юстиції.

Протягом останніх років важливу роль у протидії кримінально-протиправній діяльності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відіграє й Державне бюро розслідувань, яке розпочало свою діяльність у 2018 році. 

З метою виконання завдань щодо протидії злочинності працівників органів та установ виконання покарань й слідчих ізоляторів, Державне бюро розслідувань у межах своєї компетенції: бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері протидії такому виду злочинності; здійснює інформаційно-аналітичні заходи щодо встановлення системних причин та умов злочинності, вживає заходів до їх усунення; припиняє й розкриває кримінальні правопорушення, здійснює оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування; вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків у пенітенціарній сфері тощо.

Важливим напрямом попереджувальної діяльності є налагодження систематичного отримання інформації щодо можливого вчинення кримінальних правопорушень персоналом Державної кримінально-виконавчої служби України від громадян, підприємств, установ, організацій, правозахисників та засобів масової інформації.

Список використаних джерел:

1. Конституція України: прийнята на V сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 (дата звернення: 10.07.2022).

2. Про прокуратуру: Закон України від 14 жовтня 2014 р. № 1697-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1697-18#Text (дата звернення: 12.07.2022).


______________________

Науковий керівник: Дрьомін Віктор Миколайович, доктор юридичних наук, професор, Національний університет «Одеська юридична академія»

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 1.677 сек. / Mysql: 1570 (1.504 сек.)