Враховуючи значимість сільськогосподарських виробників малих форм господарювання у розвитку аграрного сектора та недостатній рівень їх технічного забезпечення, одним із шляхів вирішення цього питання є формування та розвиток обслуговуючих агротехнологічних кооперативів із спільного використання технічних засобів як суб’єкту ринку агротехнологічних послуг. Метою агротехнологічних кооперативів є виконання повного комплексу агротехнологічних робіт в оптимальні строки на виробничих площах його членів в процесі вирощування продукції рослинництва та обслуговування інших підприємств на платній основі. Основними перевагами формування агротехнологічних кооперативів із спільного використання технічних засобів саме для сільськогосподарських виробників із площею сільгоспугідь до 500 гектар є можливість забезпечення виробничого процесу повним комплексом виконання польових робіт згідно технологічних вимог вирощування продукції рослинництва та розподіл витрат по утриманню та технічному обслуговуванню технічних засобів між членами кооперативу.
Однак нині обслуговуюча кооперація не набуває належного розвитку. Згідно статистичних даних, кількість обслуговуючих кооперативів, починаючи з 2012 року, зросла на 500 одиниць [1]. Незважаючи на позитивну динаміку, слід враховувати, що реально функціонує не більше половини. Згідно даних Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 1.01.17 року із 1097 зареєстрованих обслуговуючих кооперативів лише 589 одиниць здійснювали господарську діяльність. З них 152 одиниці є кооперативами із обробітку землі та збирання врожаю [2]. Не зважаючи на зростання кількості кооперативів із спільного використання технічних засобів, нині в більшій мірі застосовуються неформальні відносини між суб’єктами агробізнесу, що підтверджують результати опитування сільськогосподарських виробників із незначними площами сільгоспугідь Черкаської області. Хоча досвід кооперації по спільному використанню технічних засобів європейських держав свідчить про ефективність об’єднання саме дрібних сільськогосподарських виробників, що надає можливість членам агротехнологічних кооперативів вирішувати проблеми із своєчасного забезпечення процесу вирощування продукції рослинництва сучасними високоефективними технічними засобами [3, с. 93].
На нашу думку, в Україні, в період концентрації земельних угідь великими агроформуваннями та необхідності розвитку суб’єктів малого бізнесу, саме обслуговуюча кооперація виступає одним із шляхів забезпечення технічними засобами сільськогосподарських виробників малих форм господарювання та, як наслідок, їх становлення та розвитку. Дослідженнями підтверджено фінансову неспроможність одноосібного придбання зернозбирального комбайну аграріями з площею сільськогосподарських угідь 100 гектар [4, с. 125].
В сучасних умовах розвитку агропромислового сектору економіки ефективна діяльність агротехнологічних кооперативів із спільного використання технічних засобів можлива лише за всебічної підтримки держави. Нині в Україні органи державної влади виконують дії для стимулювання розвитку обслуговуючих кооперативів. Зокрема, в Податковому законодавстві (пп. 133.4.1 ПКУ) відбулися зміни, в результаті чого легітимізовано правовий режим неприбутковості обслуговуючих кооперативів. Окрім цього, починаючи з 2018 року, державними органами впроваджено ряд державних програм з підтримки сільськогосподарських виробників, в тому рахунку обслуговуючої кооперації, якими є «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств», в якій три напрями спрямовані на фінансову підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та бюджетна програма «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників»,по якій в 2020 році передбачено фінансування аграріїв за 5 напрямками та з 2021 року їх кількість збільшилась вдвічі.
Аналіз звіту по виплаченим коштам в розрізі напрямів програми «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» показав, що із запланованих сум на розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (далі СОК) лише в 2018 році було виплачено із запланованих 8,6 млн. грн. 8,58 млн. грн., тоді як у 2019 році із запланованих 5 млн. грн. було виплачено кошти на розвиток СОК кошти в сумі 2,8 млн. грн. В 2020 році сума була ще нижча, її частка складала 0,31% (0,4126 млн. грн.) з запланованої суми по програмі 134,7 млн. грн. (табл. 1).
Таблиця 1
Виплачені кошти в 2018-2021р. р. в розрізі напрямів програми «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств»*
млн. грн.
*з 2020 року програму «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» включено як один із напрямів в бюджетну програму «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників»
Джерело: складено за даними Міністерства аграрної політики і продовольства України [5]
Також потребує уваги інформація, що отримувачами коштів в 2019-2020 р. р. було лише два кооперативи. Низька кількість СОК, які отримали допомогу в 2019-2020 р. р. характеризує низьку ефективність напряму фінансової підтримки для розвитку СОК, що підтверджує її подальше виключення з програми фінансування з 2021 року.
Підводячи підсумки дослідження, можна скласти висновок, що, незважаючи на зростання сум фінансування, більшість програм спрямовані на підтримку сільськогосподарських виробників, тоді як на підтримку СОК фінансувалася незначна частка від спрямованих сум по програмі. Окрім цього, напрями розвитку, спрямовані на підтримку СОК, виявилися недієвими, в результаті чого з 2021 року їх було вилучено з програми.
На нашу думку, в процесі формування машинно-тракторного парку агротехнологічні кооперативи потребують дієвої довгострокової державної фінансової підтримки у вигляді компенсації вартості технічних засобів з урахуванням зменшення вартості технічних засобів під час придбання техніки, що дасть можливість зменшити перші внески по придбанню технічних засобів. Враховуючи очевидні переваги сільськогосподарської техніки іноземного виробництва (вища продуктивність, економічність) підтримуємо пропозицію науковців стосовно впровадження механізму, який сприятиме заохоченню виробників сільськогосподарської техніки та обладнання впроваджувати новітні технології у їх виробництво для забезпечення зростаючого попиту [6, 7].
Достатнє, що відповідає сучасним вимогам, забезпечення виробничого процесу технічними засобами сільськогосподарських виробників (як представників агробізнесу, так і особистих селянських домогосподарств) сприятиме зростанню їх фінансово-економічних показників та рівню конкурентоспроможності. В результаті реалізації зазначених пропозицій в Україні буде створено більш сприятливі умови для створення нових та розвитку існуючих агротехнологічних кооперативів із спільного використання технічних засобів, що матиме позитивний вплив на зростання забезпечення аграріїв малих форм господарювання повним комплексом технічних засобів, яких потребує виробничий процес та розвитку ринку технологічних робіт та послуг.
Список використаних джерел:
1. Кількість юридичних осіб за організаційно-правовими формами господарювання. URL: https://ukrstat.gov.ua/edrpoy/ukr/EDRPU_2021/ks_opfg/arh_ks_opfg_21.htm (дата звернення: 09.05.2022 р.).
2. Правове поле розвитку сільськогосподарської кооперації потребує змін. URL: https://minagro.gov.ua/news/pravove-pole-rozvitku-silskogospodarskoi-kooperatsii-potrebue-zmin-olena-kovalova (дата звернення: 09.06.2022 р.).
3. Скоцик В. Є. Організаційно-економічний механізм формування та функціонування ринку техніки України: дис. д-ра екон. наук: 08.00.03. Біла Церква, 2017. 455 с.
4. Єфімцева Л. О. Державна підтримка агротехнологічних кооперативів із спільного використання техніки в Україні як один із засобів технічного забезпечення аграріїв малих форм господарювання. Економіка та держава. 2021. № 2. С. 123–130.
5. Звіт щодо отримувачів державної підтримки в галузі АПК. URL: https://minagro.gov.ua/pidtrimka/zvit-shchodo-otrimuvachiv-derzhavnoyi-pidtrimki-v-galuzi-apk (дата звернення: 01.05.2022 р.).
6. Програму часткової компенсації вартості сільгосптехніки слід вдосконалити в інтересах аграріїв. URL: https://agropolit.com/news/20620-programu-chastkovoyi-kompensatsiyi-vartosti-silgosptehniki-slid-vdoskonaliti-v-interesah-agrariyiv--institut-agrarnoyi-ekonomiki# (дата звернення: 12.05.2022 р.).
7. Захарчук О. В. Технічне забезпечення сільськогосподарських підприємств України. Економіка АПК. 2019. № 2. С. 49–56.
____________________
Науковий керівник: Могилова Марина Михайлівна, доктор економічних наук, доцент, Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки», Київський кооперативний інститут бізнесу і права
|