У теорії з економічного ризику часто застосовують спеціальні показники оцінювання ймовірності настання сприятливих та несприятливих явищ. Дослідженню та моделюванню економічних ризиків присвячена низка наукових праць, зокрема [1,2,3,4]. Багато праць присвячено оцінюванню окремих видів ризику, зокрема інвестиційному [5,6], екологічному [7], ризику в ЗЕД [8]. Однак ризик категорія, яка пов’язана з невизначеністю, тому потребує постійного відстеження для подальшої мінімізації.
Метою даного дослідження є оцінити економічні ризики за допомогою моментів розподілу, а саме використанню центральних моментів третього та четвертого порядків для обчислення асиметрії та ексцесу відповідно.
Оцінювання ризиків за моментами розподілу виконано для суб'єктів бізнесу Львівщини у розрізі видів економічної діяльності. Оцінювання здійснено за показником обсяг реалізованої продукції (товарів та послуг) за п’ять років 2016-2020 рр. Варто зазначити, що даний показник є одним з найважливіших показників діяльності підприємств. Також варто зауважити, що серед показників використано дані лише підприємств без врахування банківських установ. Про банківську систему України детально описано у [9].
Результати обчислень асиметрії та ексцесу, які характеризують рівень ризику подано в табл.1.
Таблиця 1 – Показники асиметрії та ексцесу у розрізі різних видів економічної діяльності
Отже, можна сформувати висновки, що найменший ризик спостерігається для суб'єктів бізнесу, які працюють у фінансовій та страховій діяльності, а найбільші для тих, хто працює у будівництві (за асиметрією), та у діяльності у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (за ексцесом).
Загалом, оцінювання ризиків з подальшою розробкої механізмів їх мінімізації є необхідним для будь-яких суб'єктів бізнесу. І саме методи статистичного моделювання, зокрема використання моментів розподілу, дають можливість формалізованої оцінки діяльності підприємств та організацій.
Список використаних джерел:
1. Вітлінський В. В.Великоіваненко Г.І. Ризикологія в економіці та підприємництві: монографія. К.: КНЕУ, 2004. 480 с.
2. Моделі та методи оцінювання економічних ризиків у різних функціональних сферах бізнесу: монографія / М.Л. Вдовин та інші. Львів: В-во ННВК “АТБ”, 2015. 248 с.
3. Вдовин М.Л., Зомчак Л.М. Методологічні аспекти оцінювання економічних ризиків. Вісник Львівського університету. Сер.: Економічні науки. 2011. Вип. 46. С. 79–85.
4. Вдовин М.Л., Дідик М.О. Оцінювання економічного ризику регіону за допомогою методів багатовимірної класифікації. Науковий вісник Херсонського державного університету. Сер.: Економічні науки. 2017. Вип. 24 (2).С. 148-151. Режим доступу: http://nbuv. gov. ua/UJRN/Nvkhdu_en_2017_24% 282% 29__35
5. Солнцев С. О. Овчиннікова А.В. Комплексна оцінка інвестиційних ризиків на основі аналізу чинників маркетингового середовища. Проблеми системного підходу в економіці. 2010. № 2. URL: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/pspe/ index.html
6. Вдовин М.Л., Брода А. Р. Статистичне моделювання інвестиційних ризиків в умовах ринку. Глобальні та національні проблеми економіки. Випуск 17. 2017. С. 903-908.
7. Вдовин М. Л., Сивуляк Д. А. Оцінювання та методи мінімізації ризиків у сфері екології . Проблеми розвитку економіки: оцінка та перспективи вирішення: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Дніпро: НО «Перспектива», 2020. С. 87 –90.
8. Вдовин М.Л., Вовк Р.В., Прийма С.С. Моделювання соціально-економічних процесів. Монографія. Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2012. 460 с.
9. Шелепінська І.О., Зомчак Л.М. Кластерний аналіз банківської системи України. Тези доповідей VIII Міжнародної науково-методичної конференції Форум молодих економістів-кібернетиків «Моделювання економіки: проблеми, тенденції, досвід». 2017. С. 99-102.
_________________
Науковий керівник: Вдовин Марʼяна Любомирівна, кандидат економічних наук, доцент, Львівський національний університет імені Івана Франка