Розвиток України як держави, в тому числі її економічного блоку, неможливо уявити без її прискореної інтеграції до світового економічного співтовариства, насамперед – європейського. Європейський Союз представляє собою найбільш успішне інтеграційне об'єднання в світовому господарстві, до його складу входять 27 країн з населенням близько 450 мільйонів людей.
Загальна вартість усіх вироблених товарів та послуг ВВП (валовий внутрішній продукт) становить більше ніж 14,5 трильйона євро, ВВП на душу населення більше 32 тисяч євро. На ЄС припадає близько 15% світової торгівлі товарами. Головним економічним двигуном ЄС є єдиний ринок, який забезпечує вільне переміщення товарів, послуг, капіталу та людей в рамках ЄС. 340 мільйонів громадян ЄС користуються євро, що забезпечує стабільність грошової одиниці. У Європейському Союзі діють одні з найвищих екологічних стандартів у світі [3].
Перспективи вступу України до ЄС, а надання статусу кандидата в члени ЄС – це перший крок в цьому напрямі, буде вагомим стимулом для зростання виробництва та торгівлі, сприятимемо продовженню реформування держави та виходу на якісно інший рівень її розвитку, забезпечить можливості виходу України на один рівень з провідними країнами Європи та підвищить конкурентоспроможність її товарів.
Знаходження будь-якої країни у складі Європейського Союзу має вагому низку переваг як для громадян, так і для сфери бізнесу в цілому (табл. 1).
23 червня 2022 року лідери 27 країн-членів ЄС ухвалили рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському союзі. Це означає, що ЄС визнає досягнення України у створенні та захисті демократичних цінностей та готовий підтримати подальшу розбудову української економіки та суспільства, а також підвищує можливості надання Україні фінансової допомоги для ефективної трансформації суспільства, реформування правової системи та економіки на шляху до членства в ЄС, а також триматиме євроінтеграційні реформи країни у пріоритеті.
Так, Україні буде доступна фінансова допомога для країн, які готуються для вступу до ЄС (Інструмент передвступної допомоги, IPA). Така допомога може надаватись через гранти, інвестиції або як технічна допомога. Статус кандидата також відкриває для України участь у різноманітних програмах та ініціативах Євросоюзу.
Слід зазначити, що з 2007 року Європейський Союз перейшов на єдиний передвступний інструмент фінансової допомоги - ІРА (Instrument for Pre-Accession Assistance), який шляхом надання фінансової та технічної допомоги країнам сприяє проведенню реформ. Вказаним інструментом можуть користуватись як кандидати на вступ до ЄС, так і потенційні кандидати [1].
За час існування даного фінансового інструменту, як показує практика господарювання, країни-кандидати та претенденти на статус кандидата в члени ЄС вже отримали значні суми грошових коштів для наближення свого вступу до Європейського Союзу.
Європейський Союз – найбільший торговельний партнер України. За даними Держстату України, у 2021 році експорт українських товарів та послуг до ЄС сягнув 26,8 млрд. дол. Обсяг імпорту 27 країн ЄС в Україну становив 28,9 млрд. дол. Абсолютні цифри товарного обороту з ЄС зростали з 2015 року. Винятком став лише кризовий для світу 2020 рік. Попри це, за останні шість років обсяги експорту збільшилися більш ніж удвічі, імпорту – на 88% [4].
Значною перешкодою для збільшення українського експорту в європейські країни є військові дії та їхні наслідки. Багато підприємств в Україні постраждали від бойових дій. Деякі виробничі потужності зруйновані, а деякі підприємства опинилися в тимчасовій окупації, звідки не можуть вивезти товари на підконтрольну українській владі частину країни, не кажучи про експорт до ЄС. Імовірно, проблеми з логістикою залишатимуться навіть після звільнення українського експорту від обмежень при ввезенні до ЄС.
Тимчасове скасування обмежень особливо вигідне для металургів, з продукції яких знімуть антидемпінгові мита, але скористатися перевагами вільної торгівлі з Євросоюзом вони зможуть хіба що після розблокування морських портів. Завдяки цьому українські товари будуть конкурентоспроможними на ринку ЄС.
Кордон з ЄС став єдиним вікном для торгівлі українських підприємств із зовнішнім світом, тому що після початку активних бойових дій та втрати доступу до морських перевезень інші шляхи стали неможливими. Ідеться не лише про торгівлю з Європейським Союзом. Україна продовжує експортувати товари, зокрема аграрні, до країн Африки та Азії транзитом через порти європейських держав. Зараз країни ЄС застосовують до них ті ж квоти та мита, як і до товарів, які Україна продає в Євросоюз. Тепер їх тимчасово скасують, і в кінцеві пункти призначення українські товари надходитимуть за необтяженими митами цінами.
Рішення ЄС про відкриття ринку та введення митного безвізу зробить можливим збільшити експорт та зменшити адміністративні витрати, які пов’язані із сплатою мит, що, в свою чергу, дозволить збільшити прибутки експортерів та підвищити конкурентоспроможність української продукції.
Список використаних джерел
1. Які нові можливості отримає Україна в якості кандидата на вступ до ЄС? HTTPS://BIZ.LIGAZAKON.NET/ANALITYCS/212037_YAK-NOV-MOZHLIVOST-OTRIMA-UKRANA-V-YAKOST-KANDIDATA-NA-VSTUP-DO-S
2. Бондар Ю.А., Легінькова Н.І. Основні фактори структурних зрушень міжнародної торгівлі послугами в умовах розвитку світового господарства. Східна Європа: економіка, бізнес та управління. 2016. № 4. С. 19-24.
3. Терещук А. Вступ України до ЄС: переваги для громадян та бізнесу. https://jurliga.ligazakon.net/analitycs/211004_vstup-ukrani-do-s-perevagi-dlya-gromadyan-ta-bznesu
4. Винокуров Я. ЕС отменяет все торговые ограничения для Украины. Кто от этого может выиграть? https://www.epravda.com.ua/rus/publications/2022/05/2/686503/