Починаючи з перших днів війни Урядом було ініційовано спрощену систему оподаткування. Підприємства з оборотом до 10 млрд грн отримали можливість сплачувати податок у розмірі 2% від обороту замість 20% ПДВ та 18% податку на прибуток. Також для платників єдиного податку 1-ї та 2-ї групи сплата податку на період дії воєнного стану є добровільною, а для платників 3-ї групи – 2% від доходу. Для платників єдиного податку 3-ї групи (2%) не застосовується обмеження щодо обсягу доходу на рік. На період мобілізації роботодавці – платники єдиного податку можуть вирішити не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ тощо. Ці пільги значно знизили податковий тягар для бізнесу, проте це в сукупності з тим, що частина підприємств не працюють призвело до падіння темпів зростання доходів державного бюджету (табл. 1).
Таблиця 1 Показники балансу Державного бюджету України
за січень-квітень 2021-2022 рр.
Складено за [1]
За перші 4 місяці 2022 року доходи державного бюджету зрости лише на 15% [1] . Проте значно змінилася їх структура (рис. 1). Так, частка податкових надходжень значно знизилася, та у 2022 р. складає 70%. В той же час підвищилася частка неподаткових надходжень до 23% та частка доходів від Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ до 6%.
Рисунок 1 Структура доходів ДБУ за січень-квітень,%
Складено за [1]
Водночас з початком війни із російською федерацією державний бюджет було переорієнтовано на військові цілі, відтак першочергове фінансування видатків у поточному році спрямовано на підвищення обороноздатності країни та здійснення найнеобхідніших соціальних видатків, які забезпечують підтримку життєдіяльності населення.
Рисунок 2 Видатки ДБУ за січень-квітень, млрд грн
Складено за [1]
При тому, що уряд здійснює лише найнеобхідніші видатки - на оборону, соціальні виплати тощо, разом з падінням доходів виникає значний дефіцит бюджету, який поки що вдається покривати завдяки фінансовій допомозі партнерів України. МВФ закликає партнерів України брати активну участь у її відбудові, адже це створить умови для відновлення економічного росту, - так, щоб надалі Україна могла піклуватися про себе сама, без зовнішньої допомоги.
Список використаних джерел:
1. Державний веб-портал бюджету для громадян [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://openbudget.gov.ua.
|