В тезах виявлено основні тенденції в системі освіти та роль лідерства в умовах війни, вплив лідерських якостей на hard skills та їх переваги в сучасному світі.
Ключові слова: soft skills, hard skills, навички сучасного науковця, освіта, лідерство, наука, війна.
Сучасна парадигма системи освіти спонукає науковців до активізації інноваційної діяльності, яка є основною рушійною силою впровадження реформ у педагогічну діяльність. Творчий потенціал науковців є одним із важливих факторів впливу на успішність та реалізацію сучасних реформ. До пріоритетних напрямів в аспекті впровадження інновацій процесу освіти є:
- управління інноваційними процесами, вектором яких є свідома рефлексія на зміни системи освіти;
- системного реформування освіти;
- інноваційне впровадження інформаційно-технічного забезпечення.
Soft skills набагато складніше освоювати та сучасні умови диктують все нові виклики, а в умовах воєнного часу має бути відповідна миттєва реакція на виклики та ризики, миттєве прийняття рішень та відповідальність за команду, перш за все.
Це стосується всіх сфер діяльності та може бути впроваджено на будь-якому етапі розвитку та взаємовідносин в команді.
Більшість дослідницьких центрів США, насамперед, Інститут майбутнього(Institute for the Future) підготували спільно з Університетом Фенікса ще 2011р. на основі методології форсайта прогнозування в аспекті розвитку сучасних на той час навичок, які з кожним роком набирають все більше обертів та популяризації, на ринку праці (IFTF, 2011 вивчали феномен “soft skills”).
Щодо поняття “soft skills” науковці виявили здатність людини до міжособистісних взаємодій в системі з особистісними характеристиками.
Наразі, підходи розділились, тому інша наукова спільнота акцентувала саме роль “soft skills” побудові успішної професійної кар’єри.Якщо звернутися до навчальних програм, то висновок лише один- перевантаження освітніми програмами, змісто яких розвиває “hard skills”. Разом з тим, без розвинених”soft skills” «тверді» навички надають можливість розвивати успішну карєру лише до 20% від загального потенціалу.
Сьогодні, в умовах війни, окупації важко говорити про одну з мяких навичок- лідерство, на перший погляд, не зовсім доцільно.
Проте, саме в кризові періоди лідерські якості як домінанти виводять сприйняття людиною ситуацій адекватно та дають можливість нести відповідальність за власні думки, вчинки, команду та результати діяльності чи дії, де б це не було: від сфери освіти до військових батальойнів.
До одних з важливіших методів розвитку “soft skills” варто віднести:
- самонавчання ;
- time-management;
- менторство;
- коучинг;
- тренінги ;
- кейс-методи;
- дуальна освіта;
- адвокація;
- аналіз інформаційних джерел та великих обсягів інформації тощо.
В сучасних умовах лідер має володіти та розвивати навички за допомогою наступних технологій та підходів:
- проектні ініціативи;
- інформаційно-комунікаційні;
- новаторські;
-іноваційні тощо.
Країни Європейського Союзу сформували поняття Soft Skills (м’які навички) як сукупність міжпрофесійних та універсальних навичок, корисних для всіх видів діяльності; звісно, Soft Skills надають можливість:
- адаптації до нових умов;
- якісного та оптимального вирішення нагальних проблем та поточних питань;
- зміни сфери діяльності та зайнятості;
- якісного налагодження комунікацій;
- розвивати емпатію та здатність вибудовувати взаємовідносини з іншими;
- поглиблювати мультикультурну компетентність;
- розвивати креативність в прийнятті рішень;
- самодисципліну та самопрезентацію;
- розвивати мультидисциплінарнарне мислення;
- працювати над розвитком критичного мислення;
- проявляти ініціативність та нести відповідальність.
Що саме підсилює лідера? Звісно, навичка публічних виступів, що є одним з основних скілів для сучасного лідера:
- публічні виступи проявляють лідера та підсвічують його вміння переконливості, комунікативнихі здібностей;
- Важливим скілом сучасного лідера, лідера-новатора та лідера-ритора є вміння завоювати та втримати увагу аудиторії;
- знання правил жорсткої риторики, діловий етикет тощо;
- вміння публічних виступів виділяє лідера в умовах жорсткої конкуренції;
- вміння публічних виступів частково ґрунтується на ефективному мисленні;
- публічні виступи мають вирішальне значення в сфері медіації, адвокації та менторських програмах.
Очевидно, що сучасному лідеру розвинені м’які скіли, насамперед, лідерство, гарантовано надають переваги і в мирний час, і в умовах воєнного стану.
Сучасний ринок праці в більшій мірі зорієнтований на розвиток та поглиблення особистісного потенціалу (personal qualities), скілів міжособистісного спілкування (interpersonal skills) та кар’єрні скіли або вміння побудови кар’єри (career attributes) - все це в сукупності є передумовою в аспекті розвитку нових підходів та сучасних тенденцій, насамперед, системи освіти та науки.
Список використаних джерел:
1. Програми діяльності Кабінету Міністрів України на 2020–2025 рр. URL: https://program.kmu.gov.ua/meta/vipusknikiskoli-e-samodostatnimi-tvorcimi-ta-kreativnimi-osobistostami-aki-maut-gruntovni-znanna-ta-volodiut-kompetentnostami-so-potribniu-sucasnomu-sviti
2. Формула НУШ. URL: https://nus.org.ua/about/formula/
3. Mitchell G. Essential soft skills for success in the 21st century workforce as perceived by Alabama business/marketing educators [Єлектроннийресурс].URL: http://etd.auburn.edu/bitstream/handle/10415/1441/Mitchell_Geana_57.pdf (дата звернення: 20.01.2020).
4. Parsons T. Definition: Soft skills [Електронний ресурс]. URL: https://searchcio.techtarget.com/definition/soft-skills
5. Robles M. Executive perceptions of the top 10 soft skills needed in today’s workplace // Business Communication Quarterly. 2012. № 75 (4). P. 453-465.
|