У сучасних умовах здійснення ринкової діяльності підприємств об’єктивною необхідністю виступає забезпечення їх активного інноваційного розвитку як передумови виживання, успішного розвитку у конкурентному середовищі та виходу на міжнародні ринки. Інновації можуть здійснюватися не тільки у сфері технологій чи продуктів, а й у сфері управління, маркетингу тощо. При цьому втілення інновацій здебільшого вимагає наявності достатнього ресурсного забезпечення, відсутність або недостача якого може утруднювати розвиток та спричинювати виникнення проблем щодо практичної реалізації нововведень на підприємствах. Тому менеджери організацій повинні вміти правильно визначати основні параметри інноваційної діяльності та забезпечувати наявність джерел їх фінансування.
Важливу роль у цьому процесі відіграє залучення зовнішніх та внутрішніх інвестицій. Як свідчать дані Національного банку України, станом на 31 грудня 2021 року обсяг прямих іноземних інвестицій, що надійшли в економіку України (залишків), а саме інструментів участі в капіталі підприємств та боргових інструментів, становив 62 131,4 млн. дол. США. При цьому за даними платіжного балансу, що був опублікований на сайті Національного банку, чистий приплив прямих іноземних інвестицій у 2021 році становив 6,7 млрд. дол. США. Інвестиції, що надійшли, були спрямовані в основному у розвинені в нашій країні сфери економічної діяльності. Так, станом на 31 грудня 2021 року найбільші обсяги прямих інвестицій (залишків) були спрямовані у розвиток підприємств промисловості – 43,3%, а також установ й організацій, що здійснюють оптову і роздрібну торгівлю, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 15,6% [1].
Структура іноземного інвестування в економіку України у 2021 році наведена на рис. 1.
Рисунок 2. – Структура іноземного інвестування в економіку України у 2021 році [2]
Основними країнами-інвесторами у 2021 році виступали Кіпр – 31,3%, Нідерланди – 21,6%, Швейцарія – 6,2%, Велика Британія – 4,9%, Німеччина – 4,6%, Австрія – 3,1%, Франція – 2,0% та Люксембург – 1,9%. На частку інших країн припадало 24,4% іноземних інвестицій.
Активне залучення зовнішніх та внутрішніх інвестицій виступає не лише дієвою передумовою стійкого розвитку підприємств, але й каталізатором процесів нарощення різноманітних складових інноваційного потенціалу. Це сприятиме комплексному інноваційному розвитку підприємств в Україні.
Список використаних джерел:
1. Інвестиційна діяльність в Україні. URL : http://www.ukrstat.gov.ua/metaopus/2021/2_03_04_01_2021.htm
2. Стан інвестиційної діяльності в Україні. URL : https://www.me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&tag=Стан%20інвестиційної%20діяльності%20в%20Україні
|