Аудит основних засобів відіграє важливу роль у загальному аудиті суб’єкта господарювання. Аудит основних засобів є невід’ємною частиною загального аудиту суб’єкта господарювання, а також є його важливою частиною, так як може значно впливати на його кінцеві результати. Це також процес досить трудомісткий і потребує обробки великої кількості інформації, тому велике значення має вдосконалення організації та методики аудиту основних засобів.
Основними завданнями аудиту основних засобів є контроль за дотриманням законодавства щодо операцій з основними засобами, перевірка правильності визнання, класифікації та оцінки основних засобів, перевірка правильності документального оформлення операцій, які пов’язані з рухом основних засобів, перевірка фактичної наявності і технічного стану груп основних засобів, перевірка правильності відображення господарських операцій із надходження, реалізації, списання, ремонту основних засобів на рахунках бухгалтерського обліку, перевірка правильності нарахування амортизації, перевірка правильності визначення фінансових результатів від реалізації основних засобів, перевірка правильності проведення індексації, переоцінки основних засобів, перевірка операцій з орендованими та переданими в оренду основними засобами, аналіз показників використання основних засобів. Об’єктами аудиту основних засобів є групи основних засобів, їх вартість, правильність документального оформлення операцій з основними засобами, достовірність обліку та відображення основних засобів у фінансовій звітності, а також показники використання основних засобів, внутрішній контроль, організація і планування забезпеченості та використання основних засобів на підприємстві [1].
Для якісного проведення аудиту основних засобів виникає потреба ретельного його планування, розподілу перевірки на кілька етапів. Першим етапом є ознайомлення із специфікою діяльності підприємства, досконале вивчення нормативно-правової бази щодо бухгалтерського обліку, аудиту та регулювання діяльності підприємства. Другим етапом є перевірка надходження основних засобів: правильність віднесення активів суб’єкта господарювання до основних засобів, розподіл їх за видами, встановлення критеріїв інвестиційної нерухомості. Третім етапом є перевірка операцій реалізації основних засобів: правомірність вибуття основних засобів, дослідження актів приймання-передачі, ліквідації, а також факт фіксування відповідних відміток бухгалтерією в інвентарних картках. Четвертим етапом є перевірка достовірності даних про основні засоби, що відображені у звітності [2].
Невід’ємною частиною загального аудиту підприємства є здійснення аудиторської перевірки основних засобів, оскільки це впливає на фінансові результати діяльності суб’єктів господарювання. При проведенні аудиту основних засобів, аудитор повинен керуватися у своїй діяльності інформаційними джерелами (документами) та методами, які дають йому змогу отримати інформацію про достовірність відображення в обліку та звітності операцій з основними засобами на підприємстві.
Список використаних джерел:
1. Огійчук М. Ф. Аудит: організація і методика: Навч. посібник. 2-ге вид., перероб. і допов./ М.Ф.Огійчук, І.Т. Новіков, І.І. Рагуліна. – К.: Алерта, 2012. – 664с
2. Петрик О.А. Аудит оцінки вартості основних засобів / О.А. Петрик, І.О. Мариніч // Економіка. Фінанси. Право. – 2015. – № 4.
__________________
Науковий керівник: Бунда Ольга Миколаївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри цифровізації та бізнес-консалтингу, Київський національний університет технологій та дизайну
|