У світі стрімко розвиваються ІТ-технології, Україна не є виключенням, і це дає поштовх до трансформації фінансової системи країни. Найбільші зміни відбуваються саме на рівні фінансової інфраструктури, в першу чергу це зміни що стосуються банківської системи країни та зміни на валютному ринку.
З кожним роком все актуальнішою стає тема електронних грошей, тобто криптовалют різних та їхнього ринку.
Розвиток ІТ-технологій та інфраструктури безготівкових платежів призводить до принципових змін у механізмі грошової емісії. Тому поступово з’являються ознаки офіційного визнання криптовалют фінансовим істеблішментом.
На даний момент на території України жодна криптовалюта не має визнаного правового статусу. Але це не зупиняє людей її купувати, і тому найбільш популярні криптовалюти серед українців це: біткоїн, ефіріум, Cardano, Binance Coin, XRP, Polkadot. Плюс – мінус курс цих монет є стабільним та має тенденцію до поступового росту. За останні 3 роки курс цих монет, хоч і піддається коливанням, однак має перспективи в умовах невизначеності традиційного грошового обігу.
Наприкінці 2021 року та на початку 2022 року глобально зросло прийняття криптовалюти на території України, так як це стало мейнстрімом. Значна частина громадян світу саме через вкладання коштів у крипту намагається зберегти свої заощадження в умовах змін валютних курсів.
В таких місцях як країни Північної Америки, Західної Європи та Східної Азії було зафіксовано значне використання криптовалюти в інвестиційних цілях.
В ТОП-5 країн які використовують криптовалюту увійшли нові країни, зокрема це В’єтнам, Індія, Пакистан. Хоча в попередніх роках ці країни були десь в середині списку, а очолювали список лідерів крипторинку США, Китай та Японія.
Більшість компаній які проводять свою діяльність на території України зафіксували свої транзакції із цифровими активами. На початку літа 2021 року Україна зробила 400 мільйонів доларів саме на продажі біткоїну, і саме цей факт вивів нас в ТОП-10 країн що користуються криптовалютою.
Коментуючи стрімкий інтерес українців до криптовалюти, Олександр Барнаков виділив що Україна планує створення всіх умов для розвитку криптокомпаній на території України.
Держава активно готова сприяти розвитку криптоіндустрії в Україні, яскравим прикладом цього є відносно недавно прийнятий Закон Україні «Про віртуальні активи», що має запустити процес легалізації криптовалюти в Україні.
В даному законі також порушена досить актуальна проблема – шахрайство, саме цей закон висвітлює певні засоби захисту криптовалют. Також доцільно відмітити, що даний закон не висвітлює біткоїн як спробу оплати і не ставить його на один рівень з національною валютою нашої країни.
До кінця 2022 року президентом України планувалося запровадження такого поняття як крипторинок для бізнесу та інвесторів, але життя вносить свої корективи. Але потрібно сподіватися на краще і можливо вже до кінця 2023 року буде відкрито цей криптовалютний ринок так як фундамент вже закладено потрібно тільки привести економіку країни в стабільне положення.
Щодо оподаткування криптовалюти на території України, то тут все є досить зрозуміло. Якщо суб’єктом операцій з криптовалютою як нематеріальним активом є фізична особа, результатом оподаткування операцій з продажу криптовалюти є застосування податку на прибуток фізичних осіб (18%) та військового збору (1,5%). До такого розуміння ставок оподаткування схиляєшся, буквально трактуючи вимоги податкового законодавства. Та на моє переконання, слід критично поставитись до того, що базою оподаткування в такому випадку є не прибуток за результатом операції з криптовалютою (різниця суми купівлі та суми продажу), а вартість, за якою актив було продано (без вирахування витрат).
Враховуючи те як обліковується криптовалюта можна дійти висновку, що ставки не досить відповідають характеру обігу криптовалюти. Аналізуючи всю інформацію яку можна знайти про облік криптовалюти в Україні, можна зробити висновок, що сьогодні вкрай є необхідним прийняття спеціального закону про криптовалюту, так як суспільство вже досить активно користується криптою в Україні.
Список використаних джерел:
1) Онлайн юридична газета. Електронний ресурс : режим доступу – https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/ne-fantastika-a-suvora-realnist-opodatkuvannya-kriptovalyut.html
2) Корчик, О. М. «ПРОБЛЕМА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ КРИПТОВАЛЮТ В УКРАЇНІ». Редакційна колегія (2021): 79.
3) Грановська, Інна Володимирівна. «ОПОДАТКУВАННЯ КРИПТОВАЛЮТИ В УКРАЇНІ». The IX International Science Conference «Problems and tasks of modern science and practice», November 15–17, Bordeaux, France. 538 p..
|