Оцінка інноваційного проекту – важливий етап початкової стадії розгляду проекту, але він також являє собою безперервний процес, який передбачає можливість зупинки проекту в будь-який момент у зв’язку зі змінами вхідної інформації. Це є основною процедурою оперативного управління наукових і дослідницьких робіт і проектів. Вона базується на чіткому базисі і містить наступні компоненти [1]:
- Встановлення факторів, що відносяться до проекту;
- Оцінку проектних пропозицій за цими факторами з використанням кількісної інформації або експертних оцінок;
- Прийняття або відмова від проектних пропозицій на основі зроблених оцінок;
- Виявлення областей, де потрібна додаткова інформація я виділення ресурсів на її отримання;
- Співставлення нової інформації з тією, що використовувалась на початковій стадії оцінювання;
- Оцінку впливу на проект виділених нових змінних факторів;
- Прийняття рішення про продовження або зупинку робіт над проектом.
Аналіз інноваційної практики дозволяє виділити принципові відмінності, характерні лише для інноваційних проектів [2]: висока ступінь невизначеності параметрів проекту ( терміни досягнення заявлених цілей, заплановані витрати і майбутні доходи), низька достовірність попередньої фінансово-економічної оцінки, орієнтація інноваційних проектів на довготерміновий період, довготривалість вирішення багатьох науково-технічних проблем внаслідок високого ступеню їх складності і невизначеності, наявність надійної бази прогнозування, можливості інвестування значних фінансових ресурсів, необхідність залучення унікальних ресурсів, невелика інерційність проектів на етапі провадження робіт, висока вірогідність отримання неочікуваних, але цінних, проміжних і кінцевих результатів.
В умовах невизначеності і динамічної зміни ринкового середовища від підприємства вимагається постійного реагування на зміну споживчого попиту. Тому актуальним є моніторинг усіх етапів реалізації інноваційного проекту від моменту зародження ідеї до її морального старіння - усього життєвого циклу інноваційного проекту [3].
Раніше ми зазначали, що висока вірогідність отримання цінних, з комерційної точки зору, проміжних і кінцевих результатів і кожна додаткова інновація на етапі будь-якої фази життєвого циклу викликає необхідність розвитку цілого ряду інноваційних процесів, що може стати причиною розвитку необмежено великої кількості інноваційних процесів. А це в свою чергу робить дуже часто досягнення мети реалізації першої інноваційної ідеї практично недосяжною.
Ми пам’ятаємо, що будь-який інвестиційний проект про його оцінці потребує врахування різного роду факторів, які можуть впливати на результуючі економічні показники [4]. Тому в якості критеріїв оцінки можливо використовувати наступні групи показників:
- Фінансово-економічні критерії (наприклад, інтегральний ефект, індекс рентабельності, внутрішня норма рентабельності);
- Маркетингові критерії (відповідність проекту чітко визначеним потребам ринку, вірогідність комерційного успіху, вплив на діючі продукти тощо);
- Науково-технічні критерії (вірогідність технічного успіху проекту, патентна чистота проекту та ін.);
- Критерії забезпеченості ресурсами (наявність науково-технічної, фінансової і виробничої ресурсної складової, технологічні альтернативи та ін.);
- Стратегічні критерії (відповідність ступеню ризику прийнятим на підприємстві контрольним характеристикам, відповідність термінів досягнення поставлених цілей підприємства; перспективні можливості розвитку обраного науково-технічного напрямку і його впливу на характер конкуренції тощо).
Таким чином, проведений нами аналіз і огляд з оцінки і відбору інноваційних проектів свідчить, що ця процедура може базуватися на різних методах і моделях з орієнтацією на різноманіття у критеріальному підході. І саме від специфіки інновації, галузі розробки і її впровадження, деяких інших чинників залежить вибір методів і груп критеріїв оцінювання ефективності інноваційних проектів.
Список використаних джерел:
1. Бланк І. О. Фінансовий менеджмент : навч. посіб. / І. О. Бланк. – К. : Ельга, 2008. – 722 с.
2. Інноваційний розвиток підприємства: навч.посіб./ Пугач А.М., Демчук Н.І., Довгаль О.В., Крючко Л.С., Тягло Н.В. - ФОП Швець В.М., 2018.- 348с.
3. Микитюк П. П. Аналіз інноваційної діяльності на підприємствах будівельної галузі / П. П. Микитюк // Економічний аналіз : зб. наук. праць. – Тернопіль : ВПЦ “Економічна думка ТНЕУ”. – 2011. – Вип. 9. – Ч. 3. – С. 202–205.
4. Микитюк П. П. Управління проектами: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / П. П. Микитюк, В. Я. Брич, Я. Д. Паранюк [та ін.]. – Тернопіль : Економічна думка ТНЕУ, 2017. – 300 с.
|