Анотація. Робота містить розгляд побудови інформаційної системи для підтримки рішень у медичній сфері. Отримано ефективне рішення для визначання ймовірних діагнозів пацієнтів без прямої участі медичного персоналу.
На сьогоднішній день, система охорони здоров’я України має великий темп розвитку [1]. Дуже важливим елементом цієї системи є складова взаємодії медичних працівників з пацієнтом, яка має забезпечувати швидкість їх взаємодій для оперативного визначення діагнозів пацієнта та подальшого прийняття рішень на основі отриманої інформації. За допомогою такого функціоналу є можливість швидко визначити діагноз пацієнту та внаслідок цього передбачити подальші погіршення здоров'я та навіть смерть пацієнта.
Розглядається інформаційна система, яка здатна забезпечити швидке отримання даних пацієнтів відносно їх симптомів. Основною перевагою системи є те, що вона отримує дані про самопочуття пацієнта без участі медичного персоналу та аналізує отриманні дані для визначення ймовірного діагнозу. Система являє собою мобільний додаток у якому реалізована основна частина взаємодії користувача з системою за методом відправки даних на сервер та подальшого аналізу. Додаткова частина системи безпосередньо складається з алгоритмів визначення ймовірного діагнозу.
Відповідно до вимог пропонується інформаційна система яка має очевидні переваги.
По-перше, інформаційна система має зручний та нескладний інтерфейс для користувачів, з початковими знаннями володінням комп’ютерів та різною віковою категорією. Зрозумілий інтерфейс надає змогу комфортніше використовувати систему, а саме передавати дані про самопочуття різними методами (Наприклад: самостійний, повний опис симптомів або вибір з запропонованих симптомів, який базується на попередніх відповідей користувача) та охопити якнайбільше потенційних користувачів. Це можливо реалізувати за допомогою cучасних принципів побудови мобільних додатків та розробки асистента який на початку використання додатку познайомить користувача з основним функціоналом системи або супроводження його на протязі всього часу.
По-друге, інформаційна система має ефективний алгоритму визначення ймовірного діагнозу. Використовуючи нейромережі, а саме навчаючи їх визначати діагноз на підставі баз даних, яка складається з великої кількості протоколів певних хвороб, які визначають вузькоспрямовані методи діагностики тієї чи іншої хвороби та характеризуються описаними, затвердженими симптомами. Для окремих хвороб система інформує пацієнта які додаткові медоти (Наприклад: система може запропонувати користувачу внести дані про загальний аналіз крові) потрібні для більш точного, ймовірного визначення діагнозу.
Висновком проведеного аналізу є інформаційної система, яка здатна швидко визначити діагноз пацієнта, за допомогою комбінованого використання інструментів інформаційних технологій та медичних протоколів. Все це надає змогу допомогти пацієнту передбачити погіршення здоров’я, яке може призвести до фатального наслідку.
Список використаних джерел:
1. Кузьмін А. В., Овчінніков В. В., Богданова Л. А., Шульман Є. І. Інформаційні технології в охороні здоров'я: перспективи розвитку і правове регулювання // Тихоокеанський медичний журнал. 2013. №3. C. 86 ̶ 89.
________________
Науковий керівник: Іванов Віталій Геннадійович, кандидат технічних наук, доцент, Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля
|