Основним фактором, який забезпечує стабільне функціонування інтернаціонального господарства – міжнародна торгівля. Ваговою складовою даного виду торгівлі є імпорт. Згідно зі статтею 74 митного кодексу України, імпорт є митним режимом, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Жодна країна в світі не здатна покрити власну потребу в хімічних речовинах і Україна не є винятком. Основні сектори хімічної продукції, котрі імпортуються до країни – нафтохімічна, фармацевтична та мінеральних добрив. Останній сегмент пов’язаний з наявністю всіх передумов для повномасштабного виробництва сільськогосподарських продуктів, а саме: надзвичайна родючість ґрунтів, дешевизна оренди землі та ін. На даний момент в Україні швидко зростає ринок добрив, де частка імпорту продукції складає понад 60 % від загальних потреб.
Аналізуючи зміни імпорту хімічної продукції, що відбулися у період з 2017 по 2020 рік частки у структурі хімічного імпорту таких країн як Туреччина, Польща, Литва, Китай, Білорусь бачимо, що збільшилися на 1, 2, 2, 3, 1 та 4 %, відповідно; про це свідчать дані, представлені на рис. 1. Стабільні позиції на вітчизняному ринку займають Угорщина (3 %), Франція (5 %), Бельгія (2 %), Італія (3 %), США (3 %), Німеччина (11 %). Спаду же зазнала Російська Федерація, частка якої зменшилася на 13 %, що великою мірою пов’язано з політичною ситуацією.
Український ринок хімічної продукції розглядається багатьма країнами з потужною хімічної промисловістю, як перспективний та преміальний сегмент, що здатен поглинути їхні товари. Компанії постачальники сировини, хімічних допоміжних матеріалів та кінцевої хімічної продукції створюють умови, що українські виробництва та споживачі все більше використовують їхню імпортну продукцію. Проте таку ситуацію не можна розглядати, як однозначно негативну, оскільки до України у великих обсягах поставляються високотехнологічні хімічні товари, що виробляється за сучасними міжнародними та європейськими стандартами, розробленими на основі якісних технічних вимог та норм хімічної безпеки, тим паче частина цієї продукції в Україні не виробляється. Ми рекомендуємо розробити стратегію розвитку хімічної галузі, де зазначить про створення аналогічних високотехнологічних виробництв на нульових платформах або ж проведення модернізації існуючих хімічних виробництв, які б забезпечили випуск в Україні конкурентної продукції для цивілізованого та паритетного суперництва на внутрішньому товарному ринку.
Список використаних джерел:
1. Ковеня Т. В. Хімічна промисловість та хімічний ринок України у 2020 році: факти, оцінка стану, тенденції, прогноз / Т. В. Ковеня. – Черкаси: Черкаський НДІТЕХІМ, 2021. – 54 с.
2. Краснодєд Т. Л. Аналіз експортно-імпортних операцій України на сучасному етапі / Т. Л. Краснодєд // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Міжнародні економічні відносини та світове господарство. - 2018. - Вип. 22(2). - С. 32-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvuumevcg_2018_22(2)__10.
3. Покровська Н.М. Актуальні тенденції інвестування хімічних підприємств України. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. Серія економічна. Серія юридична. 2021. Вип. 29. С. 167–175.https://doi.org/10.5281/zenodo.
4. Пугачевська К. С. ІМПОРТОЗАЛЕЖНІСТЬ ТА ТАРИФНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ІМПОРТУ В УКРАЇНІ [Електронний ресурс] / Науковий вісник Мукачівського державного університету. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name =PDF/nvmdue_2016_1_11.pdf .
5. Офіційний сайт Державного управління статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/ .
________________
Науковий керівник: Покровська Наталія Миколаївна кандидат економічних наук, Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського
|