:: ECONOMY :: СИСТЕМА ЗАХИСТУ ПЕРСОНАЛЬНИХ МЕДИЧНИХ ДАНИХ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕХНОЛОГІЇ БЛОКЧЕЙН :: ECONOMY :: СИСТЕМА ЗАХИСТУ ПЕРСОНАЛЬНИХ МЕДИЧНИХ ДАНИХ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕХНОЛОГІЇ БЛОКЧЕЙН
:: ECONOMY :: СИСТЕМА ЗАХИСТУ ПЕРСОНАЛЬНИХ МЕДИЧНИХ ДАНИХ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕХНОЛОГІЇ БЛОКЧЕЙН
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

СИСТЕМА ЗАХИСТУ ПЕРСОНАЛЬНИХ МЕДИЧНИХ ДАНИХ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕХНОЛОГІЇ БЛОКЧЕЙН

 
08.11.2021 15:52
Автор: Боровець В.М., студент Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Кафедра прикладної математики
[Інформаційні системи і технології]

Cтаття присвячується проблемі безпечного зберігання медичних даних пацієнта – особисті дані, щеплення, перенесенні оперативні втручання, вродженні захворювання, хронічні захворювання, історія хвороб, генетична схильність до хвороб і ін. – а також вивчення можливості застосування технології блокчейн для цієї мети.

Сьогодні активно обговорюється можливість застосування технології блокчейн в різних сферах економіки. Про можливість застосування технології в медичній галузі поки говориться не так багато, проте не виключено, що саме технології блокчейн належить зробити революцію в охороні здоров'я. незважаючи на те, що технологія ще молода і тільки починає розвиток, про готовність впроваджувати рішення на основі технології блокчейн в 2017-2020 роках, по даними Institute for Business Value, заявляють 72% компаній світового ринку медицинская послуг[1].

Створення єдиної бази даних електронних медичних карток на основі технології блокчейн дозволить бачити всю історію пацієнтам, організувати доступність медичної допомоги і збирати більше точну статистику [2].

Технологія блокчейн - вибудувана за певними правилами ланцюжок з формованих блоків транзакцій. У цій схемі реалізований децентралізований принцип управління, а для верифікації транзакцій використовуються P2P-мережі, кодування і криптографія. Транзакціями можна керувати за допомогою програмованих контрактів або договорів. У такій системі будь-які транзакції не вважаються підтвердженими, поки інформація про них не буде згруповано в спеціальні блоки [3].

Побудова ланцюжка блокчейн відбувається на базі трьох головних принципів - розподіленість, відкритість і захист. Користувачі системи формують собою комп'ютерну мережу, при цьому у кожного з них зберігається копія кожного з блоків. Такий принцип робить систему дуже надійною. Для того щоб вивести її з ладу, необхідно одночасно відключити кожного користувача системи. кожен новий користувач мережі тільки зміцнює блокчейн, робить його ще більш стійким до пошкоджень.

База публічно зберігає інформацію в незашифрованому вигляді про всі транзакції, що підписуються за допомогою асиметричного шифрування. Використовуються мітки часу, реалізовані шляхом розбиття баз даних на ланцюжок спеціальних блоків, кожен з яких, в числі іншого, містить в собі хеш попереднього блоку і свій порядковий номер. Кожен новий блок здійснює підтвердження транзакцій, інформацію про яких містить і додаткове підтвердження транзакцій у всіх попередніх блоках ланцюжка. Змінити інформацію в блоці, який вже знаходиться в ланцюзі, практично неможливо, так як довелося б редагувати інформацію в усіх наступних блоках.

При редагуванні інформації можлива зміна його ключа і як наслідок, наступних даних. Знаючи ключі і бачачи перед собою блоки, перевірити правильність інформації не складає труднощів. Якщо хоча б один блок пропущений або змінена послідовність, то це відразу буде помітно. Крім цього, ключ блоку гарантує захист мережі, рівень якої посилюється разом із зростанням мережі.

Ланцюжок блокчейну надійно зашифрований, для доступу до блоків застосовується спеціальний ключ. Саме від нього залежить чи буде ідентифікований користувач системою чи ні. Таким чином в технології блокчейн забезпечується конфіденційність інформації.

В даний час є завдання створення системи зберігання інформації про пацієнтів і організації зручного доступу до неї з боку медичних установ. Блокчейн може дозволити накопичувати інформацію за все життя пацієнта, забезпечуючи при цьому портативність даних і високий рівень безпеки. Реалізація системи зберігання даних на блокчейні дозволить лікувально-профілактичним закладам (ЛПЗ) і пацієнтам отримати доступ до електронних медичних картках, при цьому пацієнти будуть повністю розпоряджатися своїми даними і зможуть легко шукати свої записи, які зашифровані і зберігаються в блокчейні, завдяки шифруванню з декількома ключами система на основі блокчейна дозволить отримувати доступ до даних тільки в тому випадку, якщо відповідна особа підпише відповідний дозвіл (можливо, на обмежений період часу) [4].

Схема, представлена на рис. 1,  представляє наступний принцип роботи:

1. Пацієнт надає ЛПЗ тимчасовий доступ до своїх даних.

2. Розумний контракт тимчасово розблоковує ЕМК пацієнта для внесення змін. Пацієнт повідомляється про будь-які спроби доступу і зміни.

3. ЛПУ використовує свій ідентифікатор для доступу до потрібних даних. Після завершення медичних процедур ЛПЗ оновлює ЕМК пацієнта.

4. Відбувається оновлення ЕМК пацієнта. Розумний контракт автоматично інформує про це пацієнта і лікаря:

● Пацієнт інформується про зміни в ЕМК.

● Розумний контракт інформує лікаря про отримання пацієнтом набору послуг в рамках відвідування ЛПЗ.

5. Пацієнт підтверджує зміни в ЕМК, а лікар підтверджує надані пацієнту послуги.

Крім того:

1. Пацієнт надає доступ до даних своєї ЕМК для наукових і дослідницьких цілей.

2. Розумний контракт відправляє анонімні дані з певним часовим інтервалом в зумовлене безпечне місце.

3. Пацієнт може в будь-який момент отримати доступ до своєї ЕМК через єдиний портал державних послуг (ЕПДП).

4. Незалежна комісія контролює поточні процеси в блокчейне і забезпечує доступ до даних в разі крайньої необхідності.




Рисунок 1 Схема зберігання даних ЕМК на основі блокчейн




Література:

1. Healthcare Rallies for Blockchains: Keeping Patients At the Center // IBM Institute for Business Value. – December 2016. – 24 p. [Online]. Available: https://www-01.ibm.com/ common/ssi/cgi-bin/ssialias?htmlfid=GBE03790USEN (accessed: October 5, 2017).

2. Блокчейн гарантирует преемственность медицинской помощи [Електронний ресурс]. Режим доступа: https://www. medvestnik.ru/content/interviews/Blokchein-garantiruetpreemstvennost-medicinskoi-pomoshi.html.

3. Обзор децентрализованных технологий [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://habrahabr.ru/post/237765/

4. Krawiec R.J. et al. Blockchain: Opportunities for Health Care // Deloitte. – August 2016. – 16 p [Online]. Available: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/us/Documents/ public-sector/us-blockchain-opportunities-for-health-care.pdf



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
АВТОМАТИЗОВАНЕ СТРУКТУРУВАННЯ РУКОПИСНИХ ДОКУМЕНТІВ З ВИКОРИСТАННЯМ СЕГМЕНТАЦІЇ ЗОБРАЖЕНЬ
08.11.2021 17:03
ВЕБ-ПЛАГІН ІМПОРТУ CSV/XML - ФАЙЛІВ
08.11.2021 16:54




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.259 сек. / Mysql: 1630 (0.203 сек.)