:: ECONOMY :: ПОНЯТТЯ І СТРУКТУРА ПРИВАТНОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ :: ECONOMY :: ПОНЯТТЯ І СТРУКТУРА ПРИВАТНОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ
:: ECONOMY :: ПОНЯТТЯ І СТРУКТУРА ПРИВАТНОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПОНЯТТЯ І СТРУКТУРА ПРИВАТНОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ

 
26.10.2021 20:05
Автор: Холодило Олександр Іванович, викладач І категорії, Відокремлений структурний підрозділ «Заліщицький фаховий коледж імені Є. Храпливого Національного університету біоресурсів і природокористування України»
[Економічне спрямування]

Приватний сектор економічної системи представлений домогосподарствами і підприємствами. Роль домогосподарств в національній економіці полягає в тому, що вони виступають основним джерелом постачання ресурсів для фірм і, поруч з державою, виступають основним споживачем результатів національного виробництва: товарів індивідуального споживання та суспільних благ і послуг. Від домогосподарств і підприємств залежить економічне існування держави як форми організації суспільства, оскільки і перші, і другі виступають платниками податків – основного джерела надходжень до державного бюджету.  

Роль підприємств в економіці очевидна – вони забезпечують суспільство споживчими благами. У змішаній економіці підприємства виробляють ще і блага суспільного споживання. 

Структура економічної системи України відображає усі складові змішаної економіки. Значна частина підприємств перебуває у державній власності, хоча відбувається процес приватизації та роздержавлення. В Україні функціонують різні види підприємств: індивідуальні, партнерські, корпоративні. 

Приватний сектор змішаної економічної системи – це сукупність механізмів та інституцій виробництва і обміну товарів та послуг індивідуального споживання, а також розподілу грошових доходів між власниками економічних ресурсів [1].

Середовищем взаємодії домогосподарств та підприємств виступає ринок ресурсів та ринок продуктів. У приватному секторі виробляються та споживаються перш за все блага індивідуального порядку, поява яких зумовлюється попитом та пропозицією, а реалізація відбувається через механізм ринкових цін. У приватному секторі реалізуються як інвестиційні, так і споживчі блага. Попит на інвестиційні блага пред’являють приватні підприємства, а пропозицію – домогосподарства. Акт обміну відбувається на ринку ресурсів. На ринку продуктів обмінюються з метою споживання товари та послуги індивідуального порядку, попит на які виражає домогосподарства, а продукцію надають фірми – виробники продукції. 

Роль домогосподарств в національній економіці, як зазначалось, обумовлюється певною двоїстістю: вони є основним джерелом постачання усіх економічних ресурсів і здійснюють чи не найбільші грошові витрати. На ринку ресурсів домогосподарства виступають продавцями факторів виробництва, тобто пропозицією ресурсів. Домогосподарствам належить власність на працю, власність на землю і матеріали, власність на капітал і власність на підприємницькі здібності. 

Реалізуючи ці ресурси на ринку, домогосподарства отримують такі грошові доходи: власник робочої сили – заробітну плату, власник землі – земельну ренту, власник капіталу – процент, підприємець – прибуток. Ці грошові доходи є основними. Крім того, домогосподарства можуть отримувати доход у вигляді дивідендів від акцій, процентів від вкладів, ренти від надання в оренду земель [3].

Витрати домогосподарства поділяються на податки, витрати на особисте споживання і заощадження. Рівень заощаджень знаходиться у прямій залежності від розміру доходу і від намірів забезпечити своє майбутнє. Заощадження поступають на банківські рахунки, вкладаються у страхові поліси, облігації, акції та інші фінансові активи. Грошовий доход домогосподарств значною мірою знову вливається у виробничий сектор економіки у вигляді витрат на особисте споживання – на повсякденні товари, товари тривалого користування, послуги. 

Ефективне функціонування національної економічної системи (зростання обсягів виробництва, зростання доходів населення, дієва соціальна політика) сприяє тому, що товари тривалого користування замінюються споживачами на нові, якісніші ще до завершення терміну їх придатності. 

Умовою економічного зростання є формування сукупного попиту, тобто реалізації тієї частини грошового доходу домогосподарства, котра у вигляді витрат на особисте споживання трансформується у доходи виробника і ті заощадження домогосподарства, котрі депонуються у кредитних установах, перетворюючись на інвестиції.  

Підприємство (фірма) – це заклад у вигляді заводу, фабрики, ферми, магазину, що виконує декілька специфічних функцій щодо виробництва та розподілу товарів та послуг. Усю сукупність торгово-промислових підприємств класифікують за трьома основними правовими формами: одноосібне господарство, партнерство та корпорація. Умовою проведення ринкових реформ є приватизація та роздержавлення власності та демонополізація великих підприємств. Ключем до соціально-економічних змін виступає приватизація малих підприємств – передача до приватних рук державних закладів, в основному у сфері торгівлі та побуту. Через приватизацію малих підприємств в Україні сформовано попит приватного сектора на промислові вироби. Формою приватизації малих підприємств виступають переважно відкриті аукціони. Окрім «малої» приватизації існує так звана «велика приватизація». Приватизація середніх і великих підприємств може бути складною і тривалою. Головним інструментом успішної приватизації виступає активізація інвестиційної діяльності. Основним засобом здійснення процесів роздержавлення і приватизації економіки України є перетворення державних підприємств на акціонерні компанії. Процес становлення приватних підприємств в економіці України через роздержавлення і приватизацію відбувається трьома шляхами: безкоштовною передачею власності трудовим колективам підприємств, безоплатною передачею власності усім членам суспільства, продажем майна юридичним особам та громадянам за повною ринковою ціною. 

Список використаних джерел:

1. Національна економіка: навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей./ Упор. В.В. Бугас, О.В. Шевченко, Ю.А. Теміндарова. – К.: КНУТД, 2012. – 82 с.

2. Заболоцький Б.Ф., Національна економіка: Підручник. – Львів: Новий світ-2000, 2014, - 582 с.

3. Голіков А. П. Економіка України: навч. посіб./ А.П. Голіков, Н.А. Казакова, О.А. Шуба. - Київ: Знання, 2009. - 286 с.

4. Національна економіка: навч. посіб.// В.В. Білоцерковець, О.О. Завгородня, В.К. Лебедева та ін.; за заг. ред. В.М. Тарасевича. - Київ: Центр уч. л-ри, 2009. - 280 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОСНОВНІ РИЗИКИ МАКРОЕКОНОМІЧНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ОЦІНКА ЇХ ВПЛИВУ НА ОСНОВНІ МАКРОЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ
25.10.2021 23:36




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 1.302 сек. / Mysql: 1570 (1.175 сек.)