Маніпулювання ринком та інсайдерська діяльність є недобросовісною бізнес-практикою на фондових ринках практично всіх країн світу, в тому числі, і фондового ринку України. Світова економічна криза 2008 р., серед причин якої була і діяльність окремих учасників фінансових ринків, призвела до розробки нових заходів до припинення маніпулювання та використання інсайдерської інформації на фондовому ринку. Враховуючи відносну новизну таких проблем для України, доцільно розглянути напрацьовану європейську практику використання індикаторів інсайдерської торгівлі, серед яких є наступні: значна кількість повторних трансакцій з певними цінними паперами між незначною кількістю клієнтів протягом певного часу; значна концентрація трансакцій з певними цінними паперами з одним клієнтом або з різними рахунками одного або кількох клієнтів, особливо в разі, коли клієнти пов’язані між собою; значні обсяги транзакцій учасниками зі значною часткою в компанії перед оголошенням про події в діяльності компанії, що можуть сильно вплинути на роботу компанії-емітента; незвичайно активна торгівля з акціями компанії перед оголошенням інформації про значні зміни в діяльності чи стані компанії, про події в компанії, що можуть сильно вплинути на роботу компанії-емітента; трансакції з рахунків працівників компанії-емітента перед оголошенням інформації про значні зміни в діяльності чи стані компанії, про події в компанії, що можуть сильно вплинути на роботу компанії-емітента [1].
Крім інсайдерської торгівлі, існує і маніпулювання на фондовому ринку, тобто, цілеспрямована зміна вартості фінансового інструмента. Аналіз світового досвіду свідчить, що одним із поширених способів маніпулювання є схема «pump-and-dump», яка полягає у тому, що проводиться дуже активна реклама цінних паперів окремої компанії, в якій надається неправдива інформація щодо перспектив компанії, одночасно наголошується, що ціни на акції цієї компанії в найближчий час зростуть, тому рекомендують терміново їх купувати або продавати, якщо інформація, навпаки, була негативною, щоб зменшити ціну акцій. Зловмисники створюють вигляд, що володіють інсайдерською інформацією, або проводять власне «журналістське» розслідування, або посилаються на результати технічного аналізу, розуміючи, що переважна більшість отримувачів цієї інформації не будуть самостійно перевіряти ці дані. Ця схема дає шахраям можливість впливати на значну аудиторію та швидко отримувати прибуток [1]. Ще однією схемою маніпулювання є «front running» (випереджуюча угода). В цій схемі зловмисником виступає брокер, який використовує отриману інформацію від свого клієнта на свою користь. Зазвичай, це інформація про те, що клієнт планує здійснити транзакції, які мають вплинути на ціну фінансових інструментів [1].
Можна зазначити, що в цілому, розвинені країни світу у сфері протидії маніпулюванню на фондовому ринку мають спільні тенденції, які полягають у наступному:
1. Існує спеціальний орган, якому надається широке коло повноважень у сфері протидії маніпулюванню на фондовому ринку. Такий орган може самостійно застосовувати адміністративні санкції (якщо дії порушника не підпадають під кримінальне провадження).
2. Національні правоохоронні органи переважно мають допоміжні функції у протидії маніпулюванню на фондовому ринку (шляхом кримінальне провадження, якщо маніпулювання містить ознаки злочину).
3. Загальною є тенденція до посилення кримінальної відповідальності за маніпулювання на фондовому ринку [2].
Модель протидії маніпулюванню на фондовому ринку, яка використовується в Україні, базується на європейському досвіді. В зв’язку з цим, завдання сприяння розвитку фондового ринку в нашій країні вимагає створення державою системи запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері. Така система запобігання маніпулюванню фондовим ринком має будуватись з урахуванням світового досвіду та вже напрацьованих принципів та стандартів функціонування фондового ринку, до яких відносяться наступні: забезпечення всіх учасників фондового ринку рівними можливостями доступу до відповідної інформації; постійний моніторинг за укладенням угод на фондовому ринку; дотримання норм та правил ведення діяльності на неорганізованому фондовому ринку; запобігання «відмиванню» коштів, отриманих злочинним шляхом через угоди з цінними паперами; упорядкування обігу фондових деривативів [4].
Таким чином, маніпулювання та інсайдерська діяльність на фондовому ринку України залишається значною загрозою інтеграції у світовий фондовий ринок, що зумовлює необхідність удосконалення діючої системи протидії з урахуванням та адаптацією зарубіжного досвіду.
Список використаних джерел:
1. Місюра О. Маніпулювання на фондовому ринку [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://www.stockworld.com.ua/ru/education/ basics/manipulirovaniie -na-fondovom-rynkie.
2. Annual Volume Survey 2020: Futures Industry Association [Electronic resource]. – Way of access: http://www.futuresindustry.org/downloads/ A_Annual_Volume_Survey_2020.pdf.
3. Назарчук І. Маніпулювання на фондовому ринку: загроза чи міф? [Електронний ресурс] – 2018 – Режим доступу : http://forbes.net.ua/ua/opinions/1425596-manipulyuvannya-na-fondovomu-rinku-zagroza-chi-mif.
4. Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 № 2341-III. Редакція від 06.10.2018, підстава – 2539-VIII [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/vr021312-03
|