Агропромисловий комплекс України – це однин з основних секторів господарства країни, продукція якого у січні – березні 2019 року становила 43,9 %, що більше на 5,4 рази в порівнянні з січнем – березнем 2018 року, також було відзначено позитивне сальдо на такі продукти як кукурудза (33,0%), соняшникова олія (21,0%) та пшениця (11,3%), що утворило профіцит майже на 3428,4 млн. дол. США. Сільського господарство є однією з найбільших галузей в Україні на яку припадає майже 20% валового продукту країни.
Ефективність діяльності сільськогосподарських підприємств України – це один з найважливіших економічних показників, який відображає ефективність суспільного виробництва та безпосередньо впливає на умови розвитку аграрного виробництва, що у свою чергу покращує рівень добробуту населення країни в цілому.
Досліджуючи ефективність діяльності сільськогосподарських підприємств науковці використовують різні показники, зокрема: рівень рентабельності виробництва продукції, рівень рентабельності діяльності, обсяг виробництва продукції з розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь, продуктивність праці, фондовіддачу тощо. У даному досліджені закцентовано увагу тільки на 1 показнику ефективності діяльності аналізованих суб’єктів господарювання – рівні продуктивності праці.
У таблиці 1 відображено показники продуктивності праці трудових ресурсів на аграрних підприємствах України в період 2015 – 2019 рр.
Продуктивність праці трудових ресурсів на аграрних підприємствах України станом на 2018 р. складала 313627,3 грн на одного зайнятого у сільськогосподарському виробництві (305314,5 грн на одного зайнятого у сфері рослинництва, та 34891,4 грн на одного зайнятого у сфері тваринництва) (табл.1).
Динаміку продуктивності праці зображено на рисунку 1 у відсотковому вираженні до попереднього року, з якого видно, що вона постійно зростала.
Як бачимо, продуктивність праці у галузі сільського господарства України досягала свого максимуму у 2016 році як у підгалузі рослинництва так і тваринництва, і є досить збалансованою, що у порівнянні з 2015 роком є високим показником. Можна зробити висновок що рівень продуктивності у підгалузі рослинництва та тваринництва з 2015 по 2018 рік постійно зростає.
Причинами зростання продуктивності праці на досліджуваних підприємствах є як нарощення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції у підприємствах, так і підвищення фондомісткості виробництва, тобто технологічне оновлення наявного матеріально-технічного забезпечення.
Таким чином галузь сільського господарства України постійно нарощує свій потенціал виробництва, що в свою чергу сприяє збільшенню рівня продуктивності праці його працівників, конкурентоспроможності самої галузі та рівня розвитку агропромислового комплексу України.
Список використаних джерел:
1. Статистичний збірник «Регіони України» [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2019/zb/12/zb_ru2ch2019.pdf.
2. Статистичний щорічник України [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: http://ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/publ1_u.htm.
________________
Науковий керівник: Шматковська Тетяна Олександрівна, кандидат економічних наук, доцент, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
|