В сучасних умовах розвитку та модернізації економіки, аналіз ефективності використання ресурсів підприємства дозволяє дати оцінку потенціалу їх реалізації в інноваційних стратегіях, виявити фактори і умови, що сприяють підвищенню ефективності функціонування підприємства на основі раціонального використання ресурсної бази. Матеріальні ресурси в значній мірі визначають виробничий потенціал підприємства, забезпечують можливості раціоналізації витрат ресурсів на виробництво продукції, тому важливо вдосконалювати інструментарій оцінки ефективності використання матеріальних ресурсів, а також методики їх нормування згідно з темпами розвитку виробничої діяльності підприємства.
Існує багато визначень терміну матеріальні ресурси, найбільш повне на наш погляд таке: матеріальні ресурси - це використовувані в процесі виробництва продукції (робіт, послуг) натурально-речові предмети праці (сировина, основні і допоміжні матеріали, власні та покупні напівфабрикати, комплектуючі вироби, запчастини, паливно-енергетичні ресурси), які в ході виробничої діяльності втілюються в експлуатаційні ресурси і ресурсні відходи [1].
Економія сировинних ресурсів забезпечує збільшення випуску продукції, зниження норм витрат сировини і, як наслідок, - зниження собівартості продукції. Основними завданнями аналізу використання матеріальних ресурсів є:
- оцінка реальності планів матеріально-технічного забезпечення;
- оцінка рівня ефективності використання матеріальних ресурсів;
- виявлення внутрішньогосподарських резервів економії матеріальних ресурсів [2].
Як показники використання матеріальних ресурсів розглядають прибуток на одиницю матеріальних витрат, матеріалоємність, матеріаловіддачу, коефіцієнт співвідношення темпів зростання виробництва і матеріальних витрат, питома вага матеріальних витрат у собівартості продукції, коефіцієнт використання матеріальних витрат, відносну економію матеріальних витрат і приватні показники використання матеріальних ресурсів та ін.
Динаміка ефективності використання матеріалів і рівень матеріаломісткості формуються під впливом численних факторів, в основу класифікації яких покладена диференціація на зовнішні і внутрішні чинники. Внутрішні чинники визначають безпосередній рівень використання матеріальних ресурсів на підприємстві. До них відносяться: технічні, технологічні, організаційні та економічні.
Підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів дозволяє знизити рівень виробничих витрат суб'єкта господарювання та забезпечує можливість збільшення прибутку, тому необхідно впроваджувати ефективні форми попереднього і поточного контролю за дотриманням норм запасів і витрачанням матеріальних ресурсів.
Список використаних джерел:
1. Колмакова О.М., Брюховецька Т.В Фактори, що впливають на ефективність використання матеріальних ресурсів на підприємстві та шляхи її підвищення. Молодий вчений. 2018. № 5.1 (57.1). С.42-45.
2. Штимер Л.Т. Аналіз ефективності використання потенціалу матеріальних ресурсів підприємства. Проблемы материальной культуры – ЭКОНОМИЧЕСКИЕ НАУКИ. С.91-93.
|