:: ECONOMY :: РОЛЬ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ МЕДИЧНОЇ УСТАНОВИ В УМОВАХ РЕФОРМУВАННЯ :: ECONOMY :: РОЛЬ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ МЕДИЧНОЇ УСТАНОВИ В УМОВАХ РЕФОРМУВАННЯ
:: ECONOMY :: РОЛЬ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ МЕДИЧНОЇ УСТАНОВИ В УМОВАХ РЕФОРМУВАННЯ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

РОЛЬ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ МЕДИЧНОЇ УСТАНОВИ В УМОВАХ РЕФОРМУВАННЯ

 
26.11.2020 16:05
Автор: Моргун Юлія Володимирівна, студентка магістратури за спеціальністю 073 Менеджмент зі спеціалізацією Організація і управління охороною здоров’я, Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова
[Секція 2. Менеджмент. Маркетинг;]

Становлення і розвиток ринкових відносин в Україні викликали зміни соціально-економічного і політико-правового статусу організацій. В цих умовах перед багатьма підприємствами виникли складні задачі, що пов’язані насамперед з їх здатністю до виживання в умовах кризи, структурною перебудовою і створенням потенціалу для стабільного стійкого розвитку.

Стратегічною метою державної політики в галузі охорони здоров’я України є поліпшення здоров’я населення на основі надання та забезпечення його якісною і доступною медичною допомогою, розширення заходів профілактики та виховання культури здорового способу життя. Загальнонаціональним завданням системи охорони здоров’я України є зміцнення здоров’я населення. 

Впродовж попередніх років стан охорони здоров’я в Україні характеризувався як кризовий, про що свідчать негативні тенденції в таких трьох групах показників як: показники відтворення населення, показники розвитку дітей та пристосування населення до умов зовнішнього середовища. Здоров’я населення України є важливим компонентом демографічної ситуації, стабільності і національної безпеки держави. В умовах переходу до нових видів соціально-економічних відносин перед закладами охорони здоров’я постає задача, з одного боку, по оперативному і гнучкому реагуванню на нестабільність оточуючого ринкового середовища, а з іншого – по створенню тривалої політики і планів розвитку закладів.

Проблема розвитку стратегічного управління медичною установою в Україні на даний час набуває особливого значення. Аналіз існуючих підходів до стратегічного управління організаціями охорони здоров’я в українській та закордонній практиці дозволив визначити, що в цілому українські організації охорони здоров’я знаходяться на етапі стихійного формування системи стратегічного менеджменту. В даний час в більшості медичних установ відсутня чітко визначена і ефективна система стратегічного управління, яка здатна вирішувати і управлінські і економічні завдання. 

В умовах інноваційної економіки існує гостра необхідність пошуку і застосування найбільш ефективного інструменту стратегічного управління організаціями охорони здоров’я, який включатиме в себе стратегічний аналіз зовнішнього і внутрішнього середовища, управління ресурсним потенціалом та підходи до стратегічного планування і прогнозування.

Багато державних медичних закладів вийшли на новий рівень розвитку і здатні запропонувати пацієнтам високу якість медичної допомоги. Тому підвищення рівня стратегічного менеджменту являється необхідною умовою їх конкурентного виживання в умовах господарювання, що створились в даний час впродовж реформування системи охорони здоров’я в Україні.

Стратегічне управління передбачає постановку цілей і задач медичним закладам, підтримання певних взаємовідносин між ними і оточуючим середовищем, досягнення своїх цілей у відповідності їх внутрішнім потенціалам і дозволяють зберегти сприйнятливість до зовнішніх і внутрішніх потреб. Від рівня розвитку і ефективності стратегічного управління розвитком залежить майбутнє закладів охорони здоров’я, їх можливість вижити в довгостроковій перспективі, оскільки в умовах швидко ростучої конкуренції на ринку медичних послуг та швидко змінюваної обстановки необхідно не тільки концентрувати увагу на вирішенні існуючих проблем, але і вироблення довгострокової стратегії, яка б дозволяла медичним закладам визначати перспективи свого розвитку. 

Формування стратегії розвитку медичної установи являє собою ретельну, систематичну підготовку до майбутнього, яка здійснюється вищим керівництвом. Вибір місії є першим і одним із відповідальних рішень при стратегічному плануванні, оскільки саме вона служить орієнтиром для всіх наступних етапів планування і водночас накладає певні обмеження на напрями діяльності закладу при аналізі альтернатив розвитку. Похідними від місії являються цілі і задачі медичного закладу. Визначення цілей – дуже важливий етап планування, оскільки на досягнення цих цілей буде спрямовуватись вся наступна діяльність підприємства.

Будь-який медичний заклад — це надзвичайно складна система з великою кількістю цілей. До основних їх видів належать виробничі цілі (зокрема, показники результативності медичної допомоги), підвищення продуктивності, зміни асортименту медичних послуг, забезпечення фінансовими ресурсами, зміни в структурі закладу, покращення компетентності людських ресурсів та ін.  

Наступним кроком стратегічного менеджменту є аналіз середовищ організації – зовнішнього і внутрішнього. Аналіз середовища і способи та методи його здійснення спрямовані на встановлення загроз і можливостей, які з’являються у зовнішньому середовищі по відношенню до закладу, і сильних і слабких сторін, які характерні для даної організації. Саме для вирішення цієї задачі і розроблені прийоми аналізу середовища, які використовуються в стратегічному управлінні. Одним з широко визнаних підходів, які дозволяють провести сумісне вивчення зовнішнього і внутрішнього середовища, являється метод SWOT.

Однією з суттєвих проблем управління стратегічним розвитком медичного закладу є слабкий або відсутній зв’язок проектів та стратегічного плану розвитку – великі фундаментально сплановані проекти не прив’язані до загального курсу розвитку підприємства (медичного закладу), або ж мають суттєві розбіжності між ходом впровадження проекту і стратегічним планом закладу.

В медичній галузі основою закладу, на відміну від інших сфер, є людський потенціал, який скеровує свою діяльність на запити пацієнтів, оперативно реагує та проводить зміни в галузі, які орієнтовані та відповідають викликам зовнішнього оточення. Саме таке гнучке реагування дозволяє досягти конкурентоспроможності, що, в свою чергу дає можливість закладу триматись на плаву в перспективі, розвиваючись і досягаючи мети.

Наразі стратегічне управління є суттєвим фактором успішного виживання в складних умовах реформування та непростих ринкових умовах, тим не менш, часто в діяльності різних закладів можна бачити відсутність стратегічності, що, на жаль, часто призводить до поразки в боротьбі з конкурентами.

В даний час, час реформ, стратегічне управління розвитком медичного закладу необхідно проводити із використанням інновацій, як медичних, так і управлінських. Одним із основних стратегічних завдань під час реформи другої ланки надання медичної допомоги є перехід до оплати діяльності лікарень на основі конкретно наданих медичних послуг – принцип «гроші ідуть за пацієнтом».

Таким чином виклики сьогодення свідчать про зростання ролі застосування стратегічного управління розвитком медичних закладів державного типу, зокрема можна виділити наступні фактори:

- охорона здоров’я тривалий час перебуває в умовах кризи;

- ростуть вимоги населення до забезпечення відповідної якості надання медичної допомоги;

- реформа охорони здоров’я та адміністративна реформа, що проводяться наразі, ведуть до зміни умов функціонування лікарні і виникнення невизначеності в їх роботі;

- користувачі медичними послугами змінюють свої позиції, вимагають ускладнення і диверсифікації цих послуг;

- впроваджуються нові принципи фінансування діяльності закладів охорони здоров’я;

- стрімко розвивається приватна медицина і виникає конкуренція за споживача/пацієнта;

- з’являються ефективні інноваційні, стратегічно активні заклади охорони здоров’я і виникає внутрішня конкуренція;

- розвиток в закладах охорони здоров’я дозволеної госпрозрахункової підприємницької діяльності, яка має зовсім інші мотиви і механізми реалізації, ніж основна діяльність (орієнтація на так звані платні послуги).

Важливо, щоб в теперішніх умовах медичні заклади максимально наситили інтернет-ресурси та довідкові програми інформацією про себе, а також відслідковували відгуки про свою діяльність, формували позитивний імідж.  

Керівництву лікарень необхідно також проводити аналіз між діючими на ринку конкурентами, визначаючи суттєві обставини, які визначають суперництво в галузі, такі як репутація, асортимент послуг, технічне оснащення, концентрація лікувальних закладів, місцезнаходження, якість послуг, рівень сервісу, цінова політика і т.ін. В непростих умовах сьогодення ключовим завданням очільника медичного закладу є створення таких умов і такого психологічного клімату, у якому кожен співробітник зможе з надією дивитись  у майбутнє і бути готовим до реформи у системі охорони здоров’я.

Список використаних джерел:

1. Голяченко О.М. Соціальна медицина та організація охорони здоров'я. Підручник для студентiв вищих медичних навчальних закладiв І - ІІІ рівнів акредитації. Київ, ВСВ "Медицина", 2011. 208 с.

2. Інтернет-ресурс Про медичну реформу: публічно і непублічно. URL: https://www.umj.com.ua/article/106843/pro-medichnu-reformu-publichno-i-nepublichno 

3. Лепський В.В. Стратегічне управління сучасними медичними закладами. Вісник Черкаського державного технологічного університету. №4. 2016

4. Москаленко В.Ф. Соціальна медицина і організація охорони здоров’я (для студентів стоматологічного факультету)/ за ред. В.Ф.Москаленка, Київ: Книга плюс, 2013, 328 с.

5. Стефанишин Л.С. Теоретико-методичні основи стратегічного управління закладом охорони здоров’я. Журнал   Економіка та управління національним господарством. 2019. Випуск 30.

________________ 

Науковий керівник: Самарічева Тетяна Анатоліївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування, Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ КОНЦЕПЦІЙ ЦИФРОВОГО МАРКЕТИНГУ В ДІЯЛЬНОСТІ ФАРМАЦЕВТИЧНИХ КОМПАНІЙ
27.11.2020 14:43
НОВА ПРОФЕСІЯ: «ІВЕНТ-МЕНЕДЖЕР» В ІНДУСТРІЇ ГОСТИННОСТІ
26.11.2020 16:50
СТРАТЕГІЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ В УМОВАХ КРИЗИ
25.11.2020 12:47
НАПРЯМКИ ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМУ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ МОТИВАЦІЇ ПЕРСОНАЛУ ПІДПРИЄМСТВА
17.11.2020 14:18
ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ФОРМУВАННЯ ЄФЕКТИВНОЇ КАДРОВОЇ ПОЛІТИКИ В СФЕРІ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
17.11.2020 14:14
ВИМОГИ ДО СУЧАСНОГО КЕРІВНИКА
06.11.2020 10:28




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.198 сек. / Mysql: 1599 (0.155 сек.)