:: ECONOMY :: ПОРІВНЯННЯ ТЛУМАЧЕННЯ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА МСФЗ (IFRS) ТА П(С)БО :: ECONOMY :: ПОРІВНЯННЯ ТЛУМАЧЕННЯ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА МСФЗ (IFRS) ТА П(С)БО
:: ECONOMY :: ПОРІВНЯННЯ ТЛУМАЧЕННЯ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА МСФЗ (IFRS) ТА П(С)БО
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПОРІВНЯННЯ ТЛУМАЧЕННЯ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА МСФЗ (IFRS) ТА П(С)БО

 
24.11.2020 10:48
Автор: Коробка Тетяна Сергіївна, студентка 4 курсу факультету обліку та податкового менеджменту, Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана»
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;]

Широкомасштабні економічні реформи, які призвели до формування нової економічної системи, основу якої складають ринкові відносини, вихід українських підприємств на міжнародні ринки, потреба в значних іноземних капіталах, а також поступова інтеграція України в європейський економічний простір вимагає переходу до західної практики ведення бухгалтерського обліку і надання фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів. 

На сьогоднішній день питання дебіторська заборгованість є актуальним, оскільки фінансовий стан підприємства в значній мірі залежить від наявності та ефективного управління цим видом заборгованості.

В українському законодавстві питання обліку дебіторської заборгованості регулює П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» та П(С)БО 13 «Фінансові інструменти», в міжнародній практиці використовується МСБО (IAS) 1 «Подання фінансових звітів», МСБО (IAS) 32 «Фінансові інструменти: подання», МСБО (IAS) 39 «Фінансові інструменти: визнання та оцінка» та МСФЗ 7 (IFRS) «Фінансові інструменти: розкриття інформації», МСФЗ (IFRS) 9 «Фінансові інструменти».

Відповідно до П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату» [1]. Під таке трактування підлягає як заборгованість дебіторів, яка утримується підприємством до дати погашення, так і заборгованість дебіторів призначена для перепродажу.

МСБО (IAS) 39 «Фінансові інструменти: визнання та оцінка» зазначає, що «Позики та дебіторська заборгованість - це непохідні фінансові активи з фіксованими платежами або платежами, які підлягають визначенню та не мають котирування на активному ринку» [2]. Таке тлумачення поняття дебіторської заборгованості є ширшим порівняно з тлумаченнями наведеними у національних стандартах. На відміну від національних стандартів у міжнародній практиці вся дебіторська заборгованість відноситься до фінансових активів. При цьому відсутнє чітке визначення поняття дебіторської заборгованості.

МСФЗ (IFRS) 9 «Фінансові інструменти» встановлює, що при первісному визнанні дебіторська заборгованість оцінюється за справедливою вартістю (за вартістю операції), включаючи витрати зі здійснення операції, які прямо пов’язані із придбанням або випуском фінансового активу або фінансового зобов’язання [3]. Після первинного визнання дебіторська заборгованість оцінюється за вартістю, що амортизується, із застосуванням методу ефективної ставки відсотка.

П(С)БО 10 зазначає, поточна заборгованість визнається одночасно з визнанням доходу від реалізації та оцінюється за первісною вартістю, тобто дебіторська заборгованість відображається в обліку в оцінці, визначеній договором, і залежить від кількості й ціни проданої продукції з урахуванням знижок і надбавок, що надаються постачальником своїм клієнтам і покупцям.

Поточна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом, включається до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. Для визначення чистої реалізаційної вартості на дату балансу обчислюється величина резерву сумнівних боргів.

Облік дебіторської заборгованості в Україні ведеться на рахунках – 18 «Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи», 34 «Короткострокові векселі одержані», 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками», 37 «Розрахунки з різними дебіторами», 38 «Резерв сумнівних боргів», у міжнародній практиці ведення обліку зазначеної заборгованості не використовуються коди рахунків, а тільки їх назви: «Рахунки до отримання», «Знижки за оплату у строк», «Втрачені знижки на оплату у строк», «Витрати на сумнівну заборгованість», «Резерв сумнівних боргів».

Відповідно до П(С)БО 10 дебіторська заборгованість відображається у формі №1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)» та формі №5 «Примітки до річної фінансової звітності». У Балансі дебіторська заборгованість, як вже було зазначено, відображається за чистою реалізаційною вартістю. 

МСБО (IAS) 1 «Подання фінансової звітності» вимагає відображення торговельної та іншої дебіторської заборгованості у Звіті про фінансовий стан, а рівень деталізації та зазначений резерв сумнівності повинен наводитись в примітках. Для визначення величини дебіторської заборгованості, яка відображається в балансі, необхідно: протестувати дебіторську заборгованість на предмет знецінення, тобто списати однозначно безнадійну заборгованість; для дебіторської заборгованості, яка залишилася, нараховуємо резерв сумнівної заборгованості, який відображає можливу ймовірність несплати рахунків, і вирахувати даний резерв із величини дебіторської заборгованості.

Отже, облік дебіторської заборгованості в Україні чітко регулюється П(С)БО: визначення, оцінка, методи визначення величини резерву сумнівних боргів та розкриття інформації у фінансовій звітності. У міжнародних стандартах бухгалтерського обліку висвітлені основні правила класифікації, оцінки, визнання дебіторської заборгованості, проте не відображена конкретизація цих ознак. 

Порівнюючи рахунки, на яких ведеться бухгалтерський облік, слід зазначити, що в зарубіжній практиці, на відміну від національної, не передбачається використання кодів рахунків, а лише їх назви.

Спільним є відображення дебіторської заборгованості у фінансовій звітності підприємства, але відображення у примітках до фінансової звітності різниться. Різниця в тому, що за національними стандартами розкривається склад та суми дебіторської заборгованості, а за міжнародними стандартами не передбачається відображення даної заборгованості у примітках.

Відповідність обліку, в тому числі дебіторської заборгованості, світовим вимогам є однією з передумов успішної інтеграції українського бізнесу в міжнародне економічне середовище. Головною відмінністю вітчизняного обліку дебіторської заборгованості від міжнародної практики є те, що він чітко регламентований і не передбачає альтернативи для підприємства, а також те, що МСФЗ розглядають дебіторську заборгованість більш широко з урахуванням тривалого досвіду співпраці з іноземними контрагентами.

Список використаних джерел:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затверджене наказом Міністерства фінансів України від від 08.10.99. № 237 [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0725-99#Text 

2. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 39 (МСБО 39) «Фінансові інструменти: визнання та оцінка» IASB; Стандарт, Міжнародний документ від 1 січня 2013 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ips.ligazakon.net/document/MU17053 

3. Міжнародний стандарт фінансової звітності (IFRS) 9 «Фінансові інструменти» : Міжнародний документ від 24.06.2014 / Верховна Рада України. URL : http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/929_016 

________________ 

Науковий керівник: Лежненко Людмила Ігорівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і оподаткування, Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана»



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ПОРІВНЯННЯ ВИЗНАННЯ ДОХОДІВ ЗА НАЦІОНАЛЬНИМИ ТА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ
26.11.2020 16:40
МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ПРОВЕДЕННЯ РЕВІЗІЇ ОБЛІКОВОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ НА ПІДПРИЄМСТВАХ
25.11.2020 19:18
СУТНІСТЬ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ
24.11.2020 11:06
ВІДОБРАЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА У ФІНАНСОВІЙ ЗВІТНОСТІ ЗА НП(С)БО ТА МСФЗ
24.11.2020 10:58
ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДИЧНОГО ІНСТРУМЕНТАРІЮ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ СУБ’ЄКТІВ ДЕРЖАВНОГО СЕКТОРУ
18.11.2020 15:23
ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ ТА ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ РОЗРАХУНКІВ З ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ І ПІДРЯДНИКАМИ
18.11.2020 12:08




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.285 сек. / Mysql: 1599 (0.225 сек.)